| anonim_4396 a întrebat:

Ce a fost primadata pe pământ?

Oul sau găina?

De ce în Biblie nu spune nimic despre apariția dinozauilor?

Daca Dumnezeu a creat prima data pe Adam și Eva cum se explica ca înainte de a fi iei au existat dinozauri?

Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?

Vreau răspunsuri logice.
Nu vreau sa aud (crede, nu cerceta)

78 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Oul(zic eu).

Ce rost ar avea sa descrie dinozaurii din moment ce n-ar atrage atentia masei pupatorilor de moaste?happy

Cica a dat un fail Dumnezeu legat de subiectul dinozaurilor, de asta l-a facut pe Adam si dupa pe Eva.

Dumnezeu a aparut din dorinta umanitatii de a crede in ceva, din frica de moarte si pentru a mai umaniza intr-o oarecare masura fenomenul de *moarte* spunand ca acolo ne asteapta Parintele/Creatorul si n-o sa fim singuri.
Frica ca dupa moarte nu mai exista nimic a facilitat crearea unui anumit *drum*(Rai/Iad) cum sa ajungi la unul din ele banuiesc ca deja stii>)

Din moment ce nu vrei sa auzi ultima fraza(aia spusa de tine), eu iti zic altceva>*Nu crede pana cu cercetezi*.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Vrei raspunsuri "logice" nu vrei tampenii religioase
DAR
spui ca "in biblie nu spune nimic de dinozauri" si apoi dovedesti negru pe alb cu celelalte intrebari ca esti religios si ca poate, poate vrei sa iesi din religie

oul a fost inainte de gaina, din cauza ca, gaina se trage din dinozauri care se inmulteau prin oua, in biblie nu scrie nimic de dinozauri, GHINION, vrei o explicatie logica sau vrei NUMAI ce scrie in biblie?

daca D-zeu a creeat Adam si Eva, atunci nu au existat dinozauri, NU CREZI?!? daca au existat dinozauri atunci nu a fost nici un Adam si Eva... una exclude pe cealalta, asa ca ori accepti una, ori alta, E NUMAI DECIZIA TA, eu nu pot sa iti bag pe gat ce cred eu, si daca cineva ar incerca ar trebui sa il trimiti la plimbare

de unde a aparut D-zeu daca a creeat lumea? asta e cea mai TARE INTREBARE, inseamna ca esti om, care creat de D-zeu sau nu, iti folosesti inteligenta, logica si curiozitatea, care, ar trebui bagate pana sus oricarui preot care zice "crede si nu cerceta", pentru ca conform propriei lui religii, daca D-zeu a creeat omul atunci tot el i-a dat inteligenta, logica si curiozitate... NU?!?

intrebarea asta nu are raspuns, si e pe langa alte intrebari, cum ar fi, ce a fost inainte de big-bang, de unde a aparut big-bang-ul, cine sau ce a creeat cuantumul spatiu-timp in care traim si care e dovedit negru pe alb ca exista, de teoria relativitatii extinse

TOTUSI, la intrebarea asta ai o solutie muuuult mai buna decat TPU, si anume: te duci la un preot si il intrebi:
Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?
dupa care NU il lasi sa o dea pe credinta, si alte balarii (crede, nu cerceta) si ii ceri un raspuns logic si clar, MOR de curiozitate ce o sa faca big grin

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

PS si prima intrebare e foarte tare pentru un preot, exact asa:
daca biblia nu spune nimic de dinozauri, atunci ce a fost mai intai, oul sau gaina?

si inca o data, un preot o sa o dea pe credinta, si poti sa i-o tai RAU: daca m-a facut D-zeu, atunci tot el mi-a dat inteligenta si curiozitate, deci tu imi spui ca nu ar trebui sa le folosesc si sa cred nu sa cercetez... DE CE?!? CINE ESTI TU SA IMI INTERZICI UN DAR DE LA D-ZEU?!?

| REMiXDJ a răspuns:

