| deleuandrei a întrebat:

Sunt multe religii pe acest pamint... cum credeti care din ele este adevarata?/

Răspuns Câştigător
| el3ctronizenT a răspuns:

Dar de ce iti omori timpul mintal q astfel de intrebari inutile.
daca Iisus a murit pentru tine... si a acceptat sa fie batjocorit si omorat k dupa aceea sa ne ierte. tu pe cine crezi ca ar trebui sa urmezi? datorita lui Iisus, crestinii acum beneficiaza de iertarea pacatelor
Dumnezeu e dragoste de ce... nu vrea lumea sa inteleaga

16 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

De ce una nu ar fi adevarata? Cine suntem noi ca sa spunem daca cv e adevarat sau nu?

| Antrax a răspuns:

Sunt de acord cu selef

| anaid a răspuns:

E foarte clar ca religia Crestin Ortodoxa este adevarata. Exista dovezi cum ar fi lumina care vine in fiecare an de Sfintele Pasti din cer(in Ierusalim la Mormantul Sfant), acest lucru nu se intampla la nici o alta religie(au incercat si catolicii dar la ei nu a venit lumina). Ceilalti au dovezi ca religiile lor sunt cele adevarate? Lund in calul cazul lui andrei poarta cea stramta este Religia Ortodoxa pentru ca trebuie sa lupti pentru a castiga Imparatia Cerurilor, iar frontul este pamantul si inamicii se spune ca sunt diavolii dar eu cred ca mai mult decat ei suntem noi.Cauta carti cu marturisiri pentru ca unii oameni au "facut o vizita prin rai si prin iad "sa vina sa povesteasca la necredinciosii ca noi ce se intampla cu sufletele in iad, numai ca noi din cauza ca suntem necredinciosi o luam drept o simla gluma sau nu'?

| SweetCandy a răspuns:

Toate sunt la fel de adevarate, insa difera ritualurile...happy

| Andreeagen a răspuns:

De unde stiu eu k e vreuna adevarata?
Daca niciuna nu are nici macar un sambure de adevar in ceea ce spune?
De ce ar tr sa fie vreuna adevarata poate nu e nici una sau... poate ca sunt toatehappy

| selef a răspuns:

Toate sunt adevarate pentru ca exista.In particular fiecare adept al orcarei religii sustina ca alor este cea mai buna.In rest multe discutii pe aceasta teme.

| alle_1861 a răspuns:

Fiecare religie are adevarul ei. Dar Dumnezeu este unul pentru toti.

| domidoc a răspuns:

Cea in care crezi, aia e adevarata[ca altfel, cum ai crede?] Eu, de ex.sunt un fel de ateu. Dar sunt gata sa mor pentru. dreptul fiecaruia sa creada in ce vrea.

| eu_3271 a răspuns:

Pai nu e niciuna in totalitate adevarata. Sunt puncte de vedere diferite. Cred ca singurul lucru adevarat e ca exista un Dumnezeu, o forta creatoare. Religiile il descriu prin intermediul metaforelor

| andrei_5514 a răspuns:

Isus a spus in Matei 7:13, 14: "Intraţi pe poarta cea strâmtă, căci largă şi spaţioasă este calea care duce la distrugere şi mulţi sunt cei ce intră pe ea, în timp ce strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei ce o găsesc.".
De aici se intelege ca cei care se afla pe poarta cea stramta sunt pe drumul cel bun. De unde stim ca Isus s-a referit la religii crestine aici? in continuare a spus "Păziţi-vă de profeţii falşi, care vin la voi în haine de oi, dar care pe dinăuntru sunt lupi prădători! După roadele lor îi veţi recunoaşte.".
Asadar, multe religii par bune (in privintele minime, sunt bune: sa nu furi, sa nu minti samd), insa roadele lor lasa de dorit cand e vorba de inchinarea adevarata. Scrie-mi personal daca vrei sa afli care sunt criteriile pe care Biblia le spune ca trebuie sa le indeplineasca religia adevarata.

| byank a răspuns:

Am o sugestie pentru toti crestinii ortodoxi: cautati filmul zeitgeist si dupa ce il vizionati am rugamintea sa reformulati toate aceste raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@deleuandrei - Ce inseamna religie adevarata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai spus caci religia nu este decit o cale de a-L cauta pe Dnz. Deci mai important ca orice religie e El...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia adventista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In toate religiile se crede in dumnezeu straight facestraight face...asa k...

| iulianforjesus a răspuns:

Nu stiu ce sa mai cred sincer sa fiu porunca nr 2 spune. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici vreo asemanare sau sa te inchini lor. Aici reiese ca Icoanele fiind fapturi lumesti facute de om nu trebuie sa ne inchinam lor. O alta dovada care cred eu ca defineste religia adevarata este faptul ca Isus a fost botezat de Ioan Botezatorul care inseamna in engleza John teh Baptist de aceea tind sa cred ca adevarata religie este cea Baptista desi eu sunt ortodox. De aceea intreb si eu si vreau si eu pareri care credeti ca este adevarata religie ce sfat imi dati sa merg la Baptisti sau sa raman la ortodocsi.