| eliaclodia a întrebat:

Ce anume si cum poate apara puritatea, veselia, curiozitatea copilariei, in orice situatie, grea financiar, usoara, conflicte, pace, etc?

33 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Totul trebuie sa iasa din interiorul tau, doar tu esti cheia. Eu cind intilnesc un conflict de viata, ma autocalmez, ma inveselesc pe mine insumi si din ce in ce mii mai usor sa fac asta. La inceput cind am descoperit ca eu sunt rezolvarea suferintilor mele imi era cam greu, dar acum sunt deja antrenat. happy

| eliaclodia explică (pentru VladGH):

Nu pot sa ma inveselesc usor, nu pot sa-mi recapat curiozitatea usor, uneori atacul a ceva din mediu e prea insistent. Si ma simt ca poluata, in chinuri, pana imi revin. Dar eu intrebam de ceva actiuni ca adult, asupra unor copii, in locul carora nu poti sa-ti pui capul, au capul lor.

| VladGH a răspuns (pentru eliaclodia):

Daca tu nu poti ca adult, atunci ca sa expui asta unor copii e cam greu, te inteleg. Pentru copii ar trebui sa intri in lumea lor in asa cazuri, sa te dai la nivelul lor ca sa te inteleaga mai bine. Pentru ei mult inseamna cind este cineva cu caracterul puternic linga ei. Cazurile sunt diferite.

| Mikhtarian a răspuns:

Aici o problema la majoritatea oamenilor.
Stiu ca e greu,dar trebuie sa intelegem ca banii vin si pleaca,multi se imbolnavesc de ei,dar nu asta e sensul vietii, sa alergi dupa bani nu.
Consider ca daca ai credinta si pe cineva langa tine care te intelege, vei trece peste toate problemele, caci cum spunea Iisus, El nu te va lasa chiar daca te va incerca.

| ăăăăăăăăââââLoâding a răspuns:

Banii vin si pleaca, dar anii copilariei, curiozitatea prin care privim totul acum, veselia si linistea care ne-o daruiesc acesti minunati ani, nu v-a mai exista niciodata! happy
Let's smile! happy

| eliaclodia explică (pentru VladGH):

Eu am vazut ca puternic la tine nu inseamna sa ii inspiri sa ramana puri si veseli. I-ai zis unuia ca doar sa dea la buci. Eu am intrebat ceva ce tu nu faci, da sunt cazuri diferite.

| eliaclodia explică (pentru Mikhtarian):

Spui asta unui copil care nu intelege si daca intelege nu mai zambeste ca inainte? Cum pastrezi sufletul unui copil neatins de deceptii?

| eliaclodia explică (pentru ăăăăăăăăââââLoâding):

Asta ii spui unui copil, care se uita la tine rugator sa ii cumperi mancare mai buna, sau incaltaminte mai buna, sau cartea care il pasioneaza, avionul cu telecomanda, vacanta cu familia sau prietenii, bicicleta? Ii spui e intuneric si deprimant financiar, dar tu esti raza, nu te ascunde si nu te slabi de dragul meu, salveaza-ma te rog? Cam asa mi-a sunat. Apoi spui:uite incerc si eu hai sa radem nebuneste de toate care ne chinuie si ne intristeaza. :} Ha ha ha hi hi huuuuu iupiiiiii.

| VladGH a răspuns (pentru eliaclodia):

Aici deja depinde cine spune, cred ca daca ai sa spui tu clar ca nu va intelege mesajul. Citind din internet nu o vei putea face.

| eliaclodia explică (pentru Mikhtarian):

Ii spun ca am ales sa nu alerg dupa bani, sa ma inteleaga. Ca ii ofer si pe mine si pe cel de langa mine si credinta si gata, o sa fie vesel, nu apasat. O sa topaie intr-un picior strigand despre sacrificiu si onoare la cei care habar nu au ce zice, unde sunt creioanele pe care trebuia sa le aduca?

| eliaclodia explică (pentru VladGH):

Spune concret cum stii sa faci si ce am intrebat eu, nu doar ce am descoerit eu in raspunsurile tale. Poti sau nu poti?

| VladGH a răspuns (pentru eliaclodia):

