| RadioactiveUranium a întrebat:

Ce credeti despre alte religii inclusiv cea ortodoxa?

Răspuns Câştigător
| queen8520 a răspuns:

Cred ca toti oamenii sunt prea siguri de religia lor si nu pot vedea de mai "sus".Te-ai intrebat vreodata de ce religia ta e buna, si nu a lui x sau y (in cazul in care nu esti ateu)? Nu prea stiu ce sa zic...Fiecare religie are propriul mod de a-si manifesta iubirea fata de Dumnezeu, fiecare are alte scopruri/caracteristici.Ma enerveaza doar oamenii care te opresc pe strada si te tin de vorba juma' de ora, incercand sa te convinga de nu stiu ce in Biblie...

| RadioactiveUranium explică (pentru queen8520):

Oho si pe mine ma enerveaza acesti oameni.

62 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Isus Hristos nu a înfiinţat nici o religie.Este total eronat să denumeşti o anumită dominaţiune religioasă ca fiind cea adevărată sau mai rău, să te baţi cu pumnul în piept şi să spui că a fost înfiinţată de însuşi Isus Hristos!
Hristos ne-a adus credinţa, iertarea de păcate.Şi-a dat viaţa pentru noi, nu pentru a ne face religii, ci pentru a avea Viaţă Veşnică!
În Scriptură găsim doar două versete cu referire la religie:

Iacov 1: 26 Dacă crede cineva că este religios, şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică.

27 Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia viitorului va fi una cosmica.

| Elvina a răspuns:

Religia - instrument de manipulare a maselor. Isus a spus sa nu ne facem comori pe pamant, preotii fix asta fac. Isus a zis sa ne rugam in tacere, in camera noastra - preotii organizeaza ditamai festinurile liturgice, Isus a spus ca doar prin el se ajunge la Tatal - biserica promoveaza inchinarea la moaste, Isus a spus ca cel care ucide cu sabia va fi ucis de sabie - preotii catolici si ortodocsi sfinteau armele in numele lui Dumnezeu, pacatul stramosesc intragenerational - Isus a spus sa fim precum copiii, caci ei sunt fara de pacat, sunt puri, e pacat sa te nasti?, existenta mai multor biserici decat scoli sau spitale, in faptele apostolilor zice clar ca Dumnezeu nu se afla in temple construite de oameni. Cel mai bine o zice Eminescu in Imparat si proletar: Religia - o fraza de dansii inventata. Personal, nu cred in Dumnezeul crestinilor, Dumnezeu oare ce religie are? Niciuna. Eu de ce as avea?

Pace!

| RadioactiveUranium explică (pentru Elvina):

Din cuvantul "Pace!" pe care l-ai formulat la sfarsit cred ca esti penticostal, baptist sau ceva din aceste religi.Nu este asa?

| Elvina a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Servus! Uita-te la intrebarile mele si ai sa iti dai seama ca nu e asa. Am fost catolica, acum nu mai cred in aceasta religie. Este un salut folosit de calugarii capucini si nu numai: Pace si bine!, iar eu ii zic mai pe scurt atat. Nu am nicio religie, nu ma pot asocia cu niciuna.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Elvina):

Bine punctat happy
Te uiti cumva la vlogurile lui Levi?

| Elvina a răspuns (pentru Mămăligă59):

Mulțumesc. Da. Și am verificat ce zice prin citirea Bibliei și urmărirea botezului la biserică și multe altele. Are mare dreptate. Presupun că și tu îl urmărești, nu-i așa?

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Elvina):

Da, de ceva vreme. big grin

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei e o singura forma de inchinare placuta lui Dumnezeu si se poate gasi. Efeseni4:5

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Asa si?
E o singura religie placuta lui Allah, Vishnu, Odin, Zeus, Horus etc. Care-i diferenta.

