| anonim_4396 a întrebat:

Ce anume l-a facut pe Hristos mai real si mai important decat Krishna?

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Marketing mai bun

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iisus Hristos Mantuitorul lumii zis si invatatorul care era Dumnezeu. Au trecut 2000 de ani de atunci dar le-a promis uceniciilor sai ca se va intoarce pe pamant a doua oara iar cand se va intoarce va fi pentru ultima data, si atunci va veni sfarsitul lumii.

| fllu07 a răspuns:

Si-a dat Krishna viața pentru oameni? Învățăturile lui, de câți oameni sunt cunoscute?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Isus si-a sacrificat week-end-ul pentru noi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma sacrific toata viata, mereu pentru cate cineva care nu ma observa, care ma ataca rade de mine face glume pe seama mea, si ma foloseste pentru distractie personala, si sunt considerata proasta, dusmanca, nu ma accepta nimeni nu vrea sa aiba de a face cu mine, eu sunt o persoana vie de care nu a scris nici un anonymous in cartile sale din limbi moarte. Pentru ca asta dati la o persoana vie, le distrugeti vietile urland dupa pentru persoane care nu le puteti avea reale.
Isus e o poveste nu a existat, nu am fost niciodata considerata nici un inger religie sau ceva, ci doar batjocorita pe faptul ca imi pasa dau atentie, pe faptul ca nu stiu xx si plang cand se leaga strainu de mine. Ca am grija sa nu supar cand stiu ce, ma supara cand stie ce, insista cu mintitu cu nesimtirea tot peste mine, sa ma bata la fiecare miscare, sa imi faca in ciuda sa ma supere sa ma distruga. Hristos e o carte care sunt obligati sa ii invete pe copii, de mici invata sa traiasca cu iluzia in capul lor ca ar exista, distrasi de la lumea reala tot scandal obsedati de persoane care nu sunt reale.
Si parca pagani erau cei care sacrificau oameni, de ce e hristos cel care s-a sacrificat pentru oameni facand ce anume stie cineva despre ce e vorba ce e omul ala pentru ce era pus pe cruci de catre romani, pershi ce au fost ei? Oamenii aia jucau roluri ca si la holywood, regii nu le acceptau rolurile, ii puneau pe cruci, au invatat sa scrie si-au scris rolurile in carti, asta nu inseamna ca s-a itnamplat exact asa cum unul care te ameninta cu moartea te obliga sa crezi despre. De ce trebuia sa ucida ca sa raspandeasca religia asta daca dzeu e asa bun?
Toata viata mea, am privit oameni, ce au oamenii de ce nu pot interactiona cu ei de ce sunt mereu scandal distrasi de ce trebuie sa ma supere sa imi faca in ciuda sa minta sa ma bata? De ce trebuie sa fiu eu ce vor altii cand nu pot nici macar sa interactionez, sa ma inteleg, sa am o discutie omeneasca cu ei? Sau cum ar trebui sa ma inteleg ca eu sa "ajut" si ei sa fie ocupati sa-si bata joc de mine, si eu trebuie sa inteleg ca e fericirea lor suferinta mea si nu sunt nici un hristos trebuie sa astept moareta sa devin si eu o carte motiv pentru care vor ucide noi fanatici in viitor? De ce nu puteti inceta voi cu gandirea si comportamentul vostru? De ce nu poate un om sa fie acceptat mereu reguli, oameni distrasi de ganduri care ala sta si plange inc asa ca nu stie de ce se comporta asa, de ce gandeste asa despre el de ce ii spune asa ceva?

| Algo098 a răspuns:

Povestea si promisiunile fanteziste din poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect. (( Sa dea Dz! )) Chiar si in mometul de fata avem destule cunostinte ca sa eliminam fantezia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hristos a fost evreu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta sa devii, nu astepta pe altul sa faca in locu tau. Cosmosul nu trebuie sa promita nimic nimanui, existenta sa nu trebuie dovedita prin carti scrise de anonymous.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ne întrebi pe noi asta? Dacă-ți răspundem ne vei crede? Sau vei crede pe cel ce are aceeași idee cu a ta?
Cercetează Biblia și în raport cu ea istorie și cultură mozaică(ebraică), vezi ce ți-a dat și fă la fel cu scrierile indiei.

