| anonim_4396 a întrebat:

Ce a aparut prima data? Adam&Eva sau dinozaurii?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Legat de ce zice suffarstar, daca ar fi cunoscut scrierea in ebraica veche si ar fi pus ochii pe Scripturile ebraice, adica Vechiul Testament ar fi vazut ca apare deja acolo. „Elohim" este un termen ebraic, crestinii ce sa modifice din manuscrisele evreilor iudaisti? Si hai sa iti arat un citat legat de Elohim de pe wikipedia:

„Cel mai des întâlnit titlu este Dumnezeu (El / Elohim). În ebraică, acest cuvânt se pare că înseamnă Cel Puternic. (.) Termenul Elohim (dumnezei) este forma de plural al lui elohah (dumnezeu).[59] În Biblie, această formă se referă la un număr de dumnezei (de ex. în Geneza 31:30), dar de cele mai multe ori este utilizat ca formă de pluralis majestatis, indicând demnitate sau excelență. Referindu-se la acest aspect, eruditul Aaron Ember a scris: Că limbajul Vechiului Testament a abandonat idea de pluralitate a termenului Elohim este arătat în special prin faptul că este construit aproape invariabil cu un verb predicativ la singular și preia un atribut adjectival la singular. Elohim trebuie explicat la un plural intens, denotând măreție și maiestate, fiind egal cu Dumnezeul cel Mare [60]. (...) Termenul Elohim este însă folosit și pentru alți dumnezei: în Judecatori 16:23-24 este folosit pentru zeul filistean Dagon (cel cu coadă de pește), iar în 2 Imparati 19:37, pentru zeul asirian Nisroc. Pentru un evreu vorbind cu un filistean sau cu un asirian, termenul de Dumnezeu (Elohim) ar fi fost așadar insuficient pentru a-l identifica pe dumnezeul căruia i se închina. Dicționarul The Imperial Bible Dictionary ilustrează foarte potrivit diferența dintre Elohim și Iehova. Despre numele Iehova se scrie: "Este întotdeauna un nume propriu, indicând pe Dumnezeu în persoană și numai pe el, în timp ce Elohim are mai mult caracterul unui substantiv comun care într-adevăr indică de obicei, dar nu în mod necesar și nici consistent, pe Dumnezeul Suprem. /.../ Evreul poate zice Elohim-ul, Dumnezeul adevărat (ca fiind opus tuturor dumnezeilor falși), dar niciodată nu spune Iehova-ul, pentru că Iehova este numele doar a Dumnezeului adevărat. "

Sursa: https://ro.wikipedia.org/....../wiki/YHWH

37 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Adam si Eva nu au existat, e doar un mit. Dinozaurii in schimb au existat, si avem fosilele lor ca dovada. Deci daca avem de ales intre ceva ce nu a existat si ceva ce a existat, si sa spunem care a aparut prima data, raspunsul e cam clar. Asta daca vrem sa ne luam dupa realitate. Daca vrem sa ne luam dupa biblie, atunci acolo scrie ca animalele au fost create inaintea omului, deci dinozaurii ar intra si ei in acea categorie. Problema e ca cei care au scris biblia nu stiau de existenta dinozaurilor, deci nu sunt mentionati. Dar cum am spus si la alta intrebare, creationistii sunt obsedati parca de dinozauri. Cand e vorba de trecutul pamantului sau al vietii, imediat vorbesc despre dinozauri, de parca astea ar fi singurele animale disparute pe care le cunosc. Demonstreaza doar cat sunt de limitati, si cat de putine lucruri cunosc despre istoria vietii pe Pamant.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Dinozaurii.pentru ca pe om, Dumnezeu, l-a conceput in ultima zibig grinbig grin.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni.
Oamenii existau deja de sute de mii de ani.
Biblia a plagiat unele texte sumeriene care se refereau la niste modificari genetice care ar fi avut loc in gradina Eden.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Dumnezeu a facut totul in 6 zile, inclusiv pamantul si adam si eva.Cum au putut exista oameni inainte de aceasta?

