| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ati simtit cand ati citit Noul Testament sau dupa? Ce parere v-a facut Iisus?

4 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca omul poate trai după voia lui Dumnezeu si ca Isus este un model demn de urmat.

| mentholinks a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De ce este un model demn de urmat? Doar umbla de ici colo, facea minuni si dadea din gura. Minuni nu poti sa faci deci daca il urmezi doar stai si dai din gura. Asa s-au imbogatit preotii, pastorii si toata satra lor si traiesc de pe spinarea altora, ei neproducand nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mentholinks):

Era tâmplar. Daca acest aspect nu apare in Biblie este pentru ca se poate deduce din Biblie, evreii se minunau spunand ca nu este acesta tamplarul, fiul lui Iisif si al Maiei. Isus nu s-a îmbogățit, iar cei despre care vorbești nu au nimic din Isus in comportamentul lor.Nici eu nu sunt de acord cu preoția sau pastoratia plătite.Isus a spus ca pastorul care este plătit nu tine la oi. Când vede lupul, fuge si lăsa oile prada lui, pentru ca nu le-a păstorit din dragoste ci doar pentru bani.

| Irinel15123532 a răspuns:

Iisus, este un prieten apropiat, doreste o relatie calda si sincera cu noi. Ma uimit Iisus, cel mai mult mi-a placut pilda fiului risipitor (Luca 15:11) si intamplarea reala cu femeia prinsa in preacurvie (Ioan 8:1).