Este o intreaga sa zicem filozofie aici.
1.Aceste nume ca Dumnezeu, Allah, etc. functie de tara au aparut in trecut cand oamenii nu isi puteau explica anumite fenomene naturale ca fulgerele si meteoritii ca exemplu.
2.In trecut aceata planeta numita Terra a fost vizitata de 2 civilizatii extraterestre - iar oamenii primitivi de atunci de pe Pamant i-au venerat ca Zei si au desenat prin pesteri, pe pergamente, tablite, etc.
Deci aceste nume ca Dumnezeu, Allah, etc. sunt iluzii psihice create in subconstientul uman care cu timpul au devenit o intreaga mafie aparand mafia cultelor si a bisericilor - adica cei bogati ai tineau in lesa pe prosti prin indoctrinarea cu cai verzi pe pereti gen religiile de tot felul.
3.Omul nu se trage din maimuta cum a spus imbecilul ala de DARWIN (1809 - 1882) un englez tampit care hahar nu avea pe ce lume traieste la acei ani in perioada 1809 - 1882.
4.Omul pe aceasta planeta este produsul unei civilizatii sa zicem cu ghilimele extratereste, care ei sunt parintii nostri.Aceasta civilizatie este foarte veche si face calatorii in Univers cautand si populand unele planete unde viata poate evolua neinfluentata de alti factori externi naturali sau artificiali.Aceasta civilizatie face asta in speranta ca v-a gasi un raspuns la anumite mistere din Univers pe care nici ei nu le-au aflat, inca le cauta si de aceea fac aceste sa zicem experimente planetare in speranta ca una din planetele populate cu fiinte ca si ei poate v-a descoperi prin evolutie ceva nou. Undeva acea informatie cu Arca lui Noe este adevarata - arca lui Noe fiind de fapt o nava extraterestra care a populat aceara planeta cu fiinte si plante si prin anumite proceduri spatiale au pus in miscare pe Pamant minimum de conditii propice vietii.
5. Teoria lui Einstein este o prostie E=MC la patrat.Acest prost cu aceasta idiotenie a dat omenirea in urma cu 500 de ani deoarece ce a sustinut acest fraier nu are nici un suport cu ce se intampla de fapt in Univers in real nu in visele lui cum ar vrea sa fie si cum credea el ca e Universul la acea vreme cand traia.Si Eminescu in poezia - LA STEAUA - la trantit la pamant pe acest Einstein desfiintandu-l de tot.Prostia lui Einstein ca daca zbori cu viteze apropiate de viteza luminii imbatranesti mai greu este o alta prostie gen basme pentru copii.In Univers timpul biologic sa zicem de imbatranire a elementelor(si omul tot din elemente este compus) este acelasi functie de element(a se citi perioada de injumatatire a elementelor) si nu este imfluentat sub nici un fel cu ce viteza te deplasezi in Univers.