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

Religia adevarata respecta Biblia, se inchina Dumnezeului Bibliei si nu traditii si obiceiuri.Aici sunt prezentate cateva criterii de identificare :
,, Cum putem găsi „drumul care duce la viaţă"? Isus a spus că cei care au religia adevărată trăiesc în armonie cu învăţăturile ei. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun produce rod excelent" (Matei 7:16, 17). Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. Să analizăm în continuare şase criterii după care pot fi identificaţi cei care practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Chiar Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet echipat pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). În plus, apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi acceptat nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, convingerile şi conduita celor care practică religia adevărată nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevăr" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", iar apoi cita un verset biblic (Matei 4:4, 7,  10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu le predau altora idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus a declarat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii despre numele adevăratului Dumnezeu şi despre personalitatea lui. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Numai Tu, al cărui Nume este DOMNUL [Iehova, NW; vezi nota introductivă din Biblia Cornilescu], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!" Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). Şi adevăraţii închinători din prezent îi învaţă pe alţii despre numele lui Dumnezeu, precum şi despre scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă o iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta toţi vor şti că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate foarte puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu se bucură de astfel de legături de iubire. De ce? Deoarece se ucid între ei din cauza diferenţelor naţionale sau etnice. Adevăraţii creştini nu ridică armele împotriva fraţilor lor de credinţă sau împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se evidenţiază prin următorul fapt: Oricine nu practică dreptatea nu provine din Dumnezeu, nici cel care nu îşi iubeşte fratele. . . Să ne iubim unii pe alţii; nu precum Cain, care provenea din cel rău şi şi-a înjunghiat fratele". — 1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21.
Cu siguranţă, iubirea autentică înseamnă mult mai mult decât a nu-i ucide pe alţii. Adevăraţii creştini îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi încuraja reciproc (Evrei 10:24, 25). Ei îşi ajută fraţii de credinţă în timpuri grele şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică în viaţă sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’. — Galateni 6:10.
Adevăraţii creştini îl acceptă pe Isus Cristos drept mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia declară: „Nu există salvare în nimeni altul, căci nu există alt nume sub cer care să fi fost dat printre oameni prin care trebuie să fim salvaţi" (Faptele 4:12). Aşa cum am învăţat în capitolul 5, Isus şi-a dat viaţa ca răscumpărare pentru oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Isus este uns de Dumnezeu Rege al Regatului ceresc care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său pentru a primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cel care exercită credinţă în Fiul are viaţă veşnică; cel care nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa". — Ioan 3:36.
Adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din această lume" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii continuatori ai lui Isus se supun Regatului ceresc, păstrând o strictă neutralitate faţă de acţiunile politice ale lumii. Închinătorii lui Iehova nu se implică în conflictele ei, dar nici nu se amestecă în deciziile altora de a adera la un partid politic, de a candida la un post guvernamental sau de a vota. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Totuşi, dacă li se cere să facă ceva care este în contradicţie cu normele lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai degrabă de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni". — Faptele 5:29; Marcu 12:17.
Adevăraţii continuatori ai lui Isus predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună a regatului va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile; şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). În loc să-i încurajeze pe oameni să se îndrepte spre conducătorii umani pentru a găsi soluţii la problemele lor, adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos predică Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc ‘va sfărâma şi va nimici toate [aceste] împărăţii [din prezent], dar el însuşi va dăinui pentru totdeauna’. — Daniel 2:44.,,

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Tu chiar credeai ca am chef sa citesc 200 de versete dintr-o carte tampita.Da-mi un argument ca religia ta este cea adevarata.

| RadioactiveUranium explică (pentru mODIN):

Esti satanist sau ateu? Sper sa nu te deranjeze intrebarea.

| mODIN a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Ateu

| RadioactiveUranium explică (pentru mODIN):

Dar imi poti spune te rog frumos ce te-a facut sa nu crezi in Dumnezeu?

