| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeți strict personal despre Iisus Hristos?
Maestru spiritual, om cu puteri supranaturale și divine sau chiar Fiul lui Dumnezeu?
Cert este că a influențat omenirea în mod substantial și încă o influențează.
Posibil sa fie toate 3 variantele mai sus menționate.
Oricum e numai de apreciat ce a facut în viața sa și ce a învățat.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

Nu prea stiu ce sa cred, sunt multe scrieri care se contrazic intre ele legate de Isus.

| Algo098 a răspuns:

Un om obisnuit care a avut o viata grea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Fiul lui Dumnezeu, Calea spre viața veșnică, nădejdea omenirii căzută în păcat, Lumina lumii. Am și un citat personal: "Principalul nostru model în viață ar trebui să fie Isus Hristos."

| Whateverrr a răspuns:

Chiar Fiul lui Dumnezeu! happy

| AG777 a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeul descris de religie, eu cred ca exista o fiinta care a creat universul si atat

| RoșcaLucian a răspuns:

Din Sfanta Scriptura aflam ca Hristos isi intreaba ucenicii: "Cine zic oamenii ca sunt Eu, Fiul Omului?" (Mt. 16, 13) si acestia raspund: "Unii au zis ca esti Ioan Botezatorul; altii Ilie; altii Ieremia sau unul dintre proroci" (Matei 16, 14). In urma acestui raspuns, Hristos ii intreaba din nou: "Dar voi cine ziceti ca sunt?" (Mt. 16, 15). Atunci Petru, inspirat de Duhul Sfant, Il marturiseste ca Domn si Dumnezeu, spunand: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Cel viu" (Mt. 16, 17).

Marturia lui Petru: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu", ii este descoperita. Din acest motiv, Petru nu-L confunda pe Hristos cu un proroc, asa cum o facea lumea. Asa cum la Schimbarea la Fata a Domnului de pe Muntele Taborului, Tatal le descopera ucenicilor "Acesta este Fiul Meu Cel iubit, intru care am binevoit; pe Acesta sa-L ascultati", la fel o face si acum cu noi toti in Biserica.

De aici trebuie sa retinem ca noi nu-L putem trai pe Dumnezeu asa cum este decat in Biserica. Dar nu e de ajuns sa avem marturia Bisericii despre Hristos, important este sa-L marturisim pe Mantuitorul prin propria viata.

| RoșcaLucian a răspuns:

Hristos Iisus îl vezi când ai inima curata. Atât vrea Dumnezeu.

Fericiți cei cu inima curata ca aceia vor vedea pe Dumnezeu (Matei 5, 8)

Filip a găsit pe Natanael şi i-a zis: Am aflat pe Acela despre Care au scris Moise în Lege şi proorocii, pe Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret.
46. Şi i-a zis Natanael: Din Nazaret poate fi ceva bun? Filip i-a zis: Vino şi vezi.
47. Iisus a văzut pe Natanael venind către El şi a zis despre el: Iată, cu adevărat, israelit în care nu este vicleşug.
48. Natanael I-a zis: De unde mă cunoşti? A răspuns Iisus şi i-a zis: Mai înainte de a te chema Filip, te-am văzut când erai sub smochin.
49. Răspunsu-I-a Natanael: Rabi, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, Tu eşti regele lui Israel.
50. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Pentru că ţi-am spus că te-am văzut sub smochin, crezi? Mai mari decât acestea vei vedea.

Natanael avea inima curata( nu avea vicleșug)...
De aceea a cunoscut ca Iisus Hristos e Fiul lui Dumnezeu...

Sub smochin îl vazse pe Natanael când era prunc mic (pe vremea când Irod cauta sa ucidă pruncii)

Cum Hristos, care era și El Prunc pe atunci, putea sa l vadă pe Natanael? Mai mult, faptul ca Natanael fusese asuns sub smochin era un secret știut numai de Natanael și mama sa.

De aici Natanael și a dat seama ca Iisus e zi Dumnezeu: îl văzuse sub smochin!
Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ma pe mine păcătosul! Amin!

| RoșcaLucian a răspuns:

Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre.
30. Căci jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară.
(Matei 11, 29-30)

Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu şi nimeni nu cunoaşte pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaşte nimeni, decât numai Fiul şi cel căruia va voi Fiul să-i descopere.(Matei 11, 27)

. 6Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.
7. Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi pe El şi L-aţi şi văzut.
8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns.
9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeţi Mie că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl întru Mine, iar de nu, credeţi-Mă pentru lucrările acestea.
12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
13. Şi orice veţi cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul.
14. Dacă veţi cere ceva în numele Meu, Eu voi face.
15. De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele.
16. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaşte; voi Îl cunoaşteţi, că rămâne la voi şi în voi va fi!(Ioan 14, 6-17)

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!

| GinaAde a răspuns:

In opinia mea el este un maestru spiritual. Pentru mine, nimeni nu este mai presus ca nimeni.Fiecare avem puteri supranaturale. Daca am crede si am fi constienta de ele si ca Dumnezeu este in fiecare din noi.nu doar in Iisus si sfintii.