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul nu a fost creeat de Dumnezeu. Termenul de Dumnezeu nu a existat in textele evreiesti. Acest termen a fost introdus de crestini pentru a-l impiedica pe om sa puna intrebari. In Geneza scrie: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea NOASTRA..." Sunt mai multi zei care discuta intre ei. "Dumnezeu" sunt de fapt Elohim. Elohim este un termen cu conotatie de plural. Inseamna, printre altele, "cei 7 zei ai naturii". Conform Bibliei, omul (asa cum il stim noi astazi) a fost creat de niste fiinte superioare cu posibilitati si capacitati avansate. Pamantul exista de miliarde de ani. Animalele (inclusiv dinozaurii) existau acolo de mult. Limba in care au fost scrise textele e o limba mistica, matematica si incifrata. O intelegere corecta nu se poate face decat cunoscand macar fragmente din acea limba veche (daca se mai pot cunoaste). "Zile", la cei care au scris textele, au foarte multe intelesuri, printre care si "epoci". Trebuie totusi sa ai in minte ca nu putem stii daca acesta e adevarul, e doar o reprezentare colectiva a unor popoare. Fiecare civilizatie are propria ei poveste de la care a pornit totul. Repet, cel mai probabil e un mit, mitul avand rol de schematizare a unor concepte universal valabile.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia s-a inspirat din scrierile sumeriene mai vechi cu 20 de secole decat Vechiul Testament.
Cilindrul tentatiei unde se povestesc intamplarile din gradina Eden este conservat la British Museum, si a fost descoperit in 1840 in Mesopotamia.
Acolo mitul creatiei este descris mai pe larg.Eva nu a fost prima sotie a lui Adam de exemplu.Prima sotie se numea Lilith.
Biblia este doar o colectie de legende transcrise aiurea si intelese gresit.
Jehova din Biblie nu era Dumnezeu.Era doar unul dintre zecile de Elohim care administrau anumite teritoriil la acea data.
Dar teologii aveau nevoie disperata de un dumnezeu si l-au inventat.

Ar fi bine de citit
Făuritorul de mituri – Pavel și născocirea creștinismului", de Hyam Maccoby.

| suffarstar a răspuns:

Cerbii

Adam& Eva e un mit(nu stim cand si daca s-a intamplat), dinozaurii au existat, avem fosile. Oricum, dinozaurii si-au trait veacu' cu mult inainte de aparitia hommo sapiens.

| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

Doar pentru ca nu s-au descoperit " fosilele " celor mai vechi oameni de pe pamant Adam si Eva, doar pentru ca pe atunci nu exista notiunea de recensamant si trupurile acelor persoane fiind imposibil de identificat, asta nu inseamna ca nu au existat. Se pare ca tu sustii o noua teorie aberationala a creatiei, evolutia din dinozauri sau cea din cerbi. Cand trupul tau va fi imposibil de identificat, vei fi doar un mit?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu ce zici, dar daca atat dinozaurii cat si adam si eva au existat si tinand cont ca adam si eva au aparut inainte si ca oamenii nu pot trai cu dinozaurii, asta inseamna ca oamenii au disparut, dupa au aparut dinozaurii si dupa au aparut iar oamenii(?)

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista rationamente logice pentru a deduce ca Adam si Eva au existat sau ca umanitatea a pornit de la un cuplu primordial. E posibil sa fie doar un mit care sa ne invete ceva. Intrebare de baraj: Adam si Eva ce rasa erau? Si cum au aparut celelate? Eu nu sustin absolut nicio teorie, eu pun intrebari si dau raspunsuri pe baza de probabilitati. "Cerbii" e pus acolo pentru a da un raspuns ne-amuzant, fara nicio noima sau sens. Cand trupul meu va fi imposibil de identificat, istoria ma va uita. Ceea ce voi fi, nu stiu. Dar vor exista posibilitati ca eu sa fi existat.

| VelaJohnny a răspuns:

Troll probabil. Fireste ca animalele au fost create inainte. Daca erau dinozaurii pe vremea oamenilor, nu supravietuia specia noastra.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Asta zic si eu.stiu ca adam si eva au aparut primii, dar cum traiau oamenii cu dinozaurii atunci? si sa zicem ca traiau impreuna, dar cand dinozaurii au disparut cum de oamenii au supravietuit

