| iamy a întrebat:

Ce cauta ateii la categoria religie? Stiinta si filozofie nu ar fi mai potrivit?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu toti ateii sunt filozofi.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ba da.Pur si simplu asa e.
Pacebig grin

| martzian a răspuns:

Asta este locul cel mai potrivit pentru ca ateii sa puna intrebari sincere, legate de propriile lor zbateri existentiale. Cautarea omului dupa Dumnezeu este absolut normala, fiecare dintre noi o are, indiferent daca este ateu sau nu. Atata timp cat motivatia lor este una corecta si sincera, fiind gata sa discute civilizat, nu vad nici o problema.

| iamy explică (pentru martzian):

La baza credintei ateilor sta tot religia, deoarece fara religie nici ei nu ar fi fost credinciosi. In concluzie, ateismul nu este o religie ci un sistem de credinte generat de religie.

Nici in religie si nici in ateism nu exista spiritualitate. In religie spiritualitatea a fost inlocuita cu fabulatia supra-naturala, iar in ateism a fost negata in totalitate.
Ar fi indicat sa ne formam un sistem de valori si sa incercam sa purtam un dialog iterdisciplinar.''Ce cauta aici''...e intr-adevar nepotrivit.Cred ca voiam de fapt sa intreb ''ce doresc'' de la categoria religie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe acelasi model de logica, tu daca nu esti muzician nu ai ce cauta la categoria muzica, daca nu esti actor nu ai ce cauta la filme, daca nu esti bucatar nu ai ce cauta la gastronomie, daca nu esti artist n-ai ce cauta la arta si altele. Intrarea ateilor la categoria asta intra la "exprimare libera". Voi crestinii (cam 85%) sunteti ca "batausul scolii" : fortati pe gat religia voastra altora, indoctrinati copiii de mici, incepeti sa insultati oamenii care nu au aceleasi opinii ca voi, ii amenintati (cu iadul), ocazional le spuneti "daca nu-ti convine pleaca din tara asta", considerati ca aceasta categorie vi se cuvine doar voua iar ateii si persoanele care au alta religie nu au ce cauta aici, sunteti homofobi si faceti propaganda homofoba, sunteti ignoranti, ocazional ironici fara sa cunoasteti subiectele despre care vorbiti si multe altele. Nici macar nu va cunoasteti biblia. Pana si intrebarea ta, nu tine de "iubeste-ti aproapele" din moment ce vrei o "separare" / "interzicere" a ateilor la categoria asta. Cat despre "Fara cui n-ar fi existat pana la roata", gresit. Tu pornesti de la ideea ca daca nu ar fi fost crestinismul, nu ar fi existat atei ceea ce este eronat. Pe langa religia ta, mai sunt alte religii existente. Ateismul nu inseamna "respingerea zeului crestin", ci "respingerea tuturor zeilor". Dupa cum am mai zis in trecut, eu as pune intrebari si legate de alte religii dar pe site-ul asta nu cred ca sunt persoane care le practica si nu vreau raspunsuri aiurea cu copy-paste de pe guagal din partea unor necunoscatori.

| iamy explică (pentru anonim_4396):

Am pus intrebarea cu un scop Si nu acela de a jigni pe cineva!
Tu in general ai tendinta sa vorbesti fara sa cunosti nici cauzele nici efectele. Esti ateu? nu e problema mea.Te diferentiezi insa prin vocabular si imaginatia exagerat de bogata.Pe subiectul asta se poate discuta o viata atata timp cat se pastreaza limitele bunului simt.Nu crezi?

| Zeflemitoarea a răspuns:

În primul rând, nu-mi amintesc ca,,Religie" să se fi schimbat în,,Creştinism". Oricine intră acolo,indiferent dacă e ateu, agnostic, pastarian sau satanist. E vorba despre religie, nu despre creştinism.
În al doilea rând, mi se pare că e o întrebare cam ironică. Cu alte cuvinte, creştinii nu au ce căuta la,, Ştiinţă şi filozofie"? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

De acord cu tine.

| iamy explică:

Fara cui n-ar fi existat pana la roata.Corect!