| anonim_4396 a întrebat:

Voi in ce credeti? In Buda sau in IIsus?

Răspuns Câştigător
| Lucy27 a răspuns:

Normal ca in Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos asa cum ne invata si Crezul.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Isus si in Tatal lui Isus, Iehova.

| mODIN a răspuns:

In nici unul

| milan9 a răspuns:

Il compari oare pe Buda (un ganditor limitat) cu Fiul lui Dumnezeu?
Intrebarea ta se reduce atunci la urmatoarea: Putem avea incredere in Biblie? Te pot asigura ca da, putem avea...

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si? ti-a iesit sondajul?

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred in ceea ce spune 'CREZUL'.
Despre 'buda ' stiu ca daca ma duc la o buda, la un wc turcesc, trebuie sa stau in pozitia budista.

| M25M a răspuns:

Obi-Wan Kenobi

| PedoBarbie a răspuns:

În raţiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se scrie Budha, si nu e zeulaughing

| PedoBarbie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici Issus nu e.

| anonim_4396 explică (pentru PedoBarbie):

Cin' a zis ca e, faza e ca Budha nu se credea zeu, celalalt da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ma taie o diaree pe strada, cred cu mare inversunare ca doar buda ma poate salva.

| DarkAndDreary a răspuns:

In Monstrul Zburator de Spaghete care a fiert pentru pacatele noastre.

| chazz a răspuns:

E putin diferit la faza cu credinta, la budha, ma refer. El a fost un simplu om, un print, pe nume Gautama Sidartha, principiul lui fiind urmatorul : oameni sunt nefericiti din cauza dorintelor, asa ca renuntam la dorinte, el a plecat de acasa, si-a parasit familia ca sa predice oamenilor, acest lucru, la sfarsitul vietii el a trait o stare de liniste intensa (nirvana). Despre Iisus cred ca stii Mantuitorul. deci e putin impropriu.

| g4mma a răspuns:

Buddha, pentru ca imi place numele love struck

| SteinZer0 a răspuns:

Cred in mine.

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Cred in Odin si in Thor.

| Danaberciu a răspuns:

Crestinismul e religie descoperită de Dumnezeu, budhismul e opera unui întelept. Crestinul crede într-un Dumnezeu personal. Budhismul nu are în crezul său pe Dumnezeu; nu-L neagă si nu-L afirmă în locul hazardului orb, crestinismul admite providenta divină; budhismul, cauzalitatea oarbă. Crestinismul are un cler si un cult religios, prin care sufletele se purifică si se înaltă spre Dumnezeu; budhismul a înlocuit rugâciunea cu meditatia si cerul cu nirvana. Crestinismul e teocentric; budhismul e antropocentric. După crestinism lumea e creată cu scopul de a ne pregăti pentru viata si fericirea vesnică; pentru budhism lumea e vesnică, un lant nesfârsit de mizerii si dureri de care trebuie să scăpam cât mai degrabă. După crestinism lumea e bună (Fac. 1, 31; Ps. 103, 25; 1 Tim. 4, 4), pentru că e opera lui Dumnezeu, în care se oglindeste iubirea si puterea Creatorului; iar răul din lume a izvorât din vointa liberă a creaturilor rationale; de asa ceva budhismul nu are cunostintă.