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie cum au disparut dinozaurii. Numai teorii insa. Am citit o lucrare de referinta despre biosfera. Era o comparatie, gandeste-te ca un stadion de fotbal reprezinta inceputul biosferei si pana in prezent, de la un capat al altuia. Pe masura ce il parcurgi, la fiecare pas apar si dispar specii. Oamenii de stiinta observa specii noi de animale, plante, insecte si asa mai departe chiar si in prezent. De asemenea, s-a remarcat ca au disparut specii de animale, insa niciodata nu a fost un dezechilibru (fara sa punem la indoiala actiunea omului legat de defrisare, poluare etc.) Oricum, dinozaurii nu au trait in vremea oamenilor. Daca te bazezi pe Biblie, omenirea are in jur de 7000 de ani. Fosilele de dinozauri au cu mult peste. Clar nu au existat in aceeasi perioada de timp. Apoi, Dumnezeu avea si are un scop cu privire la specia umana.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"Daca te bazezi pe Biblie, omenirea are in jur de 7000 de ani"... din pacate pentru tine, realitatea te contrazice. Apropo, de unde ai luat asta cu 7000 de ani? Nu de alta dar daca biblia afirma asa ceva, atunci biblia o da in bara si la acest capitol.

"Apropo, nu Adam si Eva au aparut primii. Uite niste citate:"... pai stai asa ca iti dau si eu niste citate. Ia de-aici :

Geneza 2 :

18. Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul sa fie singur; am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el."

19. Domnul Dumnezeu a facut din pamant toate fiarele campului si toate pasarile cerului; si le-a adus la om, ca sa vada cum are sa le numeasca; si orice nume pe care-l dadea omul fiecarei vietuitoare, acela-i era numele.

20. Si omul a pus nume tuturor vitelor, pasarilor cerului si tuturor fiarelor campului; dar pentru om nu s-a gasit niciun ajutor care sa i se potriveasca.

21. Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adanc peste om, si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a inchis carnea la locul ei.

Conform acestor pasaje, omul (adam) este facut inaintea animalelor. Dupa un timp, zeul respectiv a facut animalele iar mai tarziu a facut femeia din coasta omului.

Dar trecand peste asta, eu vreau sa stiu cum ai ajuns la concluzia ca omenirea are in jur de 7000 de ani cand realitatea te contrazice.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii. Legat de comentariul anterior, mai multe prostii vorbesti. Dumnezeu a creat in fata lui animalele pentru a fi numite. Versetele din 1 arata zilele de creatie. Creatia s-a terminat in ziua a 7-a. Nu a fost creat nimic nou dupa crearea oamenilor. Apoi, cum sa afirme Biblia ca in 2016 vor fi aproximativ 7000 de ani. Dupa alte indicii s-au luat.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"Versetele din 1 arata zilele de creatie"... si eu ti-am dat versetele din 2 in care la fel ca in 1, apare o creatie dar cu mici diferente. Ai citit pasajele?

"Nu a fost creat nimic nou dupa crearea oamenilor"... pai conform pasajelor de mai sus, omul a fost facut primul, apoi animalele apoi femeia.

"Vorbesti prostii"... eu ti-am dat ce scrie in biblie. Daca nu ai citit ce scrie in biblie, nu iti poti permite sa zici ca vorbesc prostii.

"cum sa afirme Biblia ca in 2016 vor fi aproximativ 7000 de ani"... am zis eu asta?

"Dupa alte indicii s-au luat"... dupa care? Tu esti cel care afirma ca omenirea are aprox 7000 de ani. Eu doar ti-am zis ca realitatea te contrazice si iti contrazice biblia deoarece omenirea nu are doar 7000 de ani.

| drutzix a răspuns:

Intre oameni si dinozauri sunt 65 de milioane de ani.
Adam si Eva nu au existat.
Si nu te lua dupa VelaJohnny habar nu are ce vorbeste. Omul are 200.000 de ani nu 7000. Pana si revolutia agricola (sau neolitica) a avut loc acum 12.000 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un lucru este cert. Omul si dinozaurul nu pot evolua impreuna. Daca au existat, ce i-a ucis, sunt intrebari fara raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeşte Facerea şi vezi cine au fost primii, oamenii sau animalele.

| sanboss a răspuns:

A fost ADAM SI EVA nicidecum ADAM SI GHEORHHEO cum e azi...

| MaybeSomeone a răspuns:

Teoretic : Ingerii. In minciuna de Biblie ( strict parerea mea), ne este recomandat faptul ca Dumnezeu a creeat prima si prima data cerul ( cerul insemnand lumea nevazuta ( raiul ) cu ingerii ) Dupa care a venit pamantul, Adam & Eva. Daca o iei logic; Dupa ce au aparut Adam & Eva, iar ei si-au luat mare prosteala de la Diavol ( deghizat in sarpe) iti dai seama ca ingerii au fost primii. Lucifer fiind regele ostilor ingeresti, care a decazut si a devenit Satana.
Cam greu de negat deoarece " Lucifer este numele dat Satanei in credinta crestina" Cam rapid s-au intamplat evenimentele p'acolo laughing.