6.Maxim de viteza in Univers este viteza luminii de aproape 300.000 km/s - toate astea in masuratorile cu aparatele pamantenilor care sunt relative si nu pot fi considerate valabile la scara mare in tot Universul sa zicem ca o constanta - deci descoperirile si masuratorile sunt relative in timp.Materia sau nave spatiale de orice fel nu pot calatori cu viteza luminii - se pot apropia de ea intr-un anumit procent % dar nu poate fi atinsa sau depasita.
7.Nu exita Universuri Paralele, Gauri de Vierme, nu exista teleportare a materiei si in special teleportare a fiintelor vii, nu exista calatorii in trecut si viitor = toate acesta sunt basme, imaginatii de film si conceptii a unor scriitori SF care in mintea lor asa ar vrea sa fie sau asa ar vrea ei sa se intample ca sa fie bine la civilizatia umanta - insa in realitate in real in Univers lucrurile stau altfel - nimeni nu se intreaba de ce in Univers este frig la o temperatura de minus aproape - 300 grade! si nu este altfel.De ce este asa si nu altfel.(Cine stie raspunsul dau funda aici)
8.Nu exista legat de materie notiune de VESNIC. Tot ce este materie inclusiv Lumina la un moment dat moare din cauza notiunii de pierdere de energie la nivelul de baza cum al numesc oamenii - Atom-Electron-Proton (molecula, etc.) avand o caracterisca sa zicem ca viata legata de Timp. Elementele din Univers care au o structura Atom-Electron-Proton mai puternica cum ar fi Aurul, Wolframul, Titanul, etc. vor imbatrani mai greu, insa Omul care ste compus din elemente cu structuri foarte slabe ca Oxigenul, Apa, Calciul, Siliciu, etc. vor imbatrani mult mai repede - timpul de injumatatire este mai scurt si astfel functie de specie maxim de viata este 300 de ani(gen corbii, ciorile, etc.)
9. Aparitia asa numitei Constiinte la Materie este asa: Te Nasti Din Lumina, Te Transformi in Materie si Dobandesti Constiinta si te Intorci in Timp Inapoi de unde Ai Plecat. - Asta este valabil la orice fel de fiinta care evoluaza oriunde in Univers - se numeste Constiinta Materiei care functie de interactiunile din jur prinde Memorie, Acumuleaza Date, Evolueza = Dobandeste Constiinta.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Biblia e o carte de povesti. Nu zic ca n-or exista vreun Dumnezeu (sau mai multi), dar ala din biblie sigur nu exista.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Raspunde-ti singura la intrebari! Vad ca porti semnul Sfintei Cruci, iar asta insemna ca ti-ai asumat o anumita credinta, anume cea crestina, sau o porti doar ca accesoriu vestimentar? A fi crestin nu inseamna a ispiti sau provoca ci a cauta sa-ti raspunzi singur la anumite intrebari si prin studiu individual, adica prin cateheza.
Eu am fost ateu, dar port acum ca si tine semnul Sfintei Cruci, asta inseamna ca mi-am asumat si insusit constient credinta crestina si invatatura de credinta crestin-ortodoxa, adica m-am catehizat. In felul acesta se pot afla raspunsuri la multe intrebari si nelamuriri.