Cine nu crede să cerceteze...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si inca nu mi-ati zis de ce hristos dzeu si nu krishna? De ce e hristos cel real si krishna cel fictiv? Atata va abgati sa scrieti distrageti, ma apuca depresia, asa va fac. Nu meritati sacrificiul nimanui, efortul nimanui, atentia nici un dzeu nimic voi, eu vad numai fanaticism, sunteti obsedat de faptulc a hristos a fost dzeu si sunteti siguri de asta. Dar sunteti constienti ca ceea ce stiti sunt doar povesti care le-ati auzit, cum poti stii cat de reala adevarata este povestea care o auzi? Automat este cea adevarata pentru ca crestinism avem aici ca asta ni se preda in scoli de mici sa stim in viata?
Si tot nu-mi raspudneti cum trebuie, e doar in capul vostru si scrieti de frica. Ca si cum rau ar fi renuntarea, vederea in afara existentei lui hmm? Ca si cum rau ar fi sa vezi existenta altcuiva hmm? Si ce anume il face pe el cel corect in gandurile tale, frica care o simti probabil? Numai pe hristos dzeu povestea asta o cunoasteti in viata, altceva nu exista pentru mentalitatea voastra? Dar ce e povestea aia stiti macar? Sunteti constienti ca e o poveste dintr-o serie lunga de texte combinate, modificate, cu practici imprumutate din diverse culturi care au fost eliminate in creearea religiei asteia?

| TristanTzara a răspuns:

Probabil pentru că Iisus mergea împotriva tradiției și a ordinii sociale iar Krishna era întăritorul tradiției, sistemului de caste.

| Helper07 a răspuns:

A existat.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Faptul ca Hristos era Dumnezeu

| fllu07 a răspuns (pentru DuckDodgers0):

De ce zici era? Nu mai consideri ca este? Isus e Isus. Dumnezeu e Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Dar KRISHNA este Domnul.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru fllu07):

Ba da este in continuare

| milan9 a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Intr-adevar, Hristos era Dumnezeu!

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Ai reapărut milaneee? Iar cu erezie ta? Vezi ca Mica 5:1 te cam contrazice: "obârșia lui este dintr-un început"... Dumnezeu nu are început. ISUS da. Deci Isus Cristos nu este Dumnezeu?

| Bluestar15 a răspuns:

O multime de lucruri.Krishna nu s-a sacrificat pentru cei ce cred in el, nici nu a inviat mortii, nici nu a vindecat bolnavii, nici nu a inviat din morti, nici nu apare vreo lumina care sa nu arda la zeul Krishna (asa cum la invierea ortodoxa la Ierusalim lumina sfanta nu arde in primele cateva minute - mergeti si simtiti pe propria piele), Krishna nu a creat cerul si pamantul si tot asa.Nu mai spun ca zeul Krishna e considerat a fi ba avatarul lui Visnu, ba pastor de vaci, ba un tanar filosof etc. deci nici macar indienii nu au idee ce e cu acest Krishna happy Mai degraba intreaba-L pe Hristos lucrul asta: "Doamne, eu nu cred ca existi, dar daca totusi existi, da-mi un semn sa inteleg lucrul asta si sa fiu sigur ca Tu existi" si daca intr-adevar cautarea ta e sincera, vei primi raspuns.Cunosc oameni care au facut asta si au primit raspuns limpede destul de repede.In schimb, daca il cautam pe Hristos in dezbateri pe net e ca si cum am incerca sa cantarim culorile (pur si instrumentul respectiv nu e cel adecvat scopului).