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

Pot sa iti spun ca religia mea e adevarata,dar asa vor face toti, in schimb daca Biblia confirma acest lucru, are greutate, pentru ca pana la urma toti spun ca se bazeaza pe ea, dar cand ceri dovezi biblice se impotmolesc.

| RadioactiveUranium explică (pentru danay72):

Dar ce religie esti?

| mODIN a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Exista atatea religii.De ce ar fi crestinismul adevarata? Sunt minuni in alte religii, sunt profeti in alte religii, sunt carti sfinte in alte religii.Eu inainte eram chiar credincios, mergeam cam odata la doua saptamani la biserica si ma rugam mereu inainte sa ma culc.
Cum sa nu mai crezi in Dumnezeu:
1.Alege o alta religie.
2.Da-ti seama de ce nu crezi in acea religie
3. Aplica pe religia ta.

| danay72 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Eu sunt o Martora a lui Iehova.Isaia43:10-12.Pe situl jw.org poti gasi mai multe informatii despre noi.

| RadioactiveUranium explică (pentru danay72):

Si profu' meu de mate este Martor al lui Iehova happy

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Ma bucur sa aud asta.Iti doresc mult succes in continuare

| RadioactiveUranium explică (pentru danay72):

Multumesc.La fel si tie!

| danay72 a răspuns (pentru u2irish):

Abel a fost primul martor. Evrei12:1,11:1-39 aici sunt prezentati o multime de martori.

| OnuOnulică a răspuns:

Adică ce cred despre religia mea de Creștin-Ortodox?

Ca și fiecare religie e una bună.

| anonimg a răspuns:

90% adevar si 10% otrava. Cine poate sa bea acest amestec? Dar oamenilor le place ortodoxia, deoarece nu le mustra nimeni pacatele. Unul nu are curaj sa puna mana pe Biblie caci "daca aflii ce e scris acolo si nu faci, o mai mare pedeapsa vei avea; asa ca e mai bine sa nu cunosti adevarul". Asa cuvinte mi-au sunat in urechi de la fratii ortodocsi -si cred ca sunt ale celor mai multi ortodocsi; daca nu chiar ale tuturor.

| Jardelin a răspuns (pentru anonimg):

Vorbești aiurea frate neoprotestant. Sint o grămadă care au citit Biblia, și eu, și milan9, și alți ortodocși de pe aici și uite că nu s-a întâmplat nimic rău cu noi, dimpotrivă. Nu ne e frica sa citim Sf. Scriptura iar vietile noastre se armonizează cu ea.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Niciunul dintre cultele apărute târziu (în secolele XIX sau XX) nu exista la începutul creştinismului, niciuna nu a fost proiectată sau dorită de Dumnezeu, din moment ce Acesta îşi subliniaza aproape obsesiv intenţia ca Legământul Său să rămână unic, Biserica Sa…

Nu Dumnezeu le-a creat pe toate aceste 40000 de grupări. El Şi-a transmis mesajul printr-o singură direcţie, lipsită de contradicţii şi confuzii.

DAR, Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi yeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu a confirmat in Noul Testament de la început şi până la sfârşit o singura Biserica.

Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| milan9 a răspuns:

Şi nu este ignorant Dumnezeu, pentru a crede că şi-a lăsat creaţia fără un "mesaj" unitar, un "mesaj" lipsit de contradicţii... thinking

| milan9 a răspuns:

Este necesar să fie făcută diferenţa între CREDINŢĂ (Biserică) şi LIBERTATEA persoanei de a respecta sau nu învăţătura.
Ce vină are Dumnezeu, ce vină are Biserica, dacă oamenii nu îi respectă învăţăturile divine? Este responsabilitatea libertăţii umane să facă asta...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dar problema celor care nu fac parte din Biserică este tocmai aceea ca Mântuitorul chiar a înfiinţat o singură Biserică happy

Iar despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Până nu scoateţi o traducere în care să specificaţi clar că Biserica la care face referire Hristos în acele versete este doar RELIGIA ortodoxă, n-are nici un farmec ceea ce zici oh go on
Că după capul tău, Biserica = Religia Ortodoxă, iar Hristos s-a jertfit doar pentru ortodocşihee hee
Şi oricum n-ar fi prima adăugare şi nici ultima!
Spor la interpretat!

