| AvalohAlyn a întrebat:

Ce calitati are DUMNEZEU?

Răspuns Câştigător
| foreveryoung10 a răspuns:

Printre primele iubirea.Defapt daca ma gandesc bine Dumnezeu are toate calitatile de pe aceasta lume!

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Foarte multe. Dar calitatile principale sunt iubirea, dreptatea, intelepciunea si puterea.

| RainmakerX a răspuns:

Nu are toate calitatile? Sau ma insel?

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, nu stim daca exista vreun zeu din cati am inventat vreodata. In al doilea rand, nu stiu la ce zeu te referi tu, si cum exact ti-l imaginezi. Deci prima data trebuie sa clarificam aceste doua lucruri, si apoi ne putem intreba ce calitati are.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca este Dumnezeu, este evident ca are toate calitatile gandite si negandite de noi care nu ne credem dumnezei. Daca insa ne credem ca Sublime dumnezeu, vom avea de vociferat cate ceva in privinta calitatilor si defectelor. Un Dumnezeu nu poate fi judecat, nici macar un om, daca e sa respectam Scriptura. Daca nu credem, atunci orice problema expusa mai sus nu-si are sensul.Ramanem atei, un fel de dumnezei individuali.In acest caz te intrebi doar pe tine insuti ce calitati ai, si-ti vei raspunde singur sau te vei uita in oglinda prietenilor si dusmanilor si vei deveni mai obiectiv.

| drutzix a răspuns:

Toate calitatile laughing. Aia care l-au inventat aveau mentalitatea unor copii de 5 ani (Zeul meu il bate pe al tau ca are toate calitatile din lume).

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns:

Are calitati bune, dar si defecte, -mila si ura, bucurie si melancolie, iertare dar si razbunare intr-un cuvant calitatile sale sunt antropomorfice, si inca o trasatura antropomorfa cere credinciosilor sai o supunere absoluta, citeste biblia si ai sa vezi toate calitatile lui YHWH.

| IvanMihai a răspuns:

Dumnezeu este iubitor si drept.