| danut a răspuns:

In primul rand ai pus intrebari la sectiunea RELIGIE deci vei primii raspunsuri bazate pe Biblie sau alte carti religioase.
In al doilea rand DACA citeai Biblia aflai ca prima a fost GAINA si apoi oul. Dumnezeu a creat animalele care au facut pui (oua).
Daca citeai NOILE variante de aparitia vietii pe pamant dezvoltate de "oamenii de stiinta' AFLAI ca TOATE fiintele vii au aparut IN ACELASI TIMP sau perioada, nu cum se spunea mai demult pe epoci DE AICI REIESE ca si dinozaurii au fost contemportani cu oamenii.
De ce nu scrie in Biblie despre dinozauri, fiindca acestia au fost produse genetice facute de OAMENI (cum se incearca si acum) iar Dumnezeu i-a distrus la potop.
Dumnezeu este o entitate care exista dinainte de aparitia universului, materiei, timpului, spatiului, vietii. Ce si cum, nimeni nu stie, tot ce stim este ca EL este cel care a creat TOTUL.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Gaina e stra, stra, stra-nepotata, fara numar, a dinozaurului

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cine l-a creat pe fluture?

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu a creat animalele, printre care si gaina si cocosul, deci la inceput a fost gaina.
Biblia nu este carte de istorie si nu are rolul de a informa pe oameni cu lux de amanunte ce a fost si ce nu a fost pe pamant sau in univers. Nici stiinta nu le spune pe toate si asta pentru ca nu le stie. Istoria este o culegere de presupuneri nu o stiinta exacta. In legatura cu "crede si nu cerceta " un crestin adevarat va spune :
"Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1Tes.5:21)
Pot si eu sa pun o intrebare? - De unde stiu oamenii se stiinta ce a fost inainte ca sa apara omul educat, singurul care putea sa spuna ce era si ce nu in timpul vietii lui?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Dumnezeu spune ca a creeat toate fiarele pământului, toate fiarele apelor ai toate zburatoarele si toate târâtoarele.
Daca ar fi insirat Dumnezeu in Biblie fiecare specie.
Ar fi omul mai aproape de Mântuire?
Dacă crezi in Big - Bang, de ce esti nechibzuit si crezi că ceva nu poate exista din totdeauna?
Ateismul aduce explicatii rationale pentru orice.
Dar ei doar pretind ca au ratiune.
Faptul ca Dumnezeu există din totdeauna este irational, deci fals in gândirea lor.
Amuzant.
Pai teoria Big -bang spune ca a fost o acumulare de energie care a, adus la asa zisa explozie.
Originea energiilor nu se cunoaste in prezent.
Dar există 3 răspunsuri necontestabile.
Energiile erau din totdeauna,deci nu poate contrazice nimeni ca Dumnezeu nu există din totdeauna.
Energiile au apărut din nimic, si acest fapt e irational, deja isi arata prostia ridiculizând crestinii, când ei au aceeasi ratiune dar cred in altceva.
energiile au apărut din ceva.
Dar următoarea întrebare va fi pusă,, de unde acel ceva"
Si vei ajunge iar la primele două variante.
Am arătat ca Bing - bang e fals si de aici se dizolva si teoria evolutionismului.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu o sa iti spun crede si nu cerceta. O sa iti spun doar cerceteaza deoarece habar nu ai cum se deschide Biblia, dar totusi pui intrebari care creeaza intriga.

Tin sa iti spun ca in Biblie, in vechiul testament exista aproximativ 30 de referiri la "dinozauri", folosind cuvantul ebraic tanniyn, sau balaur. Cuvantul dinozaur a fost inventat mult mai tarziu.

Nu se pune mult accent pe dinozauri deoarece Biblia este o carte despre cultul lui Dumnezeu si nu o carte despre paleontologie.

| Steregoi a răspuns:

Nu spune despre toate animalele despre dinozauri pentru ca erau animale obisnuite doar ca ceva mai mari. Biblia nu e o carte de zoologie.

Dumnezeu nu are inceput.

| Steregoi a răspuns:

Nu spune despre toate animalele despre dinozauri pentru ca erau animale obisnuite doar ca ceva mai mari. Biblia nu e o carte de zoologie.

Dumnezeu nu are inceput si deci nu intra in discutie cum a aparut pentru ca e dintotdeauna sau vesnic. Timpul se scurge liniar si nu ciclic. Prezentul nu se va repeta niciodata. Nu exista infinit cauze.

| Steregoi a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Vezi ca te vede Dumnezeul descris in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite un raspuns logic : - tu esti dovada vie ca si prostii supravietuiesc? Fa, tampit-o, confuzi Biblia cu manualul de matematica si religia cu mecanica. Nu exista raspunsuri logice si verificabile in acest domeniu! Marea si singura calitate a lui Avraam a fost CREDINTA, adica A CREZUT IN D-ZEU fara dovezi - altfel ar fi plin paradisul de proaste si afurisite ca tine!
Biblia nu e manual de cosmologie si de biologie ca sa explice unei idioate ca tine cum au aparut dinozaurii si ce s-a intamplat cu ei. acolo sunt doar informatiile strict necesare sa-ti salvezi sufletul! Pe de alta parte de ce crezi ca ar putea intelege o proasta ca tine tainele universului. numai cateva capitole din fizica cuantica daca stau de vorba cu tine si deja ti-ai inghitit limba. Biblia a fost redactata pe vremea cand oamenii aveau extrem de putine cunostinte - cum se putea insera in ea cunostinte avansate despre atomi si biologie asa cum ceri tu si alti prosti! daca iti spun ca mai exista si alte culori afara de cele cunoscute de oameni poti tu sa -ti imaginezi cum arata? Te gandesti ca o vaca un an de zile ca tot nu intelegi cam cum arata. Ramai la telenovele si la farduri ca te depaseste altceva, vac-o!

