| anonim_4396 a întrebat:

Care este dovada care il face pe hristos mai real decat mahabharata?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista dovezi clare ca a existat acest iisus e doar credinta, iisus nu a scris nimic, cei care au scris a fost 4 anonimi lucru invatat la teologie evanghelile difera între ele, iisus nu a împlinit profețiile din vt, dar e doar credinta oarba atat, nu exista nici o dovada ca exista dz doar credinta cica moralitate divina sa citească vt sa vada moralitare ca iisus a venit sa împlinească nu sa desființeze, vezi tu sunt tot felul de secte care interpretează cum vor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Isus chiar a existat, oamenii din acele timpuri au scris despre El și Isus a împlinit toate profețiile din vc testament

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovedește

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

A existat. Au scris despre el nuntasii din Canna Galileii carora Iisus le-a dat sa bea vin contrafacut.
Multi s-au simtit rau a doua zi, altii au vomitat cateva zile.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Exista multi autori pagani care au scris despre Hristos.
Iti recomand cartea ''marturii care isi cer un verdict'' scrisa de autorul Josh McDowell, autorul aduna foarte multe citate din scrieri, Plinius cel Tanar, Plinius cel Bătrân, Eusebiu din Cezareea, tot felul de oameni care nu aveau legatura cu crestinismul ci care au legatura doar cu istoria si pe care istoricii ii cred. Si care vorbesc despre Iisus Hristos care a fost rastignit pe vremea lui Pilat din Pont. Iisus Hristos a existat fara urma de indoiala in istorie si este confirmat de alti scriitori, Suetoniu este un alt exemplu, noteaza aceste nume si cauta adevarul.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Pe mine doar biblia ma interesează

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da te interesează doar biblie și aștepți dovezi, sau sa ți se arate Dumnezeu, meriti tu asta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu ce meriti care iti judeci aproapele?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da nici eu nu merit ceva de la Dumnezeu, nimeni care a trăit până acum pe pamant nu merita.Dar Dumnezeu ne da salvarea o accepți?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar te ai trezit sectanctule, vrei block?

| RAY a răspuns:

Milan9 hinduismul are un singur zeu restul sunt avatare asa cum voi aveti sfinti la care te rogi pentru ceva,citeste vt sa vezi tu moralitate absoluta,vrei sa spui ca englezi care au omorat indieni cu milioanele erau morali? crestini au omorat nativi din america de nord,sud,Australia,a adaus sclavi din africa, au provocat mereu razboaie care afecta tot glubul, sa vezi moralitate, Romania tara crestina, ultima din ue, e foarte morala, ma lasi cu moralitatea crestina
Acest univers este în întregime penetrat de Mine, în forma Mea nemanifestată. Toate existențele sunt în Mine, dar eu nu sunt în ele. În același timp, nimic din ceea ce este creat nu este în Mine. Iată puterea mea supranaturală! Eu susțin toate existențele, Eu sunt prezent peste tot, întrucât sunt chiar sursa întregii creații. Așa cum în spațiul eterat se ține vântul puternic, suflând peste tot, astfel să știți că în mine se țin toate existențele.[necesită citare].

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Pentru a avea un inceput de idee in privinta acestei comparatii cantareste te rog in hinduism moralitatea celor aproape 3.000.000 de zei/idoli si faptele lor. Pana sa faca cineva astfel de comparatii cred ca are in primul rand nevoie sa accepte credinta in existenta lui Dumnezeu, sa aiba bine conturata imaginea asupra moralitatii faptelor si nu in ultimul rand sa intuiasca faptul ca Divinitatea trebuie sa se incadreze in modelul suprem de moralitate. Insusirea acestor aspecte ar fi absolut necesara pentru o comparatie corecta intre cele doua religii, crestina si hindusa.

Deci iata, in privinta credintei in existenta lui Dumnezeu, ai putea spune ca nu ai nici un dubiu? E o intrebare de bun simt care ar trebui sa o preceada pe aceea adresata mai sus...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ce vrei tu nu stiu, dar mahabharata este textu original cu istoria planetei in care scrie despre civilizatiile antice, biblia ii face pe evrei sa para importantii rasfatati de "dumnezeu".

| badpanda a răspuns:

Iisus ar fi trebuit sa fie descendent direct din David pe linie paterna, asa cum a subliniat Ray in alta postare.
Dar cum mosul Iosif nu a participat in seara cand Maria si-a facut de cap cu "duhul ", deci Iisus nu are nicio legatura cu Mesia.De aceea evreii nu-l recunosc.

| marinaru777 a răspuns:

Invierea si Sf Cruce, Maica Domnului si sfintii mucenici care sau jertfit pentru Adevar.