| ludwig a întrebat:

Ce credeti ca o sa lase crestinismul in urma dupa ce dispare?
Zeii grecilor antici ne-au lasat democratia, dar crestinismul ce o sa ne lase in urma?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa ce crestinii vor fi luati, va veni pe pamant necazul cel mare.,, Când a rupt Mielul pecetea a şasea, m-am uitat şi iată că s-a făcut un mare cutremur de pământ. Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele,
13 şi stelele au căzut din cer pe pământ, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic.
14 Cerul s-a strâns ca o carte de piele pe care o faci sul. Şi toţi munţii şi toate ostroavele s-au mutat din locurile lor.
15 Împăraţii pământului, domnitorii, căpitanii oştilor, cei bogaţi şi cei puternici, toţi robii şi toţi oamenii slobozi s-au ascuns în peşteri şi în stâncile munţilor.
Isa 2.19;
16 Şi ziceau munţilor şi stâncilor: „Cădeţi peste noi şi ascundeţi-ne de faţa Celui ce şade pe scaunul de domnie şi de mânia Mielului;
17 căci a venit ziua cea mare a mâniei Lui, şi cine poate sta în picioare?"

| monstrulet a răspuns:

Amintirile evului mediu.

| morningstar a răspuns:

Crestinismul o sa dispara doar la sfarsitul lumii. Au fost 'oameni mari' ai istoriei care si-au dat cu parerea ca Biblia va dispare, crestinii, crestinismul la fel; apoi multi crestini au devenit martiri datorita faptului ca nu au renuntat la credinta. Chiar si pe vremea comunismului, nu era permisa distribuirea Bibliilor sau transportarea lor. Ceea ce vreau sa spun ca erau vremuri grele pentru crestini. Si in ciuda tuturor greutatilor, crestinii au devenit tot mai multi si pe zi ce trece crestinismul ia amploare, nu dispare si nu va dispare niciodata. Oricum, si in ziua de azi, crestinismul aduce mantuirea in inima oamenilor ce Il cauta pe Dumnezeu, asta lasa dintotdeauna crestinismul.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru morningstar):

Orice are un sfârşit. Ar fi mare păcat să dispară religia ta după ce mori, că n-aş putea să-ţi mai spun: "ţi-am spus eu!".
Mai are câteva decenii de trăit.

| morningstar a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

"Mai are cateva decenii de trait" Eu cred ca faci afirmatii gratuite. Afirmatia asta a mai fost rostita si acum cateva sute de ani. Si de atunci pana acum, multi s-au convertit la crestinism. A mai fost rostita de cei care au stiut sa ia casa, banii crestinilor, sa le omoare familia in fata lor. Au crezut ca procedand astfel, vor reduce numarul de crestini, dar chiar ei au recunoscut ca se intampla un fenomen ciudat, acela ca oamenii se convertesc la crestinism. Sunt atatia securisti care erau pusi sa confiste averile, bunurile famliilor sau chiar sa ii omoare pe unii crestini si au scris carti despre cum tot mai multi se converteau. (Citeste cartea "Iarta-ma, Natasa ", "Funiile dragostei")
Tu ce baza ai cand afirmi asta? Din cate biserici din lume ai facut statistici pe perioade indelungate ca sa poti sa spui ca se stinge crestinismul, sau macar ca procesul este la inceput? Merg la biserica de mai multi ani ca tine, oricum, si pot sa afirm ca tot mai multe biserici se construiesc si nu raman goale, dimpotriva. Dupa ce mor eu, vor realiza altii ca am avut dreptate in ceea ce zic: Crestinismul va avea un sfarsit doar la sfarsitul lumii cand crestinii vor fi rapiti la Cer, pana atunci va exista doar dorinta ca el sa dispara, dar nu si infaptuirea!

| morningstar a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Un proverb romanesc spune: "Nu mor cainii cand vor cainii". Nu moare religia cand vrei tu sau doar pntru ca asta iti doresti tu.
Mai are cateva decenii de trait? Pai inseamna ca prind si eu 'marele apus al crestinismului" prevestit de tine. iar in caz contrar, salvez linkul si peste cateva decenii iti amintesc ca nu aveai dreptate.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru morningstar):

Te rog să nu mori în următorii 40 de ani.

| morningstar a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Daca Dumnezeu ingaduie, nu voi muri; nu se stie niciodata. Totusi, ti-am pus o intrebare si nu am primit raspuns. Sa inteleg ca doar presupui si apoi afirmi cu tarie neavand nicio dovada?

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru morningstar):

Ce întrebare?
Ai credinţă în Dumnezeu, dar pe internet foloseşti ca pseudonim numele lui Lucifer. Dulce-amară ipocrizie...

| morningstar a răspuns:

Pentru AnonimdeOcazie:

Mda, te faci ca ploua sau de fapt nu ai raspuns. Intrebarea era: "Tu ce baza ai cand afirmi asta? Din cate biserici din lume ai facut statistici pe perioade indelungate ca sa poti sa spui ca se stinge crestinismul, sau macar ca procesul este la inceput? "
Din cate stiu, nu te-am invitat sa vorbesti despre mine. Pseudonimul meu inseamna "Steaua diminetii ", adica astrul ceresc, dar e normal ca te gandesti imediat la Lucifer odata ce El ti-e stapan. Puteam sa ma numesc absolut oricum, cred ca nu e problema ta.
Tu folosesti un pseudonim de asemenea. Pot sa afirm ca esti ipocrit atunci? Da-ti seama ca nu in asta sta ipocrizia. Utilizarea unui pseudonim inseamna a fi discret, nu fals.
Observ ca schimbi subiectul cu chestiunea asta, sa inteleg ca nu ai explicatii. Nu ma mir. De asta mi-ai si dat 'Ignore'

| danay72 a răspuns:

Nu vor disparea adevaratii crestini, doar asa zisi crestini care nu aplica Biblia.

| ACboxeur a răspuns:

Prostie, copii inculti! Si bine inteles o asa spusa "apocalipsa".