| Vichtory a întrebat:

Aceasta intrebare este adresata in special ateilor: Daca voi a-ti crede in Dumnezeu, dar el nu ar exista, ce a-ti pierde?
Dar daca Dumnezeu exista si voi nu credeti in El pierdeti totul.

Răspuns Câştigător
| barbattttt a răspuns:

Atei sunt orbi si nu vor sa vada pe Dumnezeu, daca ar vrea sa vada ar vedea dar ei nu vor...

37 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că o să înnebunesc dacă mai aud pariul lui Pascal, sincer, m-am săturat să explic de atâtea ori că e o tâmpenie.
1. Dacă ne-am baza pe Pariul lui Pascal n-ar mai fi credință adevărată și automat ai arde în iad pentru că Dumnezeu n-ar vrea să crezi în el doar ca să ajungi în rai și te-ar pedepsi pentru că n-ai fost cinstit.
2.Ai de pierdut o grămadă. În primul rând libertatea, eu ca atee pot să fac ce vreau, nu-mi fac griji că o să ard în iad sau altceva deci mă bucur intens de viață (singura care o am), în al doilea rând pierzi timp, mult timp pierdut cu rugăciuni, mers la biserică, ritualuri și alte tâmpenii, timp în care ai putea să faci lucruri mai interesante ținând cont că asta ar fi singura ta viață.
Deci dacă ar fi să ne bazăm pe Pariul lui Pascal pe lângă că am junge în iad ne-am mai pierde și din viață, n-are rost.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Altul care a descoperit pariu lui pascal...
Apa calda ai gasit-o?

| MMihai a răspuns:

Nu dai dovadă de originalitate.
Asta o repetă toți prelații la infinit!
Dar sunt prea multe religii mincinoase și omul ori își face filosofia lui religioasă proprie ori devine ateu.

| Dumnezău a răspuns:

Ma,fato,scrisul tau este oribil, indiferent de orientarea ta religioasa.Tu continua sa crezi in Dumnezeu asa cum iti zic toti, si fii linistita in lumea ta.Nu exista Dumnezeu la nivel de creatura!

| Vichtory explică (pentru Dumnezău):

Bay ordinarule, ia mai inchideti rotu ala.

| Dumnezău a răspuns (pentru Vichtory):

Sa fie cu iertaciune, domnita, da' esti destul de proasta.Invata sa scrii mai intai, fato, si dupa putem vorbi despre absolut orice vrei tu.

| Dumnezău a răspuns:

Prostia e una,sa fii copchil copac ingamfat si nesimtit nejustificat e alta,si daca se intercaleaza,subiectul poate fi considerat pierdut.Da' ajunge nesimtirea asta de Ferentari, care nici macar amuzanta nu-i, si deja putem vorbi de un om KIA in materie de iluminare dumnezaiasca.

| Dumnezău a răspuns:

Sau un alt cartier nu tocmai mirific al mandrului Bucuresti.Sunt destule, da' oricum prostia nu cunoaste adresa, se extinde mai ceva ca imobiliarele chinezilor.

| Dumnezău a răspuns:

De fapt,nu zicea bine,ca s-a descoperit ca E=mc la patrat, nu e tocmai asa, si ca nici viteza luminii ce-a calculat-o el nu e foarte buna. laughing

| Dumnezău a răspuns:

Stiu,tocmai de-aia m-am si referit la treaba cu teoria relativitatii. big grin

| Dumnezău a răspuns:

Stiam ca te referi la citatul acela: ''Doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si proastia umana,dar inca nu sunt sigur in privinta universului'', dar eu am zis aiurea de chestia cu teoria relativitatii, ca n-aveam ce face.Comprende?

| Dumnezău a răspuns:

Meh,este o melodie smechera tare ''Ambrozie'' de Deliric1.Si unicornii n-au avut loc pe Arca, scuze sa te dezamagesc.

| Dumnezău a răspuns:

