| costis a întrebat:

Ce calitati ale omului sunt mai de pret la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Smerenia. Ascultarea. Inima desprinsa de orice lucru pamintesc.

| costis explică (pentru cristi202):

Cred ca ultima e cam greu de realizat. Ma gandeam la omul din lumea obisnuita, nu la asceti.

| cristi202 a răspuns (pentru costis):

E destul de grav daca imparti oamenii in doua categorii: asceti si oamenii din lumea obisnuita. Legea lui Dumnezeu, poruncile Sale sunt aceleasi pentru toti, si cea mai importanta e renuntarea la sine, acea dezlipire de tot ce e pamintesc si atintirea privirii asupra cerului, asupra lui Dumnezeu. Asa cum zici, nu e usor, dar, fie asceti, fie oameni obisnuiti, trebuie sa ajunga acolo. Cei obisnuiti macar cu inima. Eu cred ca fiecare poate si trebuie sa ajunga la o asceza a inimii, pentru ca si ascetul, daca e cu inima la lucrurile pe care le-a lasat in urma, numai ascet nu e, pentru ca la Dumnezeu conteaza ce e in inima. Lucrul asta nu e usor, insa nici imposibil, insa cei mai multi nu il vor, chiar daca sunt credinciosi, si de aceea suntem asa de slabi in credinta noastra si lumea nu vede ce ar trebui sa vada - pe Dumnezeu in noi. Insa noi suntem atit de plini de noi insine, incit Dumnezeu nu mai are cum sa isi faca loc in inima noastra - asta e realitatea cruda a crestinismului din ziua de azi.

| costis explică (pentru cristi202):

Asa e, poruncile sunt aceleasi. Insa crezi ca poate renunta la sine omul care intra mereu in supermarket sau in spatiul virtual in aceeasi masura in care au facut-o Sf Ioan al Crucii sau Sf Antonie de Padova? Crezi ca sunt la fel jertfele omului cu familie si prieteni cu ale monahului sau pustnicului? La ortodocsi se vorbeste despre "cinul" monahal si se considera ca jertfa lor e mai mare.

22 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Dumnezeu iubeste cel mai mult ateii.

| Woodenpints91 a răspuns:

Pupincurismul şi răbdarea cu care-i înzestrat fiecare de a sta cât mai multe ore în frig şi ploaie să lingă moaşte.
Sunt convins că dacă ar exista o entitate, aceasta s-ar freca pe sfârcuri de fericire când vede câţi oameni se calcă pe mergători şi se îmbrâncesc cu coatele să pupe nişţe moaşte.

| Hombre a răspuns (pentru Woodenpints91):

Plus ocolitul biserici in patru labe pana li se toceste genunchii ca la capre.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Hombre):

Cine rezistă cele mai multe ture fărtă să se plângă câştigă un loc în rai.
Locurile 2 şi 3 o cană sau un tricou cu pruncu sfânt.

| William a răspuns:

Cred ca smerenia, iubirea, altele nu imi mai vin in minte.

| Inferno a răspuns:

Beati pauperes spiritu.
Oare care? He, he.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu conteaza ce calitati ai daca nu crezi si nu ii respecti poruncile... Uita-te la Gates, a donat miliarde de dolari, dar e agnositc, asa ca ajunge in iad... De-aia sunt ateu, pentru ca daca nu respecti niste reguli care majoritatea ar trebui sa le respecti si fara sa-ti zica cineva si daca nu crezi intr-un zeu fara dovezi ajungi in iad.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Scumpă este înaintea Domnului moartea celor iubiţi de El.
— Psalm 116:15
Moartea se refera la EGOUL nostru.
Sa facem voia Lui.

| Miauti a răspuns:

Banii! asa am vazut la bebea popa. Ca cica daca dai bani poti ajunge in rai!
Iar in cartea de religie scrie ca daca nu port crucilita la gat o sa ma pedepseasca ala de sus.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Galateni 5:22, 23 - iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, blândeţea, stăpânirea de sine.

| Zenit313 a răspuns:

Calitatea de a fii ATEU!

| Zenit313 a răspuns:

Este cea mai mare calitate umana.
Daca esti ateu,asta inseamna ca iti folosesti ratiunea.
Nu sustii teorii care nu pot fii justificate.

Pasarea are aripi,zboara.
Ghepardul este rapid,fuge.
Pestete este hidrodinamic,inoata.
Cartita traieste sub pamant,sapa.

Omul nu are nici o calitate in comun cu animalele:
Nu suntem rapizi,puternici,nu avem colti,gheare,aripi, nu ne putem camufla, nu auzim bine, nu vedem bine, simntul olfactiv..etc.

Omul are CREIER,deci gandeste!
Credinta nu are nevoie de dovezi, justificare, analiza, cercetare, logica.pur si simplu crezi.

Credinta este antonimul Ratiunii/Inteligentei.

| Zenit313 a răspuns:

Pentru a fii inteligent trebuie sa te bazezi pe ratiune.
Ratiunea se bazeaza pe dovezi, logica, analiza, cercetare.
Credinta este exact opusul.

Si un copil poate sa traga concluzia: Credinta este antonimul/opusul Inteligentei.

| Flaviucu a răspuns:

Dupa parerea mea niciunul.

| tavadaresti a răspuns:

O inima schimbata:
Tinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inima curata, dintr-un cuget bun si dintr-o credinta neprefacuta. (1Tim.1:5)

| tasmania a răspuns:

Om milostiv, impaciuitor si smerit.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Dragoste lui fat de El

| Linguritza a răspuns:

Iubirea!

| MJFAN94 a răspuns:

Sufletul este! Si la Dumnezeu si la Diavol! Si daca doresti iti povestesc si de ce!