| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce cauta Simon zelotul in grupul apostolilor lui Jesus? https://ro.wikipedia.org/wiki/Zelot

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Faptul ca in componenta lotului sau Mantuitorul Hristos a ales si un fost vames si un zelot arată puterea Lui extraordinara de a transforma fosti dusmani in mesageri ai Sai.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu era zelot, zelotii se opuneau platirii de taxe catre romani, Iisus cand a fost provocat sa se pronunte daca se cuvine se plateasca taxe cezarului a spus. Dati Cezarului ce este al cezarului si lui Dumbezeu ce este al lui Dumnezeu, a vindecat robul centuriomului roman, etc

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, şi Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu şi Ioan fratele lui;
Filip şi Vartolomeu, Toma şi Matei vameşul, Iacov al lui Alfeu şi Levi ce se zice Tadeu; Simon Cananeul şi Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut." (Matei 10; 2-4).

| lifit a răspuns:

Nu stiu, nu slujesc o religie imigranta si anti-europeana.

| Davidutz777 a răspuns:

Numai bine ai citi tu in biblie decât să pui întrebări ca apoi sa te contrazici cu toți?