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Isus a spus că cei care au religia adevărată trăiesc în armonie cu învăţăturile ei. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun produce rod excelent" (Matei 7:16, 17). Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ortodox = drept credincios, restul nu conteaza

| iurii75 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Ortodox = drept credincios, restul nu conteaza" rolling on the floor
Întradevăr, ce contează conduita lor, odată ce se declară ortodocşi e totul ok laughing

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Religia adevarata NU se cunoaşte după libertatea oamenilor, după faptele lor! Este absurd! Matei 7, 20 se referă la cu totul altceva:

Omul este produsul faptelor sale;
Omul este produsul libertăţii sale;
Omul este definit prin faptele libertăţii sale; (poate fi pom bun sau rău, cu faptele corespunzătoare…)

Legea sau învăţătura NU este vinovată pentru faptele omului:
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea lui Adam şi a Evei în Rai; (pomul rău cu roade rele era omul cu LIBERTATEA lui)
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea evreilor (chiar de fiecare dată după ce Dumnezeu completa aceeastă Lege!), ci omul cu RESPONSABILITATEA lui.
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea unui anumit apostol (Iuda), sau anumitor creştini în chiar Noul Testament (Anania şi Safira), ci omul cu LIBERTATEA lui!

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pe de altă parte, un "fiu al Bisericii"- (un simplu credincios) care încalcă reguli, reprezintă ALTCEVA decat BISERICA!

"Creştinii" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem din păcate uneori). Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică, tocmai pentru că prin trădare S-AU DEZIS DE BISERICĂ!

DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile sfinte ale Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica!

| RadioactiveUranium explică (pentru milan9):

Poti te rog sa nu mai iei chestii de pe net?

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Milănel, biserica primară nu avea religie happy Nu confunda ortodoxsimsmul care se bazează pe tradiţie şi pe spusele "sfinţilor" părinţi, cu biserica zidită de Hristos, prin apostoli!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la "traditii" trebuie spus ca fiecare religie si credinta are "traditia" ei, istoria sau istoricul ei, dar conteaza daca acestea provin sau nu de la Fiul lui Dumnezeu si de la apostoli sau de la oameni (40000 de secte si "traditii" exista de la oameni), conteaza daca la baza acestor traditii stau inunanimitate TOTI EPISCOPII Bisericii primelor secole, sau, sta vreun "Luther", sau vreun "Smith" intemeietori de rataciri dupa rataciri (cateva zeci de mii la numar).

Apoi, conteaza daca acea "traditie" a ramas NESCHIMBATA (Predania Bisericii) sau, in cazul "traditiilor" denominatiunilor sectante, a cunoscut schimbari, rataciri si pierderi, precum si ruptura totala fata de lucrarea harului transmis in Biserica...

| milan9 a răspuns (pentru Esperança):

Văd că păţim acelaşi lucru: eu tin vaca de coarne si tu spui ca-i ciuta... happy

Oare nu la un set concret de invataturi (lipsite de contradictie) se refera unicitatea Bisericii? Iată:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Cum spuneam, e clar că baţi apropo că acea biserică este RELIGIA ortodoxă şi întrebarea era despre religii NU despre Biserica lui Hristos!
Dar se pare că pentru tine religie şi biserică e tot aia!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru iurii75):

Restul religiilor

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea unui anumit apostol (Iuda), sau anumitor creştini în chiar Noul Testament (Anania şi Safira), ci omul cu LIBERTATEA lui!"
Corect, dar 1 corinteni 5:11 De aceea, vă scriu acum să nu mai aveţi legături cu cineva numit frate care este un fornicator sau un om lacom sau un idolatru sau unul care insultă sau un beţiv sau un extorcator! Cu un astfel de om nici măcar să nu mâncaţi! 12 Fiindcă ce treabă am eu să-i judec pe cei de afară? Nu-i judecaţi voi pe cei dinăuntru, 13 în timp ce Dumnezeu îi judecă pe cei de afară? „Înlăturaţi-l din mijlocul vostru pe răul acela!"
Cîţi "ortodocşi" au fost excluşi pentru beţie, curvie, omoruri... printre care şi mulţi preoţi? O mare parte a celor ce aparţin ortodoxiei practică aceste lucruri. "Biserica" nu este legea ci oamenii care o alcătuesc.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Mântuitorul a spus că nu a venit pentru cei sanatosi ci pentru cei bolnavi.
Cei bolnavi au mai mare nevoie de Biserica decat cei sanatosi.