Trebuia sa stii asta.Pacat ca ai tai te-au privat de aceasta informatie cat erai mic.Imi pare rau.

| n0matterman a răspuns:

Citatul asta este cea mai buna dovada a faptului ca majoritatea sunt credinciosi de frica unor pedepse.

| Wehrmacht a răspuns:

Bai! M-am saturat de tampenia aia! Mereu aud asta! Cand dracu' o sa incetati?!?

| barbattttt a răspuns:

Atei sunt orbi si nu vor sa vada, daca ar vrea sa vada ar vedea dar ei nu vor...

| Rapplex a răspuns:

Daca deschizi un manual de istorie, poti observa ca 90% din zei au disparut, si asta se datoreaza doar unui singur lucru: tot mai multa inteligentawinking.Asa iti va disparea si tie prea-maritul D-zeu, doar ca trebuie sa mai asteptam ca intelectul global sa se mai dezvolte putin.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Rapplex):

MI-e frică că vom aștepta mult și bine.Ce crezi, oare copiii noștri vor apuca timpurile respective?

| Holocaust a răspuns:

Nu mai bine eşti agnostic?
Dacă există d-zeu zici: "Ahaa,mă gândeam eu..."
Dacă nu există d-zeu zici:"Ahaa, mă gândeam eu..."
şmecher, nu? Nu mai pierzi nimic.

| AlexCrb a răspuns:

Tu poti sa crezi ca Casper exista? Exact acelasi lucru imi zici si tu despre prietenul tau imaginar.

| Vichtory explică (pentru AlexCrb):

Da tu ce crezi ca Casper exista?

| AlexCrb a răspuns (pentru Vichtory):

In aceiasi masura in care cred si in Dumnezeu.

| wforweirdo a răspuns:

Și asta te face pe tine un mare rahat care crede în dumnezeu de frică.

| Vichtory explică (pentru wforweirdo):

Rahatul ala esti tu

| Vichtory explică (pentru wforweirdo):

Eu nu cred in el de frica, eu sunt un slujitor al sau.

| wforweirdo a răspuns (pentru Vichtory):

Tu nu ştii că te bate domnu dacă mă jigneşti?laughing
Păi dacă nu crezi în el de frică atunci de ce ne spui nouă chestia asta cu dacă crezi... şi dacă nu? Din toată chestia aia reiese că unii cred în dumnezeu de frică să nu ajungă în iad thinking

| 0PopaPorno a răspuns:

Daca cred in D-zeu nu zic doar : Cred in D-zeu si se rezolva. Trebuie sa-i slujesti. ( sa mergi la biserica,inchini,postesti, spovedesti etc etc ) Asa am zis si eu, dar nu e asa. straight face

| Giinger a răspuns:

Cred ca exista cineva care ne conduce. Cred ca se numeste Dumnezeu. Insa contradictiile biblice imi dau de gandit. Sunt indecisa. Ca mai mereu. SI daca am fi atei, ma rog frumos, care ar fi treaba ta sa ne schimbi?-fiecare crede in ceea ce vrea-oamenii sunt liberi sa fie si politeisti chiar daca sunt crestini. Astfel de intrebari nu isi au locul aici, fac diferente intre oameni. Stapaniti-va inainte de a pune pe cineva intr-o lumina proasta.

| Diabolique a răspuns:

Blaise Pascal.
Precizează și filozoful care a spus asta. Cât despre afirmație, cred ce vreau eu, nu ce ar trebui.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vichtory cati ani ai copile?

| Vichtory explică (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vichtory):

Cum de nu dormi la ora 1?

| Vichtory explică (pentru anonim_4396):

Tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vichtory):

Ce sti tu cei aia ateism la ani tai? care din apostoli lui isus era pescar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vichtory):

Cine la botezat pe isus? ce a aparut la botezul lui? ce simbolizeaza porumbelu alb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vichtory du-te la somn cu argumetul tau de gradinita, dupa gandirea ta o sa credem in orice lucru care nu-i dovedit