| ZambetulNebuniei a întrebat:

Ce de oameni interesati de religie (credinciosi si atei) pe TPU.
M-am uitat pe la intrebarile populare si vad ca majoritatea sunt despre religie.

Stiti vorba aia, cu totii ne pricepem la religie si agricultura (am auzit si eu la cineva).

Intrebarea mea e: De unde atata devotament, pentru religie (chiar si pentru a dovedi ca Dumnezeu nu exista sau ca exista invataturi gresite etc)?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca in fiecare inima exista un gol care are forma lui Dumnezeu, de aceea fiecare in adancul inimii isi pune intrebari despre Dumnezeu.

| ZambetulNebuniei explică (pentru EmaS):

Dumnezeu e un mister si e adevarat ca ne punem intrebar despre El chiar si doar ca sa-l renegam.

| EmaS a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Nu toti fac asta. Unii Il recunosc ca Domn si Stapan.

| ZambetulNebuniei explică (pentru EmaS):

Stiu ca nu toti, dar ca-sa renegi ceva trebuie sa te gandesti la acel ceva (asta am vrut sa zic).

| EmaS a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Si cei mai inraiti atei se gandesc la Dumnezeu.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Daca unii il recunosc ca si Stapan inseamna ca sunt sclavii lui.

| ramona30 a răspuns:

Nu cred ca e devotament. Pur si simplu e un subiect uzual si cam toata lumea are o opinie.

| Inferno a răspuns:

Evident ca Dumnezeu este cel mai bun subiect de discutie. S-a filosofat mult pe tema asta. Au avut loc si conferinta stiintifice.
Si evident e un subiect interesant, numai ca oamenii de aici nu stiu sa-l expluateze, dau aceleasi raspunsuri si pun aceleasi intrebari, cand subiectul este mult mai vast si complex.

| danut a răspuns:

Fiecare creator al unei opere, creatii, isi "marcheaza" produsul intr-un fel. Animalele sau noi nascuti isi recunosc parinti din instinct. Chiar daca mental uni dintre noi refuza a-si intrezari "Tatal", fara voia lor, celulele care-i
alcatuiesc simt nevoia de a-si intalni "Creatorul". Acesta este motivul atractiei instinctuale catre Dumnezeu, de orice parte "a barierei" s-ar situa. Dumnezeu a pus "ceva" in om ce acesta nu poate inlatura, atractia fata de cel care i-a facut.

| sabin89 a răspuns:

Cred ca nu e neaparat vorba de devotament. Mai e si de plictiseala. Vazand oamenii ca nu prea e nimic interesant pe la alte categorii, se gandesc ca sa mai arunce "o piatra-n balta" pe aici. Sa vada cati se straduiesc sa o scoata.

| ZambetulNebuniei explică (pentru sabin89):

Adevarat, faza e ca unii dau piatra la mal si se stropesc singuri sau o dau prea departe sa o mai aduca cineva, chiar si ei.

| 4b a răspuns:

big grin cei de pe TPU au atata iubire, incat navalesc cu intrebari si raspunsuri la aceasta categorie

| ZambetulNebuniei explică (pentru 4b):

Frumos raspuns.

| Silviuloan a răspuns (pentru 4b):

laughing Genial...

| 4b a răspuns (pentru Silviuloan):

winking

| RAY a răspuns:

Exprimarea libera, pana la urma TPU este un web sit unde toti ajutam o persoana cum putem nu putem avea acelasi opinie cu toti, eu nu cred ca exista dumnezeu, nu vreau sa dovedesc ca gresesti nu-mi pasa din partea mea crede in ce vrei, eu unu doar raspund la intrebarii

| Cosmin86 a răspuns:

Pe mine ma doare capul cand vad ce se vorbeste pe aici despre religie happy

| Wøodenpints a răspuns:

Habar nu am. Eu intru aici că-mi place să râd de alţii.

| Narfundo a răspuns:

In clipele din urma multi vor fi atrasi de spiritism.Ce am zis eu este dintr-o carte scrisa de Nostradamus.Acum inainte de toate diavolul cauta sa adune cat mai multe suflete pentru batalia cea mare ce va urma.

| Miauti a răspuns:

Pai ne dam si noi mari ca avem "cunoastere" ca daca le pun in practica, nu stim ce e aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma pricep la religie, la agricultura nici atat.
Dar imi face placere sa citesc tot ce tine de categoria "religie".
Si imi place "razboiul" asta intre atei si credinciosi.Pe bune, e amuzant! laughing

| casablanca40 a răspuns:

Suntem la categoria religie nu? Evident sunt intrebari despre religie. Omul este pasionat de mistic, de necunoscut iar religia este plina de ambiguitati. Ea reprezinta raspunsul existentei noastre si modul in care trebuie sa actionam in societate. Nu merita asta devotament sau pasiune?

| Morrigan a răspuns:

Religia e printre cele mai controversate subiecte pentru ca e ceva cu care ne nastem, nu il alegem noi de la inceput si unii pur si simplu se simt mai luminati decat altii si vor sa isi faca publica ideea lor despre partea spirituala a omului thinking ca exista, ca nu, "divinitatea" va fi mereu un subiect de discutii contradictorii