| ediGGAR a răspuns:

Despre ce vorbesti? In biblie nu scrie nimic despre dinozauri... Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, iar din coasta acestuia a fost facuta Eva. Deci raspunsul este... Adam si Eva.

| anonim_4396 explică (pentru ediGGAR):

Stiu,dar dinozaurii sigur au existat, sunt dovezi. daca dinozaurii au aparut dupa asta inseamna ca oamenii deja erau pe pamant si nu cred ca puteau trai impreuna

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, nu Adam si Eva au aparut primii. Uite niste citate:

Geneza 1:19, 20 „Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra. Şi Dumnezeu a mai zis: „Să mişune apele de o puzderie de suflete vii şi să zboare creaturi zburătoare deasupra pământului, pe faţa întinderii cerurilor!"

Geneza 1:23, 24 „Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea. Şi Dumnezeu a mai zis: „Să dea pământul suflete vii după specia lor: animale domestice, alte creaturi care se mişcă şi animale sălbatice ale pământului, după specia lor!" Şi aşa a fost.

Abia dupa este creat omul, cand pamantul este gata si umplut de vietati. versetul 26 „Şi Dumnezeu a mai zis: „Să facem om după chipul şi asemănarea noastră; ei să stăpânească peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor, peste animalele domestice, peste tot pământul şi peste toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ"."

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Mersi mult, apreciez

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

happy mă bucur sa fiu de ajutor

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

M-ai daramat cu asta. IWHW este vazut de evrei ca fiind cel mai mare dintre zei, o zice psalmistul "Că Tu eşti Domnul Cel Preaînalt peste tot pământul; înălţatu-Te-ai foarte, mai presus decât toţi dumnezeii." Iwhw nu este nimic altceva decat un zeu razboinic, criminal ("Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel" ) narcisist si gelos. "Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."

Zeul ala pe care tu il slavesti, este, repet, unul dintre zei. Faptul ca el vrea ca poporul Israel sa i se inchine doar lui, asta nu il face singurul. (Eu sunt YHWH Dumnezeul tău, cel care te-a scos din sclavia Egiptului. Să nu ai alţi Dumnezei în afară de mine.) Pana si ii recunoaste pe ceilalti. Un alt Eloah, alaturi de preaiubitul tau Yahve, este Chemos. Baal este tot Eloah. De aici a aparut denumirea Belzebub (Baal Zebub). Evident, pentru evrei, care zeu ii impotriva lui Yahve este rau. Tu te inchini unui zeu criminal care are pretentia ca e cel mai tare dintre zei.

Crime pe care zeul tau le face sau le ordona:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

Levitic 20:27
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor.`

Daca nu iti ajung exemplele, iti mai dau. Evident, cu copy-paste. Cu astia ca tine asa merge.

Spune, domnule copy-paste, cine cu cine vorbeeste aici?

Iată, toţi sunt de un neam şi o limbă au şi iată ce s-au apucat să facă şi nu se vor opri de la ceea ce şi-au pus în gând să facă.
7. Haidem, dar, să Ne pogorâm şi să amestecăm limbile lor, ca să nu se mai înţeleagă unul cu altul."

Si lasa-ma cu criticile wikipedia, pe site-ul ala poate scrie oricine, daca intr-un sistem de invatamant superior vei cita in vreo lucrare ce ai scris tu acolo, ti se rade in nas si ti se da 2.

| sanboss a răspuns (pentru VelaJohnny):

Raspunsul tau nu are nici o legatura cu intrebarea

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

„Spune, domnule copy-paste, cine cu cine vorbeeste aici?" Oare Dumnezeu e singura persoana spirituala? Nu mai sunt ingeri de incredere? Multe dintre scopurile divine au avut loc prin intermediul vreunui inger. Sa iti mai dau un copy-paste.

