| MihaiAndronic a întrebat:

Ce constituie exact un joc de noroc? Ce face un joc sa fie de "noroc"? aproape toate jocurile au un element de noroc in ele cum ar fi orice joc de carti sau zaruruile la toate jocurile de masa. Sunt ele considerate jocuri de noroc sau trebuie sa pariezi bani/bunuri materiale pentru a fi in aceasta categorie?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista NOROC, este doar o amagire, intr-o tragere la sorti cu orice dispozitive pot intrveni DOAR doua forte, cea Divina DOAR atunci cand indica acest lucru si cea Demonica in restul dintre cazuri, adica mai tot timpul.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ale naibii forte divine si demonice cum respecta ele calculul probabilitatilor. laughing

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Sigur ai uitat cine a facut TOTUL in univers, a am uitat, dupa mintea ta HAOSUL este creatorul calcului probabilitatilor, si uite cum a iesit din haos un calculator la care scrii tu mesaje.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Nici nu are importanta cine. Daca haosul sau altceva. Cert este ca spiridusul crestin nu exista pentru ca poveste din care face parte este una demonstrat falsa. E simplu.
Atata ipocrizie e greu de inteles. Adica va dati mari doritori de cunoastere a adevarului, a originii universului, dar pe de alta parte va agatati de un bullshit de poveste care nu are nici o baza reala, care e doar o naratiune fantastica, creata si menita doar sa ajute pe unii sa ii fraiereasca pe altii. La modul general spus "sa-i fraiereasca", sunt multe aspecte si multe feluri in care unii sau altii fac asa. Dar asta e alta discutie.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Pana nu dovedesti contrariu, ( nu chinurile tale fara valoare) tot ce spun eu este de baza, dar sigur este vorba de alta discutie. P. S. Din haos nu poate naste nici macar O VIRGULA.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Contrariul la ce?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

La negarile tale.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Jocurile de noroc sunt cele la care castigul este independent in mare masura de inteligenta jucatorului. Sunt putine jocuri de noroc, in general cele cu zaruri si carti, multe jocuri sunt de logica (sah, go).
Daca te referi la interdictia de a practica jocuri de noroc, ea este cam asa: la tine acasa poti practica orice joc, atata timp cat miza nu sunt bani sau bunuri. In anumite locuri (ca de exemplu la scoala), practicarea acestor jocuri (de carti, cu zaruri) este complet interzisa, chiar daca nu se mizeaza bani,

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

"ocurile de noroc sunt cele la care castigul este independent in mare masura de inteligenta jucatorului. Sunt putine jocuri de noroc, in general cele cu zaruri si carti,"

Cumea e ca probabil cel mai cunoscut joc de carti, pokerul, nu prea e deloc unul in care e vorba de noroc. Acolo "norocul" inseamna un 10%, restul este cunoasterea jocului, calculul probabilitatilor, intelegerea felului de a juca al adversarilor si alte lucruri care nu tin de noroc. Sa nu crezi ca aceia care ii vezi la mesele finale de exemplu in turneele de poker sunt acolo ca-s norocosi. Daca observi fenomenul o sa vezi ca mereu sunt cam aceeasi. E adevarat ca 99.9% dintre jucatori cred ca si tine ca e vorba de noroc si sunt cei care pierd.
Intr-o mai mica sau mai mare masura la toate jocurile de carti mai important e felul in care joaca cineva decat asa zisul noroc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

In schimb sahul chiar s-a introdus in scoli, in sfarsit o initiativa buna!

| SG1995 a răspuns:

Ce constitue un joc de noroc? Simplu probabilitatea sau sansa, un joc de noroc e un joc cu putine incercari si o singura sansa de castig, de exemplu ai 1/6 sanse sa dai numarul corect cu un zar care are 6 fete, iar cu cat sunt mai multi jucatori cu atat scad sansele de castig, dar daca prin absurd castigi ala e numit noroc, desi matematic vorbind o sansa de castig exista.