| AvalohAlyn a întrebat:

Ce crezi tu personal despre posibilitatea existentei vietii dupa moarte, in orice fel de concept si teorie existenta pe Terra deci nu ma refer numai la religia crestina ci la toate teoriile gen reincarnare sau teoriile lui Neale Donald Walsch sau teoriile curentului New Age.etc?

Răspuns Câştigător
| godless1859 a răspuns:

Eu pledez spre teoriile lui Neale Donald Walsch

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu exista dovezi pentru niciun fel de viata dupa moarte, cel putin pana acum. Asa ca nu vad niciun motiv sa cred intr-una. Daca totusi exista, atunci vom afla cu totii in momentul mortii. Nu cred ca trebuie sa crezi in ea ca sa o ai, sau ca daca nu crezi te va pedepsi nu stiu cine. Astea sunt povesti inventate de oameni. Daca nu exista viata dupa moarte, atunci nu vom sti sigur niciodata acest lucru, pentru ca pur si simplu nu vom mai exista ca sa tragem concluzii. Eu unul merg pe aceasta varianta.

| Alcyon a răspuns:

E posibil ca teama de moarte sa-l fi facut pe om sa creada in existenta vietii de dincolo (asta in cazul anumitor religii). Alte religii ( care sustin reincarnarea), din punctul meu de vedere, se bazeaza pe o atenta observare a universului si a existentei omului. Daca analizezi lucrurile, observi ca nimic nu moare cu adevarat. Totul e ciclic. Dupa iarna urmeaza primavara, cand natura renaste; dupa ce doarme, omul se trezeste pentru a infrunta o noua zi, iar la apus se culca, ciclul reluandu-se; unii oameni mor, altii se nasc, unele stele mor iar altele se nasc si tot asa. Desigur, mai exista posibilitatea sa mori si sa se termine totul. Cand adormi, mai stii ceva? Poate ca asa e si cand murim: adormim dar nu ne mai trezim niciodata. Eu cred in Dumnezeu, dar in acelasi timp, parerea mea e ca existenta lui Dumnezeu nu implica neaparat si existenta unei "vieti de dincolo" pentru oameni (cel putin nu asa cum si-o imagineaza unii si altii). Omul e o fiinta bizara. Vrea sa traiasca vesnic, desi mintea lui nu e construita sa existe vesnic.

| alexandruiasi a răspuns:

Eu cred ce scrie in Biblie

| flavius1994 a răspuns:

Neale Donald Walsch este un fals ...tot ce scrie 100% nu vine de la Dumnezeu.
citez:
"Conducatorii. Preotii. Rabinii. Pastorii. Carţile. Cerule, Biblia! Acestea nu sunt surse autorizate. Nu sunt? Nu.
Biblia este autorizata

| flavius1994 a răspuns:

"Adepții New Age susțin pǎrerea cǎ fiecare individ, având origini divine, este chemat sǎ-și construiascǎ propriul drum spiritual, folosindu-se pentru aceasta de un patrimoniu care cuprinde orice tradiție misticǎ sau religioasǎ, aici incluzându-se și șamanismul, neopăgânismul, cabala, ocultismul, dar mai ales folosindu-se de propria experiențǎ interioarǎ și de propriul discernǎmânt. În aceastǎ intreprindere, el poate fi ajutat de ghizi, îngeri, guru, etc."

Prin ceea ce cred ei poti sa-ti dai seama ca este o lucrare a diavolului

| flavius1994 a răspuns:

"Una dintre învățăturile de bază ale acestei organizații este că toate religiile au adevăruri comune care transcend diferențele posibile. Membrii ei cred în existența maeștrilor care sunt fie spirite, fie oameni mai evoluați decât oamenii de rând (persoane iluminate în mod special)."