Prov 8:12 „Eu, înţelepciunea, locuiesc cu prevederea şi am cunoştinţă şi capacitate de gândire." continuarea nu o citez ca e lunga, citeste-o tu. Linia de dialog nu se intrerupe. „Când a pregătit cerurile, eu eram acolo; când a trasat un cerc pe faţa adâncului de ape, 28 când a întărit norii sus, când a întărit izvoarele adâncului de ape, (...) atunci eram lângă el ca meşter iscusit şi zi de zi îmi arăta afecţiune, iar eu mă bucuram tot timpul înaintea lui, 31 mă bucuram de solul roditor al pământului său şi îmi găseam desfătarea în tot ce avea legătură cu fiii oamenilor."

E clar, a colaborat cu cineva, chiar de pe timpul creatiei. In nici un caz nu accept trinitatea, Dumnezeu este o persoana divina unica si clar, are o singura personalitate. Nu putea vorbi cu el insasi, sau sa se intrebe pe el insusi, sau sa primeasca ordine de la el insusi...da' ma rog, am deviat de la subiect. Legat de restul pedepselor, nu le vad ca fiind gresite cum nici tu nu vezi ca fiind gresite executiile puscariasilor care au comis infractiuni foarte grave. Desi, poate pentru tine este moral si perfect normal, inofensiv spiritismul, magia si asa mai departe, asta nu inseamna ca viziunea ta e perfecta. Nici o lege divina nu era in dezavantajul oamenilor ci pentru protectia lor, iar daca cineva se incapatana si se razvratea impotriva normelor divine, punand in pericol si ceilalti oameni, trebuia inlaturat. Cei ce practicau magia erau liberi sa plece in alte tari. In Israel legile erau stricte, nu-ti convin, si nu vrei sa pleci incalcandu-le, suferi pedeapsa despre care erai constientizat ca ti se aplica.

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu demonstrezi nimic. "Dumnezeu..singura personalitate" Poate o avea si caracter. Eu zic ca e coleric, la cum se comporta. Clar, trebuie sa-i facem lobotomie. Pana acum foloseai termenul "Iehova", acum vad ca-ti place si "Dumnezeu". Daca citesti cu atentie, si in cel mai bun caz o traducere cat de cat obiectiva, vei vedea ca exista doau creatii in Geneza, povestite separat. Una in care cineva cu apelativul de Dumnezeu a creeat universul, pamantu, soarele, animalele, oamenii, tralala. Si o alta in care Elohimii se decid sa il faca pe Adam. Nu conteaza foarte mult in contextul discutiei, dar poate reusesti sa vezi diferentele.

Imi imaginam ca tie ti se par normale crimele din Biblie. Asa e cu spalatii pe creier. Te-ai intelege foarte bine cu baietii din Statul Islamic. Aia procedeaza exact cum au procedat si evreii acum 4000- 4500 de ani.

"Desi, poate pentru tine este moral si perfect normal, inofensiv spiritismul, magia si asa mai departe..." - nu ai habar ce inseamna astea. Tu ai citit doar maculatura standardizata de WatchTower. In momentul in care o sa-i citesti pe Rudolf Steiner, Carlos Castaneda, Scarlat Demetrescu si asa mai departe, atunci vei putea fi luat in serios. Da, stiu ce libertate se manca in Israel. Fiica lui Iefta a avut mereu libertatea de a pleca in momentul in care tac'su s-o intors beat de la razboi si a zis ca ucide prima persoana pe care o intalneste, spre gloria lui Iehova bineinteles. Judecatori, 11

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

laughing ai die capu' tau laughing clar, imi pierd timpul cu astfel de discutii prostesti. Cica Iefta era beat laughing sigur nu ai fost tu cand ai scris asta? Apoi, pe cine sa ucida Iefta? Fagaduinta era urmatoarea „acela care va ieşi, da, care va ieşi pe uşile casei mele ca să mă întâmpine când mă voi întoarce în pace de la fiii lui Amon, acela va fi al lui Iehova; pe acela îl voi aduce ca ofrandă arsă". si se referea ca a dedicat-o pe fiica lui in serviciu permanent la Templu, dupa cum arata urmatorul verset: „La sfârşitul celor două luni s-a întors la tatăl ei, iar el şi-a împlinit făgăduinţa pe care o făcuse cu privire la ea. Şi ea nu a avut niciodată relaţii cu vreun bărbat. Şi a ajuns o regulă în Israel 40 ca, an de an, fiicele lui Israel să meargă şi să-i aducă laude fiicei lui Iefta, galaaditul, patru zile pe an." Deci? Vezi ca nu ai habar? Legat de razboaiele Israelului, nu-mi place sa ma repet, am raspuns acum ceva timp legat de asta. Oricum, ar degenera in alta discutie fara sens, fara sa se ajunga la vreun capat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru sanboss):

