| EmaS a întrebat:

Ce anume i-a convins pe cei 12 apostoli sa indure persecutia si martirajul?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Certitudinea că Isus a înviat, că se bucurau de sprijinul lui şi a lui Dumnezeu şi pentru că erau convinşi că viaţa actuală nu reprezintă totul.

1 Corinteni 15:20-34.

34 răspunsuri:
| Calininio a răspuns:

Crezi ca cei 12 apostoli chiar au existat? si daca au existat, pe ce te bazezi cand spui asta?

| EmaS explică (pentru Calininio):

Pentru ca exista scrieri care atesta despre existenta lor.Tu crezi ca a existat Mihai Viteazu?

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns (pentru EmaS):

Normal, pentru ca exista evidenta ce atesta asta mai presus de orice dubiu, si aceasta evidenta nu se putea naste decat din fapte reale, pentru ca falsificarea lor nu ar fi ajutat pe nimeni. In schimb, anumite " minuni " care apar doar in scris pot fi false, mai ales ca nu sta aproape nimeni sa le conteste.