| anonim_4396 a întrebat:

M-am gândit sa incerc puțin sa Îl studiez pe Iisus Hristos și religia crestina. Enciclopediile astea sunt bune?

https://www.litera.ro/......ni-4-car-i

Multumesc!

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cea mai buna e Biblia și dacă nu ai mai citit e bine sa începi cu Evangheliile și Psalmii. Și sa te rogi înainte,:Creatorul Meu, dacă e cartea Ta te rog sa îmi luminezi mintea sa înțeleg ce vrei sa îmi vorbești prin Cartea Ta!

| sierra1 a răspuns:

Inutil, fără sens, desuet, pierdere de vreme. Câți anișori zici că ai?

| fllu07 a răspuns:

Eu consider ca cea mai buna modalitate de a-l cunoaște pe Isus Cristos este sa studiezi Evengheliile, cele 4: Matei, Marcu, Luca, Ioan. De fapt ele sunt o descriere completa și complexă a vieții lui Isus Cristos aici pe pământ, din 4 perspective diferite: un încasator de impozite, doi pescari, un medic, și unul dintre discipolii lui Isus, care a fost martor ocular la multe dintre evenimentele scrise de el.
Este și în format audio, sa o asculți dacă timpul nu îți permite să stai sa citești. Dar și multe elemente grafice și hărți imagini care te ajuta mai mult. Îți las un link aici:

https://www.jw.org/ro/biblioteca/biblia/biblia-de-studiu/c%C4%83r%C8%9Bi/

În galeria multimedia găsești unele video-uri scurte, imagini. și alte chestii care te ajuta sa îți imaginezi cum era viata atunci și Sa îți facă studiul mai plăcut, mai captivant.

| cartedecitit a răspuns:

De ce nu te uiti putin la programul unei biserici baptiste sau pentistale, ei predica si adauga fapte istorice, cuvinte din limbajul folosit atunci, la fiecare predica, incearca sa scoata totul din doar cateva versuri, evenimentele in care se petreceau, cine erau acele persoane ce studii aveau etc.

| Ajsjaks a răspuns:

Dacă vrei sa Îl studiezi, citește Biblia