| anonim_4396 a întrebat:

Ce contamineaza sufletul cel mai tare? Adica, eu beau, fumez, sex la greu etc. Nu-s ateu, dar imi plac ateele ca sunt mai putin speriate de bombe si...deh, zic da mai usor. Oare sunt contaminat sau posedat?

39 răspunsuri:
| William a răspuns:

''Ce contamineaza sufletul cel mai tare?'' Pacatele.

| SaveTheNature a răspuns:

Mincinos.

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

Invidios.
Hai la tigara, vii?

| Zenithf a răspuns:

Conform Bibliei, nu exista pacat mai mic sau mai mare, totusi eu cred ca cel mai tare contamineaza sufletul crima, si in special pruncuciderea.
Daca ai provocat voluntar sau involuntar, fie si in nestiinta, un avort, atunci ai grija.

| danay72 a răspuns:

2Corinteni7:1

| Musique a răspuns:

Ești tânăr, atâta tot.

| SamSon a răspuns:

Durerea sufleteasca contamineaza cel mai mult. faptul ca nu esti impacat cu tine insati. App. eu's ateu. Salutari.

| RAY a răspuns:

Daca ai fi ateu tiai respecta viata si nu ai bea, fuma, sex la greu, pentru ca toate astea isi grabesc drumul spre moarte iar ca ateu viata inseamna mult asa ca nu baga vrajeala ca nu sunt ateu pentru ca fac astea ca ateu nu faci asa ceva daca ai creier in cap

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Esti calugar?
Raspunde-mi si mie la intrebarea despre homosexuali pls.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-te de esperanta de-abia asteapta

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt calugar

| Mădă0611 a răspuns:

Ateele nu sunt asa proaste ca alea care iti zic tie da, verifica-le bine ca sunt crestine smug, deci nu esti posedat decat de Sfanta Prostie, dar aia nu face rau, intr-o vreme cica chinuia oamenii, acum vad ca a obosit. thinking Esti contaminat, dar nu exista remediu in cazul tau, condoleante! sad

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Am vazut ce rasarite sunt...
Ca veni vorba, esti majora?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut crestine care spun ca sunt atee, aia e alta treaba.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti un pacatos, daca vrei sa te indrepti te spovedesti daca nu ai gresit categoria

| sublime89 a răspuns:

Astea nu-ti contamineaza sufletul, pentru ca nu exista asa ceva. In schimb, iti contamineaza corpul.

| Radu284 a răspuns:

Depinde de sistemul religios la care te raportezi.

| Jardelin a răspuns:

Ti-ai pus toate ateele in cap! Tocmai le-ai facut usuratice!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Chiar n-am intentionat. E mai normal sa faci sex decat sa fii abstinent.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pacatul. Ai nevoie de cunostinta lui Dumnezeu daca vrei sa faci binele innaintea lui. Isaia 1:2-4 -18.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca fumezi si bei, asa o fi.dar la laba tu ii spui sex? ESTE sex cu tine insuti, ori cu sora lu stanga.ce-ti inchipui tu? vrei sa ne convingi ca tu ai penisul in palma si fetele vaginul in ceafa? ori ca vaginul sta pe un stalp in centru si il iei tu de cate ori vrei? ma baiete? mai taci, si lasa fanteziile de genul; sex la greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dude, nu esti contaminat, iti plac alea care nu cred in divinitati.E doar placere, nu incalcarea vreunei porunci dumnezeiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand faci sex la greu, tipa stie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati ani ai copile?

| gingergirl1 a răspuns:

Nu esti obsedat sau contaminat laughing parerea mea e ca tie iti plac ateele pentru ca nu le pasa de Dumnezeu si pot sa faca toate prostiile astea impreuna cu tine.
Fetele credincioase cu o educatie religioasa bine pusa la punct nu pot sa bea, fumeze sau sa aiba relatii intime inainte de casatoriewinking
Asta e parerea mea :*

| RAY a răspuns (pentru gingergirl1):

Cate crestine sunt virgine pana la nunta?

| HueyFreeman a răspuns (pentru gingergirl1):

Esti cam naiva tu de felul tau, asa-i?

| anonim_4396 explică (pentru gingergirl1):

Nu stiu cati ani ai acum, dar ar fi frumos dupa ce ai terminat liceul cel putin, eventual facultatea, sa revii si cu viteza luminii sa vezi cum o sa-ti revizuiesti parerea.