Serios? Cel cu funda nu are, dar vezi ca nu e singurul prietene, si am mai purtat discutii pe aici. happy

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am scris la caterinca ca era beat. Dar nu prea le ai cu umorul. Din nou, interpretezi conform Bibliei tale."Dacă vei da în mâinile mele pe fiii lui Amon, oricine va ieşi pe porţile casei mele înaintea mea, la întoarcerea mea fericită de la fiii lui Amon, va fi închinat Domnului, şi-l voi aduce ca ardere de tot.""
"Si s-a facut obicei in Israel, ca in fiecare an fiicele lui Israel sa mearga sa planga pe fata lui Ieftae Galaaditeanul patru zile pe an."

Incerci sa pari amuzat dar raspunzi doar la ce-ti place. Esti vai si amar de tine, te-au prostit aia in ultimul hal, nu esti in stare sa gandesti de unul singur. Toti Martorii sunteti la fel, toti ganditi la fel, toti veniti cu aceleasi argumente. Ai comentat la ceva ce am spus eu acolo? NU. Ai venit cu traducerile tale si atat. Ti-am aratat negru pe alb ca zeul la care te inchini e un criminal. Poporul evreu era un popor migrator care ucidea fara mila pe toti cei care aveau alt zeu. Crezi ce vrei, nu ma intereseaza de tine.

| 6684464 a răspuns (pentru ediGGAR):

Gen. 1 : 24.

| 6684464 a răspuns (pentru ediGGAR):

Dinozaurii.

| Dandanache a răspuns (pentru ediGGAR):

Asa e. In Biblie nu scrie nici de Decebal si Traian. Suntem un popor fara istorie. Si logica.

| doctorandus a răspuns (pentru suffarstar):

Steiner era la cutite cu Demetrescu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Legat de ce zice suffarstar, daca ar fi cunoscut scrierea in ebraica veche si ar fi pus ochii pe Scripturile ebraice, adica Vechiul Testament ar fi vazut ca apare deja acolo. „Elohim" este un termen ebraic, crestinii ce sa modifice din manuscrisele evreilor iudaisti? Si hai sa iti arat un citat legat de Elohim de pe wikipedia:

„Cel mai des întâlnit titlu este Dumnezeu (El / Elohim). În ebraică, acest cuvânt se pare că înseamnă Cel Puternic. (.) Termenul Elohim (dumnezei) este forma de plural al lui elohah (dumnezeu).[59] În Biblie, această formă se referă la un număr de dumnezei (de ex. în Geneza 31:30), dar de cele mai multe ori este utilizat ca formă de pluralis majestatis, indicând demnitate sau excelență. Referindu-se la acest aspect, eruditul Aaron Ember a scris: Că limbajul Vechiului Testament a abandonat idea de pluralitate a termenului Elohim este arătat în special prin faptul că este construit aproape invariabil cu un verb predicativ la singular și preia un atribut adjectival la singular. Elohim trebuie explicat la un plural intens, denotând măreție și maiestate, fiind egal cu Dumnezeul cel Mare [60]. (...) Termenul Elohim este însă folosit și pentru alți dumnezei: în Judecatori 16:23-24 este folosit pentru zeul filistean Dagon (cel cu coadă de pește), iar în 2 Imparati 19:37, pentru zeul asirian Nisroc. Pentru un evreu vorbind cu un filistean sau cu un asirian, termenul de Dumnezeu (Elohim) ar fi fost așadar insuficient pentru a-l identifica pe dumnezeul căruia i se închina. Dicționarul The Imperial Bible Dictionary ilustrează foarte potrivit diferența dintre Elohim și Iehova. Despre numele Iehova se scrie: "Este întotdeauna un nume propriu, indicând pe Dumnezeu în persoană și numai pe el, în timp ce Elohim are mai mult caracterul unui substantiv comun care într-adevăr indică de obicei, dar nu în mod necesar și nici consistent, pe Dumnezeul Suprem. /.../ Evreul poate zice Elohim-ul, Dumnezeul adevărat (ca fiind opus tuturor dumnezeilor falși), dar niciodată nu spune Iehova-ul, pentru că Iehova este numele doar a Dumnezeului adevărat. "

Sursa: https://ro.wikipedia.org/....../wiki/YHWH