Ma omule, nu sunt aici sa imi perd timpul numai cu tine si sa-ti rezolv problemele tale. Ce am avut de spus am spus, mai departe bateti capul.

| eliaclodia explică (pentru VladGH):

Bine omule, e intelept asa. Mai ales ca m-am enervat.

| VladGH a răspuns (pentru eliaclodia):

Esti o persoana slaba, eu nu cred ca merita sa te enervezi. Cum am mai spus, totul depinde de tine.

| VladGH a răspuns (pentru eliaclodia):

Eu ti-am ascultat piesa, acum ascult-o pe a mea http://www.youtube.com/watch?v=FrJcQ3oeMmc

| Tomanecre a răspuns:

Infantilismul nu poate apara nimic!

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Si pe infantilism cine il apara?

| eliaclodia explică (pentru VladGH):

Acum e randul meu.Lupta-te cu soldatul meu!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=f4K6ZxDwi34

| ăăăăăăăăââââLoâding a răspuns (pentru eliaclodia):

Eu sincer nu inteleg, vreti raspunsuri artistice la niste prostii de intrebari, dar inainte de a posta aceasta intrebare de cate ori ai citit-o? Serios acum puneti niste intrebari pe care nici voi singuri nu le intelegeti

| VladGH a răspuns (pentru eliaclodia):

NU prea am inteles mesajul tau happy

| eliaclodia explică (pentru VladGH):

Nu e mesajul meu ca nu eu l-am compus. E al lui. Asta inseamna soldat, face ce vrea. Nu intelegi "jocul"? Sefa, doar are incrdere si ii cere sa vada tinta, e ca si cum, ce vis, ii atingi sufletul si stai sprijinit de umarul sau, dominatoare, adica decizi tinta. si el incepe sa simta placerea luptei, in pulsul spiritului meu.Hi., hi.Ce viiis, uauuuu ah ah. Apoi ca sa ramana lucid se biciuieste, ca in videoclip.Dar videoclipul nu corespunde, caci e votba de o lupta anume, inalta.Si trebuie sa nu se enerveze prea tare ca nu vede tinta intelept. Energy.

| eliaclodia explică (pentru ăăăăăăăăââââLoâding):

Acum sunt la masa. Mananc si imi place asta, asa ca ma ocup de reclamatiile tale, mai tarziu. Sa recitesc obiectul reclamat.E o pauza de masa perfecta si nu vreau sa ma gandesc la reclamatii nici daca vin de la sfinti, iti dai seama. De la sfinti, nu de la tine.

| eliaclodia explică (pentru ăăăăăăăăââââLoâding):

Apoi dupa masa, aleg din reclamatii ca sunt multe si le prefer pe ale copiilor mai mici, care vor sa formez materia si sa ma puna la treaba, ca si cum li-se cuvine.

| Tomanecre a răspuns (pentru eliaclodia):

Pe infantili ii apara mama si tata!

| ăăăăăăăăââââLoâding a răspuns (pentru eliaclodia):

Esti stresant/a! chatterbox Parca ai avea 9 ani! happy

| emanuel111 a răspuns:

Salut,
Iti dau un sfat bun si de la Dumnezeu.
Cautam pe Dumnezeu sincer in toate situatile tale si el te va ajuta 100%.
Can este o decizie care trebuie luata candestete la ce ar face ISUS ci ce ar alege EL si vei alege lucrul bun.
Veselia si puritatea vin de la Dumnezeu.
Deci in concluzie cautal pe Dumnezeu in tot ce faci si vei reusii.
Dumnezeu dabea asteapta sa vi inaintea Lui si sa-l declari domn peste viata ta.
Pentru mai multe incurajari cautama la id emanuel_manescu@yahoo.com

| eliaclodia explică (pentru emanuel111):

Cauta-l. Asa se scrie corect. Vezi, daca il gasesti sa nu cumva sa il jignesti ca a inventat ortografia si literatura. Deci, cauta-l, dar nu degeaba.

| eliaclodia explică (pentru ăăăăăăăăââââLoâding):

Parca? Cand sunt inteleapta parca am 2 ani si nu "stie" sa vorbeasca si cand sunt superficiala parca as avea 100 cel putin si stiu sa vorbesc, dar ce inutil. De ce? Stii sau doar crezi? Stii sau doar crezi
?