| skif2skif a întrebat:

Ce credeti despre pocainta? Dati-mi un motiv pentru a ma pocaii...

33 răspunsuri:
| torsi a răspuns:

Du-te odata la ei la biserica si o sa vezi despre ce e vorbawinking!

| morningstar a răspuns:

Iti da chiar Biblia un motiv. Ioan Botezatorul spunea: 'Pocaiti-va caci Imparatia lui Dumnezeu este aproape'. Este porunca lui Dumnezeu. Ce raspuns ai sa Ii dai cand te va intreba de ce nu te-ai pocait in Ziua Judecatii? ca nu ai avut niciun motiv? nu o sa mearga...

| skif2skif explică (pentru torsi):

Bun raspuns.Desi pocainta e prea complexa... Ortodoxii pot fii pocaiti!

| cristi202 a răspuns:

Iti pot oferi o mie de motive... Nu ai nevoie de pocainta decit atunci cind poti spune ca nu ai gresit cu nimic niciodata, ca esti desavirsti, ca esti perfect in tot ce faci. Daca te stii ca fiind asa, atunci nu ai nici un motiv de pocainta, daca insa stii ca ai gresit cu ceva in viata ce ai dus-o pina acum, fiecare greseala devine un motiv serios de pocainta. Si nu trebuie sa mergi la "pocaiti" pentru asta, nu, poti fi f bine si ortodox si sa te pocaiesti. Pocainta inseamna de fapt a-ti parea rau de tot ce ai gresit, si o parere de rau atit de intensa incit sa te determine la o schimbare a intregii tale fiinte pentru a nu mai face acele greseli. Dar asta nu se poate fara ajutorul lui Dumnezeu...

| skif2skif explică (pentru morningstar):

Daca ma va intreba de ce nu m-am pocait pana acum raspunsul meu ar fi foarte sincer.II voi spune ca nu am simtit sa fac asta.Cum mai marea majoritate a oamenilor merg la biserica doar in momentele 'de stramtoare' atunci cand au probleme.Nu cred ca ar trebui sa fac un pact cu dumnezeu si sa ii promit 'ceva' doar ca sa ma treaca cu bine de aceea cumpana din viata.Desi am facut-o odata.Dar asta nu inseamna ca ma simt dator sa ma pocaiesc! Nu?

| skif2skif explică (pentru cristi202):

Asa este.Parerea mea este ca pocainta este de fapt relatia mea cu dumnezeu.Si asa cum ai spus tu nu trebuie sa ma pocaiesc pentru a avea asta!

| Rareshok a răspuns:

Pocainta...un subiect gresit inteles de multi dintre noi. A te pocai nu inseamna a adera la alte culte decat cele traditionaliste, inseamna o schimbare care vine din interior. Inseamna a accepta ca Dumnezeu este singurul care te poate ajuta in lumea asta, inseamna ca il accepti pe Iisus Hristos ca mantuitor al tau si ca ii multumesti pentru jertfa lui. Pocainta vine de nevoia de schimbare, primul pas fiind acela al cunoasteri personale, incearca sa te cunosti mai bine pe tine si vezi in ce stare esti, dupa aceea recunoaste-ti starea, accept-o si incearca sa o schimbi cum crezi tu ca e mai bine insa te sfatuiesc sa pui mana pe Biblie si sa citesti. Aceasta te va ajuta, mai ales Noul Testament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce stii despre pocainta? mie nu-mi trebuie sa ai motiv.tie iti trebuie.mantuirea sufletului este suficient motiv. daca vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu,daca vrei sa te nasti din nou, daca vrei sa te sfintesti si sa te desavarsesti ca crestin si sa implinesti in tine insuti chipul creatorului dupa care ai fost creat, astea sunt motive destul de bune.ti se par grele si complicate nu-i asa? de fapt e simplu.

| Roses a răspuns:

