| Theo94 a întrebat:

Ce credeti despre ocultism, ce stiti despre el?
Aceasta intrebare este adresata atat credinciosilor cat si ateilor, agnosticilor, etc.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Am fost ocultist, baza sunt promisiuni deserte, si mai deserte decat ale marilor religii. De obicei ocultistii sunt adepti ai pseudostiintelor si astfel stim ca nu sunt luminati la minte, in timp ce ei se cred crema cremelor.

De ex. unul se lauda ca a cumparat pe internet un curs in o mie de lectii pentru a ajunge zeu (cine termina cele o mie de lectii ajunge zeu).

| ania a răspuns:

Implica alianță cu demonii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Că există! Biblia ne avertizea cu privire la existența lui că sa ne ferim de el.

| blackann a răspuns:

O porcarie

| Seba2013 a răspuns:

Ocultism prin sine spune ca este o amagire. Iti minte constientul, interpretarea, perceptia, hermenéutica si in últimul rand realitatea.

| DEVdani a răspuns:

Ocultism

Ansamblu de concepții și practici,
care proclamă existența în natură a unor forțe supranaturale,
misterioase cu care ar putea comunica pretinșii inițiați.

Inca din vremuri stravechi regii si imparatii diferitelor popoare,
au apelat la sfatul si ajutorul vrajitorilor, magilor, ghicitorilor si prezicatorilor de tot felul.

In general, ocultismul cunoaste trei directii de actiune:
1) Prezicera viitorului
2) Magia sau vrajitoria
3) Spiritismul – comunicarea cu asa-zisele spirite ale mortilor.

ATENTIE - Viitorul este cunoscut numai de Dumnezeu, nu de cei morţi.
ATENTIE - Diavolul, cunoaste DOAR TRECUTUL omului!

Forme de ocultism

Clarvisiunea
Astrologia
Chiromantia
Magia
Vrajitoria
Spiritismul

Omul care practica aceste practici, este un om de care Diavolul se foloseste.
Scopul Diavolului este sa duca in IAD, pe acel om care practica asa ceva si pe cei care se lasa inselati!

Ocultismul si practicile lui, aduc in viata omului PEDEAPSA Lui Dumnezeu.

Apocalipsa 21:8
Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari,
vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii,
partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.

Fără nicio îndoială că ocultismul în toate formele lui trebuie evitat.

Dumnezeu interzice orice implicaţie în orice aspect al ocultismului.

La ieșirea poporului Israel din robia egipteană, Dumnezeu le-a spus în Cuvântul Său astfel:

Deuteronomul 18:9

După ce vei intra în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te înveţi să faci după urâciunile neamurilor acelora.
Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor,
de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile
sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi.
Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul Dumnezeul tău
pe aceste neamuri dinaintea ta.
Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău.
Căci neamurile acelea pe care le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori;
dar ţie, Domnul Dumnezeul tău nu-ţi îngăduie lucrul acesta.

Biblia ne arata ca pe masura ce ne apropiem de sfarsitul istoriei, manifestarile oculte se vor inmulti in mod spectaculos.

1 Timotei 4:1
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credinţă,
ca să se alipească de duhuri înşelătoare şi de învăţăturile dracilor,
abătuţi de făţărnicia unor oameni care vorbesc minciuni,
însemnaţi cu fierul roşu în însuşi cugetul lor.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire pe tine si intreaga ta familie.

Theo, ai preţ inaintea Lui Dumnezeu, EL iubeşte fiinţa ta şi sufletul tau.

Întoarcete la Mine, şi Mă voi întoarce şi Eu la tine, zice Domnul.
Căci Eu ştiu gândurile pe care le am cu privire la tine, zice Domnul,
gânduri de pace, şi nu de nenorocire, ca să iţi dau un viitor şi o nădejde.

Cheama-Ma, şi-ţi voi raspunde şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoşti, zice Domnul.

Apocalipsa 3:20
Iată, Eu stau la uşă şi bat.
Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.

Deschide uşa de la inima ta, pentru Domnul Isus, ca EL sa intre acolo şi sa locuiasca.

Incepe sa citeşti Biblia, Cuvantul Lui Dumnezeu, incepe cu Noul Testament.
Domnul Isus, iti va vorbi in mod personal, inimii tale, mintii tale.
EL te va lumina, te va ajuta sa intelegi adevarul şi drumul pe care trebuie sa mergi.

Implineşte ce scrie in Cuvantul Lui Dumnezeu:

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire, pe tine si intreaga ta familie.
Cultul si religia nu mantuiesc (nu salveaza) sufletul omului.
Doar Fiul Lui Dumnezeu mantuieste, binecuvanteaza, elibereaza si vindeca.
Fiecare om, trebuie sa aiba o relatie personala cu Fiul Lui Dumnezeu si sa implineasca Cuvantul Lui Dumnezeu.

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.