| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu. ce religie are? am auzit ca demonii sunt mai credinciosi decat multi dintre oameni. ei stiu ca Dumnezeu exista, si se infioara de puterea si gloria lui. dar nu vor sa-i accepte autoritatea. cei care credeti, acceptarea aceasta a autoritatii divine este benefica pentru oameni?

Răspuns Câştigător
| Linda a răspuns:

Parerea mea ca Dumnezeu - Iahve - are religia descrisa in Biblie.
Alah are religia descrisa in Coran.
S-a descoperit cetate fara ziduri, dar nu cetate fara zei. Faptul ca la toate civilizatiile din toate timpurile s-au identificat raportari la sacru, la divinitate, ar trebui sa ne dea de gandit.
Dupa mine este mai rational sa accepti ca o fiinta inteleginta a creat cosmosul si nu ca s-a conturat intamplator, pe baza hazardului.
Dumnezeu a fost pe pamanat tangibil, prin Fiul Sau, Hristos, acum 2000 de ani.
Duhul lui Dumnezeu este prezent si acum pe pamant, da speranta, elibereaza de duhuri rele, vindeca, schimba viata celor care accepta sa intre sub autoritatea Lui.
Experienta mea este ca foarte benefic daca traiesti sub autoritatea lui. Esti protejat de o multitudine de probleme.

7 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ti-a spus vreun demon ca ii e frica de D-zeu? rolling on the floor.Aminadab,am si eu o intrebare: De ce nu vine D-zeu in persoana si zice: Crede-ti in mine ca eu sunt real? Apoi era la latitudinea fiecaruia daca, crede sau nu thinking

| Dan a răspuns:

Aminadab, incearca sa vorbesti cu un iezuit si vei intelege. Dumnezeu este iubire, dar noi trebuie sa intelegem acest lucru.

| Parintele a răspuns:

D-zeu, teoretic, este ateu. Nu are pe nimeni in care sa creada si nu are nici o religie. practic d-zeu nu exista, nu exista nicio dovada a existentei lui.
Mesaj personal: treptata, treptat se pare ca si Aminadab se transforma intr-un fel de apostol TPU. Imi amintesc ca au mai fost cativa pe aici care au luat-o incet la inceput cu d-zeu apoi, dupa ceva vreme au inceput cu delirul mistic. Sper sa nu se ajunga la asa ceva in cazul tau.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca Dumnezeu - Iahve - are religia descrisa in Biblie. Stiu ca sunt multe confesiuni, dar vreo 60% adera la Crezul de la Niceea. Si eu acestia as spune ca sunt crestini.
Alah are religia descrisa in Coran.
S-a descoperit cetate fara ziduri, dar nu cetate fara zei. Faptul ca la toate civilizatiile din toate timpurile s-au identificat raportari la sacru, la divinitate, ar trebui sa ne dea de gandit.
Dupa mine este mai rational sa accepti ca o fiinta inteleginta a creat cosmosul si nu ca s-a conturat intamplator, pe baza hazardului.
Dumnezeu a fost pe pamanat tangibil, prin Fiul Sau, Hristos, acum 2000 de ani.
Duhul lui Dumnezeu este prezent si acum pe pamant, da speranta, elibereaza de duhuri rele, vindeca, schimba viata celor care accepta sa intre sub autoritatea Lui.
Experienta mea este ca foarte benefic daca traiesti sub autoritatea lui. Esti protejat de o multitudine de probleme.

| lbtc a răspuns:

Religia a fost inventata de oameni...deci nu exista religie perfecta...sau mai bine zis se va vedea cand va veni Domnul...eu nu ma infior de puterea Divina...Dzeu imi este "prieten" nu amde ce sa ma tem de el... dar o forma de respect am fata de el si intr-un fel teama ...cat despre situatia generala ...psihologii vorbesc de pulsiunea libidinala si narcisiac nevrotica a omului modern care-l impinge spre identificare cu atotputernicia si atotstiinta divina ca fiind la radacina situatiei amenintatoare a umanitatii moderne pe care in conditiiile revolutiei tehnologice actuale o impinge spre autodistrugere colectiva facand un apel la intoarcere la modestie si masura la echilibru intre atotputernicie si neputinta ...ar mai fi multe spus citeste "Omul animal indumnezeit"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu are nici o religie, deoarece nu exista.este numai in mintea unora dintre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este unic, si al tuturor indiferent de religie. Religia este forma si nu fondul problemei. In toate religiile exista aceleasi invataturi, deci iata ca doar forma de manifestare ne separa.