| gingergirl1 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu,nu sunt.Ce? Am zis ceva gresit? Dumnezeu zice sa infranam toate aceste viciiwinking :curvia,lacomia(alcolul, tutunul) si sa fim placuti ochiilor Lui.
Daca necinstesti o femeie culcandu-te cu ea(neefind sotia ta) se considera pacat. Deci scuza-ma, revin la intrebarea lui, crezi ca o femeie credincioasa(adica sa nu fie atee, ceea ce prefera el) ar face toste aceste chestii? Nu cred straight face

| gingergirl1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca imi trebuie 5 faculati ca sa stiu ca am dreptate! Dumnezeu zice sa ne infranam viciile gen curvia,lacomia(alcol, tutun etc si sa stii ca necistind o femeie culcandu-te cu ea nefiimd sotia ta, se considera curvie
Asta e parerea mea, si am dreptul sa mi-o exprim, ar fi mai multe de spus dar las'o asawinking

| gingergirl1 a răspuns (pentru RAY):

Stai linistit ca mai suntwinking
Si aici ma refer la crestine adevarate nu la cele cere se duc din an in paste la biserica (asta nu inseamna sa fi crestinwinking
Vino la mine la biserica si ai sa veziwinking
Si hai noapte buna, ca altii maine se duc la scoala laughing

| anonim_4396 explică (pentru gingergirl1):

Nu spuneam ca facultatea te invata, ci vei fi printre niste diferite exemplare atat negative cat si pozitive prin cai mai diplomate.
exprima-ti-o in continuare, nu iti interzice nimeni. dumnezeu nu zice, oamenii iti spun ca dumnezeu zice. eu iti spun sa gandesti singura. oamenii aia iti spun sa asculti de cineva si acel cineva se intampla sa fie o divinitate. vezi diferenta dintre cei ca mine si cei ca acei oameni? dar de asemenea, tot ei iti spun ca cei ca mine vor incerca sa te desprinda de dumnezeul tau pe parcursul vietii si noi suntem aia rai. mai ai de invatat micuto, nu observi cine te ameninta cu povesti despre iad, cine iti baga pe gat iluzii. refuzi sa gandesti singura; oricum, nu-i pasa nimanui daca asculti de cineva sau esti libera, asta-i doar pentru tine. asa ca ia-o mai usor cu atitudinea aia.

| HueyFreeman a răspuns (pentru gingergirl1):

Nu am zis ca ai gresit, in conceptia ta tot ceea ce ai zis ti se pare corect, insa din alt punct de vedere esti foarte naiva.

"Daca necinstesti o femeie culcandu-te cu ea(neefind sotia ta) se considera pacat." In conceptia in care virginitatea are o valoare, iar familia baiatului trebuie sa-i plateasca familia fetei aceasta valoare. Cum poate fi asta necinstire daca ambii parteneri au fost de acord? Daca nu sunt ambii de acord atunci asta se cheama viol, un fapt ilegal ce este pedepsit de sistemul judiciar.

"Deci scuza-ma, revin la intrebarea lui, crezi ca o femeie credincioasa(adica sa nu fie atee, ceea ce prefera el) ar face toste aceste chestii?" Nu cred, ci stiu ca ar face asta.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Daca erai femeie te credeam cu sexul la greu dar asa... laughing hai frate, drept ce ne iei.
trufia contamineaza sufletul.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Cum adica ateele zic "da" mai usor? Ai facut tu un sondaj si ai constatat ca ateele cedeaza mai usor?
Chestia asta tine de respectul de sine, nu de religie/credinta.

| ada92 a răspuns:

Contaminat? In ce sens? Vrei sa stii cum te priveste Dumnezeu daca tu faci toate astea? Pai sincer nu prea bine, dar pe multi acest lucru nu-i deranjeaza. Dumnezeu ne da indrumari clare cu privire la conduita noastra, care de fapt sunt chiar in folosul nostru. De ex. bautura in exces si fumatul dauneza sanatatii si murdaresc corpul, de aceea Dumnezeu condamna astfel de practici. In ce priveste relatiile sexuale, ele sunt permise doar in cadrul casatoriei, riscul de a fi contaminati cu o boala de transmitere sexuala este mare indeosebi la cei ca tine, din astfel de relatii se nasc copii nedoriti si de multe ori abandonati..., dar cel mai important este ca aceste relatii sunt considerate pacate grave din cauza carora putem pierde aprobarea lui Dumnezeu. El ne lasa sa alegem

| Zamolxe777 a răspuns:

Esti doar un alt om care se crede "smecheras".Nu cred ca ai facut nici una din astea si daca ai facut bravo tie, totusi cand nu mai ai putin si ai sa mori o sa fie greu cand o sa-ti pui intrebarea "ce am facut in viata asta?"

| PontaRatonu a răspuns:

Ești si contaminat si posedat de prostie și idioțenie

| Tarciuc_Viorel_1986 a răspuns:

Ma fratioare, eu zic sa nu te sperii, sa mai iei o gura de bere, trage adanc in piept fumul de tigara, infige-te si spune asa: Doamne ce imi place viata! Sa vezi ca dupa aia nu iti mai vin intrebari din astea nebune in cap.