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta au spus-o niste handicapati iar tu ca un adevarat imitator crezi ce spun ei. Or fi fost unii dintre voi pe acolo cand s-au facut gainile din dinozauri dar mai citeste noile teorii privind aparitia vietii pe pamant, teoriile voastre, nu ale mele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Un "om de stiinta" ateu. rolling on the floor E bine sau am gresit? rolling on the floor

| unvecin a răspuns:

Din punctul meu de vedere, întrebările de mai sus au un numitor comun: Geneza. Și felul în care citim cărțile lui Moise.

Răspunsurile pot varia în funcție de ce anume considerăm credibil. Pentru mine cărțile lui Moise sunt credibile pentru că Iisus le-a luat ca atare. Nu zice nicăieri că Moise ar fi scris povești acolo, dimpotrivă preia cele spuse de el și face aplicații (de exemplu, când zice că în timpul din urmă oamenii vor fi ca înainte de potop).

Tot El, într-o pildă spune: Au pe Moise și pe proroci, dacă nu îi crede pe ei, nu vor crede nici dacă ar învia cineva din morți. Și exact așa s-a întâmplat. Coincidență de nume (cu cel din pildă): Lazăr a fost înviat de Iisus, dar cine n-a vrut să creadă a continuat în a-L respinge pe El și mesajul Lui.

Și după Înviere, Iisus a continuat să predice din Vechiul Testament și din cărțile lui Moise. Vezi discuția cu ucenicii spre Emaus.

După Biblie:
Găina.

Dinozaurii: se includ în animalele terestre, sunt multe animale care nu sunt menționate pe nume.

După Biblie, animalele au fost create în aceeași săptămână cu Adam și Eva. Și nu găsești vreo dovadă în Biblie că au existat pe planeta noastră viețuitoare anterior săptămânii creației, ci doar că planeta era pustie și goală, acoperită cu ape.

Dumnezeu e veșnic. Nu are început. Dar ar fi fost creat, cine L-ar fi creat?

Dacă nu ți se pare credibil, poți opta pentru alte surse. Majoritatea lumii o face. Doar că, din punctul meu de vedere, cu asta Îl respingi mai direct sau mai indirect pe Iisus. Deci nu poți să iei în serios creștinismul fără să ții cont de ce a zis Iisus.

Știu că un mesaj de genul ăsta e rețeta simplă să fii considerat nebun în zilele noastre. Dar în urma a ce am studiat nu văd decât aceste două opțiuni: fie iei în serios creștinismul și Biblia, fie le pui de o parte pe ambele. Cu persoanele din "zona gri" (care selectează după bunul plac părți din Biblie și care selectează după bunul plac părți din ce descopertă Știința) eu unul n-am reușit să am discuții productive. Cam toate se termină când omul îți spune: eu cred așa pentru că eu cred așa... și nu există niciun argument care m-ar convinge că partea pe care o elimin din Biblie e totuși de luat în seamă. Exact ce spunea Iisus: nici dacă ar învia cineva din morți...

Aaa, și din punctul meu de vedere îți trebuie infinit mai multă credință să poți accepta că nimicul a făcut totul. Că viața a apărut la întâmplare. Etc. happy

| RAY a răspuns:

Este pacat ca dupa o mie de ani de evul mediu Romania inca este acolo,oameni care sunt ignoranti,lipsiti de ratiune,logica,mincinosi,care lupta impotriva stiintei,dar,se folosesc de ia,este trist,in primul rand in biblie nu scrie nimic de gaini,danut sa imi dai versetul unde se pomeneste de asa ceva,in al dolea rand in biblie se vorbeste de niste balauri care sunt mentionati in mai multe mitologi, apare inclusiv in mitologia egipteana care e mult mai veche ca cea iudaica,creaturi de astea le vedem desenate si in pesteri nu ca ar fi existat atunci si ca erau un fel de interpretare a stramosilor nostri, cosmaruri sau fantezi umane, danut minte cum ca cica oameni de stiinta spun ca toate au aparut in acelasi timp gresit biblia afirma asta, evolutia spune ca animalele au aparut si au disparut, adam si eva este o legenda aleasa de catre crestini, sunt mai multe variante de geneza la evrei, inclusv in biblie sunt doua variante, biblia sa transmis oral apoi in scris unele variante dar erau mult mai multe

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Moise tia scris propia lui moarte, iisus nu a scris nimic, da-mi si mie ceva scris de iisus

| AC4S4 a răspuns:

"De ce în Biblie nu spune nimic despre apariția dinozauilor?" - Nu asta este scopul Bibliei.