1."Daca ne marturisim pacatele, El(adica Dumnezeu) este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire."(1Ioan 1:9)
2."Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi."(1Ioan 1:8)
3."Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,ca a dat pe singurul Lui Fiu,pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba VIATA VESNICA."(Ioan 3:16)
4."Dar cat despre fricosi,necredinciosi,scarbosi,ucigasi,curvari,vrajitori,inchinatorii la idoli,si toti mincinosii,partea lor este in iazul, care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua. (Apocalipsa 21:8)

| Anonimgirltpu a răspuns:

Daca tu vrei sa te pocaiesti poti avea o mie de motive, daca nu vrei nu vei avea niciunu.

| morningstar a răspuns (pentru skif2skif):

Bineinteles ca din firea umana nu simti aceasta. Nici nu exista in firea umana aceasta dorinta, ci firea umana ne atrage spre pacat. Dar este porunca lui Dumnezeu pe care trebuie sa o indeplimin, indiferent ce simtit. Cred ca nu e cazul sa faci asftel de afirmatii pentru ca nu ai fost 'in pielea majoritatii oamenilor' ca sa stii motivele pentru care ei merg la biserica. Nu zic ca nu sunt si astfel de persoane, dar sa nu generalizam, totusi. Nu ai cum sa te simti dator sa te pocaiesti pentru ca Diavolul ne insala si ne simtim bine in starea in care suntem. Iti dau un exemplu: un alcoolic afirma ca se simte bine asa cum este, band enorm poate. Daca el se simte bine asa si nu simte dinauntrul lui ca trebuie sa inceteze chiar dc doctorul i-a spus ca ii face rau, asta inseamna ca el e bine asa si nu este in pericol? Nu pentru acest motiv trebuie sa faci acest pact cu Dumnezeu, ci motivul tau trebuie sa fie intai ca un raspuns la porunca lui Dumnezeu de a te pocai iar apoi ca recunostinta fata de jertfa sa chiar si pentru tine. Inteleg ca ai facut odata acest pact, dar ceva s-a intamplat. Banuiesc ca stii destula teorie si nu iti mai ramane decat sa iti dai seama ca ai nevoie de Dumnezeu si de pocainta.

| Roses a răspuns:

Si mai e urmatorul motivbig grinumnezeu vrea sa te intorci la El. Domnul Isus a murit pentru tine,pentru mine,pentru toti cei care sunt aici,pentru INTREGUL pamant,El Fiul lui Dumnezeu, a venit din Cer, pentru om...ca sa-l salveze de Iad. Daca omul nu se pocaieste(adica sa-ti marturiseti pacatele inaintea Domnului Isus)ajunge in Iad.Domnul Isus a venit pentru un amarat de om,(adica noi)care viata noastra este ca un puf de papadie, sufli in el si nu mai e.Acesta e cel mai important motiv:Isus te iubeste si vrea sa vii la El!

| skif2skif explică (pentru anonim_4396):

Foarte simplu, dar atat de complicat...

| skif2skif explică (pentru morningstar):

Ai dreptate si tin sa cred ca sta in interiorul fiecarei persoane sa creada si sa aleaga ce e cel mai bine pentru ea iar de aceea parerile vor fii intotdeauna impartite.

| skif2skif explică (pentru Roses):

Roses sa iti explix cum vad eu lucrurile:Sunt crestin, sunt botezat si ma spovedesc adica imi marturiscesc pacatele nu vad de ce imi spui tu mie ca ajung in iad. Unde gresesc?

| skif2skif explică (pentru Anonimgirltpu):

In sufletul meu sunt...

| morningstar a răspuns (pentru skif2skif):

Da, alegerea tine doar de noi, de fiecare in parte, dar Judecata este a lui Dumnezeu. Noi alegem ceea ce credem ca e bine, dar cel mai bine este sa ascultam intai ceea ce zice Dumnezeu, astfel nu gresim niciodata.

