| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de a facut Cain cetatea daca era fugar si pribeag? Plus ca era doar el pe acolo. Stai ca mai era viitoarea lui sotie, dar nu stiu de unde a aparut. Si ce inseamna fugar si pribeag? Si de unde avea unelte pentru asa ceva?

51 răspunsuri:
| Antisistem11 a răspuns:

Conform wikipedia cain este creatorul civilizatiei.ar fi facut parte din veriga care cultiva construia orașe avea propria cultura etc.

| Michael11 a răspuns:

Daca se spune despre Cain ca a fost fugar si pribeag, asta nu inseamna ca el tot timpul a alergat. Banuiesc ca el era nomad. Probabil construia o cetate ( o locuinta ) dupa care pleca intr-un alt loc si construia alta. Dupa ce o construia pe a doua, iar pleca mai departe. De ce era nomad? O cauza posibila ar putea fi crima pe care el a comis-o. Dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, Adam si Eva au mai avut fii si fiice. Banuiesc ca toti erau impotriva lui Cain. Daca nimeni nu l-a suportat, atunci Cain a fost obligat sa se mute din loc in loc ca sa nu aiba de a face, cu parintii, fratii, surorile, nepotii lui etc

După naşterea lui Set, Adam* a trăit opt sute de ani şi a născut** fii şi fiice. (Geneze 5:4). Cain s-a casatorit cu o sora sau o nepoata de-a lui.

Nu stiu ce unelte avea Cain si cum erau constructiile facute de el. Probabil totut era foarte rudimentar.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu el cat mai degraba neamul lui de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tinand cont ca el era longeviv, se prea poate sa fi zidit de unul singur cetatea.
In orice caz, tu te impiedici de faptul ca trebuia sa fie fugar si pribeag pe pamant, insa ai omis cateva versete mai in fata:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+4%3A14-15&version=RMNN

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai inteles ca s-a eliminat o parte din blestem?
Cine il mai fugarea?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Eu va trebui să mă ascund de Faţa Ta şi să fiu pribeag şi fugar pe pământ, şi oricine mă va găsi mă va omorî."
De aici reiese de ce era el fugar.

Iar Domnul i-a zis: „Nicidecum, ci, dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte(N) ori."
De aici reiese ca blestemul s-a anulat.

Nu ai cum sa fi fugar pe pamant daca nimeni nu te fugareste. LOL

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

.şi oricine mă va găsi mă va omorî."
Iti tai versetele pe feli si tot nu vrei sa intelegi de ce era el fugar.
Daca eu bag din burta inseamna ca tu scoti din ea.
Am inteles acum ce vrei de fapt.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"să fiu pribeag şi fugar pe pământ"
Care pamant?
Aici:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+4%3A11&version=RMNN

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Acum, blestemat eşti tu, izgonit din ogorul acesta"
Compara cu:
"Iată că Tu mă izgoneşti azi de pe faţa pământului;"

Dumnezeu numeste Israelul "pamantul sfant"(vezi si alte versete)

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu provoca prea mult ca eu stiu multa teologie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine a adus in discutie stiinta?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ierusalim.
Si daca vrei dovezi am destule.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai teologia e stiinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scoate banul si scot si eu dovezile.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atat dai pe Cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atat valorezi tu in ochii Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Măăăăi! Te-ai spăriet?
Daca exista ai incurcat-o, asta ca sa stii.
rolling on the floor)

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si a trăit 930 de ani nu? Mbine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Antisistem11):

Oamenii de stiinta isi pun problema nemuriri iar tu de o viata de vampir?
Vom descoperi si de ce celulele noastre se degradeaza in timp, rabdare numai, rabdare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta nu poate sa raspunda la intrebarea de ce din cate stiu eu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce imbatranesc celulele...

Răspuns utilizator avertizat