| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce ar însemna " Evolutie" pentru voi, creationistilor?

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Francis Collins care aluat premiul Nobel pentru ca a condus proiectul care s stabilit pentru prima data harta completa genomului uman este crestin si el se autodenumeste evolutionost teist pentru ca el considera ca prima celula replicabila e atat de complexa incat toate varstele avansate pentru univers sunt de departe insuficiente pentru ca sa poata aparea prin combinatii intamplatoare, spune ca el crede ca evolutia e metoda prin care Creatorul a diversificat formele de viata( explica pe larg viziunea lui in cartea lui Limbajul lui Dumnezeu, un om de stiinta aduce dovezi in sprijinul credintei.El a fost ateu, cu pariti necredinciosi si devenit crestin pe parcursul cercetarilor lui, un lucru care l-a intrigat fiind faptul ca acel jumaate de cromozom care ne despsrte de cimpanzei nu poate sa explice diferenta uriasa dintre cimpanzeu si om, constienta de sine, latura morala etc. Poate are dreptate, nu stiu eu sunt sgnostica in privinta acessta.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E posibil ca evolutia sa fi fost metoda prn care Dumnezeu diversificat formele de viata pornind de la prima celula replicabila.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Ceea ce se intelege.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Pentru creationisti evolutia nu exista. Au cartea cu povesti care are raspuns la orice intrebare si daca nu e in cartea cu povesti fie se introduce, fie se interpreteaza si creationistii sunt garantat satisfacuti.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Poare și de asta sunt mai impulsivi emoționali

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ceea ce sta scris in Dicționarul Explicativ al Limbii Romane. In nici un caz ce scrie Darwin. Si pana la urma si cancerul evoluează.

| iurii75 a răspuns:

In sensul la care te referi - o teorie absurdă, fără dovezi, care se contrazice cu realitatea și necesită o mare credulitate din partea celor că tine.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar după ce explici..., o, pardon, încerci să explici, trecerea de la divizare la înmulțirea sexuată.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Presupun că ai transpirat mult până ai scos la iveală acest răspuns " științific".
Marș la siloz, varză stricată!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mă îndoiesc că varza poate simți ceva. rolling on the floor
O " ne varză" ar fi in stare sa răspundă la întrebări simple. Nu și silozul.
rolling on the floor

| NotNamed a răspuns:

Stiinta evolueaza, crestinii stau la coada.

| EmanuelHEY a răspuns:

Daca evolutia din maimuta ln om era reala. Nu ar mai fi existat acum maimute. Si probabil nici animale. Oamenii spun ca totul a fost facut din NIMIC. Acesta este big bangul. Dar cand ln lumea asta a reusit cineva ca dintr-o explozie sa creeze viata. Planete. Stele. Si legii perfecte pentru a putea exista viata. Explozile distrug. Nu creeaza. Plus ca nu are cum ca din nimic sa se creeze viata. Ori de cate ori faci 0×0 tot 0 lti da. E ca si cum ai zice ca un creion a fost facut asa. Dintr-o data. Dar nu. Îi trebuie un proectant. Il plus. Doar viata poate da viata. Asa e si cu oamenii. Un barbat si o femeie face un copil. Asa sunt si cu animalele. Nu poate un copil sa apara pe lume din nimic.
Sper ca ai inteles ceva. Daca vrei sa stii mai multe intra pe vestitorulimparatiei

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu te referi la crestere acum? Nu inteleg.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa a facut Iehova sa fie. Asa a creat legile. Fara legi perfecte nu ar fi putut ca oamenii sa traiasca. Si unii zic ca toate astea au fost facute dintr-o explozie.
Iehova e atotputernic si atotstiutor.

| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai din ce a aparut big bangul? Nu din nimic?
explozile distrug. Nu creeaza. Si asta e stinta.

| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce legatura are un calculator cu un om complex?
Embrion-ul se dezvolteaza in corpul femeii. De asta nu poti da viata. Fara viata. Doar Iehova poate face asta.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai lamurit. imediat te aud ca zici ca suntem si avioane laughing

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

????

Răspuns utilizator avertizat