| Raniia a răspuns:

In primul rind trebuie sa-ti schimbi modul de gindire.Tu ai caracterul gandurilor tale.,,Cum gandeste un om in inima lui, asa este el''.Cu alte cuvinte, ti nu esti diferit de modul in care gandesti.Prin practicarea timp indelungat(ani de zile) a unui tip de gandire, mintea ta devine progamata in acea directie, iar viata ta se va indrepta intr-acolo.Tot ceea ce ai nevoie pentru pocainta este sa iti schimbi modul de gandire prin Cuvantul lui Dumnezeu.,,Nu copia comportamentul si obiceiurile acestei lumi, ci lasa ca Dumnezeu sa te transforme intr-o persoana noua, prin schimbarea modului tau de gandire...''Cuvantul lui Dumnezeu iti poate reprograma viata si iti poate da o mentalitate noua.Pe masura ce meditezi la Cuvantul lui Dumnezeu, se declanseaza un proces de reinnoire si iti este oferita o mentalitate complet noua- mentalitatea celui neprihanit.Aceasta va aduce la schimbarea limbajului tau si vei actiona in conformitate cu credinta ta.Mediteaza asupra Cuvantului zi si noapte si vei primi pace, sanatate si victorie in Cristos!

| skif2skif explică (pentru morningstar):

Ascultandu-l pe Dumnezeu.Probabil te referi la noul sau vechiul testament.Eu cred ca in biblie sa regaseste felul nostru de a traii.ce e bine sa faci si ce nu, sa faci asa, sa nu faci asa.Sunt doar niste principii.Eu sunt astfel educat : sa nu fur.sa nu. intelegi? Deja il ascult sau nu? Traim dupa niste principii iar biblia de fapt, stii ce cred ca noi oamenii ne regasim in cam tot cea ce scrie acolo.

| skif2skif explică (pentru Raniia):

E un raspuns aproape academic.Tu imi spui sa imi spal creierul...

| Esperança a răspuns (pentru skif2skif):

Citeste raspunsul lui Tea20 sa vezi ce inseamna pocainta!

| skif2skif explică (pentru Esperança):

Ok

| William a răspuns:

Daca nu te pocaiesti o sa arzi in iad pe veci ( foarte mult timp). E un motiv destul de bun?

| Woodenpints91 a răspuns:

Sunteţi nişte papagali! tongue

| Roses a răspuns (pentru skif2skif):

Pacatele ti le marturisesti popii?

| Roses a răspuns:

Si inca ceva:botezul nu te mantuieste.Ai o relatie buna cu Dumnezeu? Traiesti viata asa cum zice Biblia? Te-ai pocait de pacatele tale? Crezi ca, daca tu nu furi sau nu minti nu mai esti considerat un pacatos? "Caci toti au pacatuit, si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:23). Nu spun acum ca daca e cineva pocait, e perfectiunea intruchipata, deoarece nimenu nu e perfect.

| Roses a răspuns:

Asa toata lumea de aici e crestina! Fura,bea, injura, omoara dar ei sunt "crestini"

| EmaS a răspuns:

Gandeste-te ca ai trecut din aceasta viata.Si te afli la judecata.Cei care au primit iertarea prin jertfa Domnului Isus, au intrat prin harul Lui in rai.Iar tui astepti la judecata si prin faptele tale, ai slabe sperante sa intri.„ Iată Eu astăzi ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binele şi răul [...] Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul şi pământul: viaţă şi moarte. Ţi-am pus Eu astăzi înainte, şi binecuvântare şi blestem. Alege viaţa ca să trăieşti tu şi urmaşii tăi. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cotizatia de 10 la suta pe care o platesti lunar, faci baie pentru 2 minute si vei petrece o vesnicie in paradis, cati ani ai? sa crezi asa ceva?

| torsi a răspuns (pentru Roses):

Super tare! foarte adevarat ce ai spus mai sus happy +1.