| Kramerwalt a întrebat:

Cati dintre voi sunteti de acord cu facutul crucii? semnul acela inventat de crestin-ortodoxi!

Răspuns Câştigător
| Demise a răspuns:

Eu nu sunt sigură dacă în Biblie scrie sau nu că, credincioşii făceau cruce pe vremea lui Isus. Deci fiecare religie are liberă voinţă să îşi inventeze idolii şi semnele pe care vor să le facă. Eu una, nu fac cruce. E de ajuns că am credinţă în Dumnezeu.

| Prestigio17 a răspuns (pentru Demise):

Daca spui ca nu esti sigura de ce iti dai cu parerea pentru ceva despre care nu stii cu exactitate?
Si faptul ca fiecare religie isi,, INVENTEAZA,, idolii ti se pare normal?
Daca ai stii putina religie (macar porunciile) ar trebui sa realizezi ca Dumnezeu uraste IDOLII, ca este un Dumnezeu gelos. Dar nu, lumea se pune si isi da cu parerea fara sa cerceteze 2-3 minute macar.
Si lumea se mai mira ca o ducem cum o ducem. x(

Iar referitor la semnul crucii refuz sa raspund. Puneti si voi mana sa cititi, ca Biblia nu o poti intelege punand 100.000 de intrebari pe site-uri.

| Kramerwalt explică (pentru Prestigio17):

Eu am pus ca sa vad si parerea altora eu stiu sigur ce fac si cred ca stiu si raspunsul tau pentru ca vad ca stii Biblia!

| Prestigio17 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Da, doar ca eu am fost intrigat de raspunsul lui MeRockey si nu inteleg de ce este castigator thinking

| Demise a răspuns (pentru Prestigio17):

Pentru ca nu citesc in fiecare zi Bibliahappy. Ma refeream ca sunt multe religii existente, unde unii se roaga la icoane, altii doar la Dumnezeu, etc. Si de unde stii ca nu stiu poruncile? Dumnezeu gelos? De unde ai scos-o?

54 răspunsuri:
| Kramerwalt explică:

Ce?

| Kramerwalt explică:

Pentru ca trebuia sa vina cineva care sa trezeasca lumea la realitate!

| Archdaemon a răspuns:

Se spune "crestini-ortodocsi"...a si nu sunt de acord e naspa semnul...

| Licurg a răspuns (pentru Archdaemon):

Si ce daca e "naspa" semnul, trebuie sa IL rasplatesti cumva, nu conteaza cum dar trebuie... sunt crestin ortodox

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu zice sa ne facem cruce, si daca ne gandim la Dumnezeu, ar cere ca oamenii sa faca un semn prin care sa-si aminteasca mereu de modul in care a murit fiul sau? Daca ar fi fost omorat cu un cutit, ne-ar fi cerut sa veneram cutitul acela? Daca un om sanatos mental nu ar putea face asa ceva, cu atat mai putin Dumnezeu.

| 4b a răspuns:

Nu te mantuieste si nici nu te fereste de rau...habar n-am ce scop isi are, dar dupa Biblie nu-i...

| hellchild a răspuns:

Nu e inventata de crestini. Ci prima crruce ar fi ce de la egipteni.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin semnul Sfintei Cruci slăvim pe Tatăl pe Fiul şi pe Sfântul Duh, Treimea cea de o fiinţă şi nedespărţită.
" Acesta este Cel care a venit prin apă şi prin sânge: Iisus Hristos; nu numai prin apă, ci prin apă şi prin sânge; şi Duhul este Cel ce mărturiseşte, că Duhul este adevărul.
Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan, 6-7)
Prin Cuvântul-Logos se înţelege Noul Legâmânt adus omului de Iisus Hristos prin jertfa sa pe cruce şi prin biruinţa asupra patimilor şi a morţii pământeşti. Aşadar prin Semnul Sfintei Cruci consemnăm biruinţa lui Hristos asupra morţii pământeşti cu ajutorul Duhului Sfânt dar şi recunoaşterea Mântuitorului ca Împărat al Vieţii Veşnice care şade de-a dreapta Tatălui.
Prin faptul că Mântuitorul nostru a vărsat sângele Său nevinovat pe cruce a sfinţit şi acea cruce, care, din momentul răstignirii nu mai este doar, un instrument punitiv roman ci, devine simbolul şi calea biruinţei Mântuitorului, fiind recunoscut de toţi creştinii inclusiv de primii creştini care se rugau în catacombe, nicidecum "inventat" de ortodocşi.
Nu trebuie gândit ce s-ar fi întâmplat dacă?; pentru că e nebunie să gândim ipotetic adică pornind de la supoziţii omeneşti, ştiind că lucrarea Lui Dumnezeu nu poate fi cuprinsă de mintea umană decât cu ajutorul Harului Sfânt.
Semnul Sfintei cruci binecuvântează mâncarea şi cugetul creştinului care este conştient că nu poate duce singur lupta cu păcatul.
Da, Dumnezeu este prezent tot timpul cu noi dar, nu se bagă în viaţa noastră fără ca noi să îi cerem ajutorul. În schimb Diavolul intră în sufletul nostru cu prima ocazie pe care o are, de aceea, noi cerem ajutor Trinităţii spre izbăvire a isptitelor aşa cum a biruit şi Hristos lumea pe cruce.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Se vede ca esti mai destept ca "ortodoxii"!

| Kramerwalt explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Ce ai vrut sa spui?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Kramerwalt):

Cati ani ai? Pluralul la ortodox este ortodocsi.

| Kramerwalt explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Suntem la categoria religie nu lb romana! Raspundemi daca vrei la intrebare ortodocsule!

| MasterYoda a răspuns:

E bine sa o faci, dar sa fie din marmura ca tine mai mult

| Silviuloan a răspuns:

Ce intrebare tampita.Deci sa o luam cu inceputul. Iisus sa jertfit pentru noi PACATOSII pentru iertarea pacatelor pe SF.CRUCE.

| OanaVlad a răspuns:

Cum sa nu fiu de acord laughing Esti ateu? laughing

| killforfun19 a răspuns:

Eu sunt de acord cu el!

| RazvanAttilaRus a răspuns:

In primul rand nu doar ortodoxii isi fac cruce! Si catolicii isi fac cruce(doar ca difera putin). Prin cruce dam marire Tatalui,Fiului si Sfantului Duh; si ii si invocam,sa fie cu noi, sa ne asculte, sa ne apere, sa ne daruiasca pacea, sa fie cu noi la drum etc.Doar ca daca faci cruce doar asa...si pe strada injuri si nu te abtii de la pacat o faci degeaba.Cati ani ai?

| Kramerwalt explică (pentru RazvanAttilaRus):

Nu conteaza cati ani am eu, dar tu crezi ca i-L invoci pe Dumnezeu facand cruce? Ioan 4:23, 24 te rog citeste! El trebuie sa fie cu tine oriunde si nu trebuie chemat(invocat)de un semn inventat de cele doua religii pentru profit!

| Kramerwalt explică (pentru RazvanAttilaRus):

Nu vreau sa para ca ma cert, vreau doar sa stiu parerile voastre si sa o spun si pe a mea!

| remus11 a răspuns:

Eu sunt de acord