Însuşi Mântuitorul ni se descopera in mod ascuns sub chipul semenilor care au nevoie de noi. De unde indiferenta aceasta ni general a sectelor fata de de "bolnavii" care au nevoie de "doctor"?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Nu vorbi singur, nu e semn bun de sănătate mintală.
Nu e ceva născocit de mine, aşa porunceşte Scriptura pentru a păstra congregaţia curată. Apropo de cazul menţionat, acea persoană de care vorbea Pavel s-a căit şi şi-a schimbat conduita şi a fost reintegrată la îndemnul lui Pavel. Dar dacă persoana nu face schimbări ci contunue în acele lucruri în mod voit nu va fi integrată ca să nu corupă şi "infecteze".
P.S. Ştiai că peşele se strică de la cap? De ex. patriarhul rusiei alecsii 1 a fost concomitent şi agent kgb.http://catacomb.org.ua/modules.php?name=Pages&go=print_page&pid=1325
şi nici kiril (agentul Mihailov) n-a rămas în urmă http://ru.wikipedia.org/......ский)

| sublime89 a răspuns:

"Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi" - Mihai Eminescu

Daca el credea asta, nu vad cum as putea eu sa-l contrazic. Si nu cred ca este cineva pe aici care sa fie indreptatit sa-l contrazica.

| Elvina a răspuns (pentru sublime89):

Câtă dreptate are nea Eminescu ăsta!

| M25M a răspuns:

Instrumente inventate de oameni pentru a le alunga incertitudinile, iar acestia considera mereu ca religia lor e cea corecta iar celelalte sunt false.

| PedoBarbie a răspuns:

Forme de manipulat proştii în masă.

| ErrorFound a răspuns:

Toate religiile au deviat de la subiect, iar crestinismul este primul in materie de inventivitate.

Din cate am observant, budismul nu s-a prea schimbat si a ramas printer singurele care inca au ceva bun in ele.
Nu stiu daca Kemetismul mai este "in viata"...
Restul, crestinismul, islamisul si altele mi se par foarte pe langa subiect.

N-am cunoscut shintoisul si nu ma pronunt in numele acestei dogme.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti citeste in2Corinteni6:17; Apocalipsa 18:4 :Exod20:4,5; Psalmul115:4-8; Isaia 42:8; 1Ioan 5:21; Deuteronomul27:15. (Daca faci efortul sa citesti aceste versete biblice cu atentie, iti multumesc, ca ai dat importanta indrumarii, pentru aprimi un raspuns ).

| RadioactiveUranium explică:

Dar ma refer si la celelalte religii gen:religia penticostala, baptista, protestanta, luterana etc. nu numai de cea catolica si ortodoxa

| RadioactiveUranium explică:

Dar oare de ce credeti ca nu s-a putut sa se creeze o singura religie care sa creada in acelasi Dumnezeu?
As dori parerile voastre sincere nu copiate de pe net

| milan9 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Dar s-a creat o singura religie! In toata istoria omenirii, intr-un anumit moment dat a existat o singura cale de legătură confirmată de Dumnezeu.
In Vechiul Testament a fost Legîmântul făcut cu evreii, iar în Noul Testament este Biserica.
Oare pluralitatea sau unicitatea credinţei ar trebui să vină din iniţiativa oamenilor sau a lui Dumnezeu? Tu personal ce crezi?

| RadioactiveUranium explică (pentru milan9):

Nu stiu ce sa zic cred ca ar trebui ca oameni sa aiba oameni initiativa ca sa se creeze o singura religie.

| milan9 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Pai atunci rolul lui Dumnezeu care mai e daca regulile toate le fac oamenii, mai ales cand aceste reguli tind sa devina de-a dreptul stranii, aberante (cum e in cazul martorilor), si contradictorii?

| WiccaLover a răspuns:

The best. cool