"Daca Dumnezeu a creat prima data pe Adam și Eva" - Dumnezeu a creat oamenii dupa ce a creat animalele.

"Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?" - Raspunsul logic este ca nu a aparut. A existat dintotdeauna.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ala nu e raspuns logic,ala e un raspuns ilogic, Și cum a apărut bau, bau =- Raspunsul logic este ca nu a aparut. A existat dintotdeauna.

ce rezolva asta cu adevarat? nimic, daca mereu vi cu acest raspuns nu rezolvi nimic, logic ar fi sa explica aparitia lui, cauza lui directa, cuvantul dintotdeauna nu explica nimic, dar exista dintotdeauna? ce inseamna dintotdeauna? poti dovedi ca exista asa ceva? timpul cum a aparut? daca dumnezeu nu are inceput cum putea sa existe in lipsa timpului =nu avea timp cand sa apara

| Irinel15123532 a răspuns:

1. Prima data a fost creat animalul, adica gaina... nu vad importanta acestei intrebari, dar ma rog.
2. Nu scrie, dar sunt cateva scrieri despre animale bizare care ar putea fi, cum ar fi sfantul Gheorghe si balaurul.
3. Se vede ca nu ai studiat sfintele scripturi, omul a fost creat in ziua a 6a, animalele existau deja. Trebuia doar sa citesti prima pagina din biblie, geneza, si ai fi aflat.
4. Domnul nu are un inceput, este vesnic, nu are un inceput in timp pentru ca El este creatorul, Domnul nu este limitat de nici un fel de timp sau spatiu.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

4. Domnul nu are un inceput, este vesnic, nu are un inceput in timp pentru ca El este creatorul, Domnul nu este limitat de nici un fel de timp sau spatiu.

cum putea aparea in lipsa timpului si a spatiului?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Salut Ray. La fel de greu este si pentru tine sa demonstrezi ca El nu a fost din totdeauna.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Exact, in Biblie Domnul este prezentat ca fiind in afara timpului ''Pentru Domnul 1 zi este ca 1000 de ani si 1000 de ani sunt ca 1 zi'' Dumnezeu este transcendent, este in afara spatiului si a timpului, nu are un inceput si nu are sfarsit, cunoaste viitorul si se spune ca El vede toata istoria omenirii in acelasi timp, El vedea si pe Hristos pe cruce si vedea si consecintele acelui act si in viitor. Depaseste intelegerea omeneasca si nu am putea niciodata sa explicam pe deplin asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Serios bogdan, fi serios,fac pariu ca si tu razi cand te citesti,la fel de greu e si pentru tine sa demonstrezi ca dragonul alb nu a existat dintodeauna, noi traim in realitate aici in realitate demonstrezi ceea ce exista nu ceea ce nu exista,lipsa orei de logica iti pune cuvantul observ, ca doar nu o sa ne pierdem timpul cu a demonstra ce nu exista nici nu ar avea sens, cum sa nu exista un minus, poti demonstra doar un plus, nu are sens e complet stupid sa gandesti asa, mai ales sa scrii ca cica e greu, demonstreaza-mi mie ca 6500 de zeii nu exista sau nu au existat dintodeauna e greu nu, cum a fi sa credem in tot ce nu s-a demonstrat ca nu exista, am avea toti mii de credinte false bazate pe nimic, tu care afirmi ai datoria sa dovedesti ceea ce afirmi sau tu afirmi de toate si nu poti dovedi nimic, cam aiurea nu, cum sa vb cu un om care imi spune dovedeste ca nu e adv ceva ca nu exista

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

...si daca citesti a doua pagina afli ca femeia a fost creata dupa ce au fost create animalele, iar barbatul inainte de asta.