| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce deduceti de aici? Iisus era Dumnezeu sau nu? https://prnt.sc/snsog4

34 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum o iei. Uneori el se numește pe sine însuși Fiul Omului. Alteori, spune că este fiul lui Dumnezeu. Mater semper certa est, mama era sigur Miriam. Când întreabă pe tată-su de ce nu l-a salvat, e mai modest. O să răspund ce mi-a spus mie pastorul Brian, din Minnetonka, Minnesota. Ere fifta-fifta, jumi juma. Când se înfoia în pene să zăpăcească oamenii, se simțea coborât cu hârzobul din cer, când era pe ducă, nu prea.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Complet lipsit de logică, dar citez tot pe pastorul Nibbe. Așa e Biblia. În ea, cercul este pătrat. Așa că zic eu, dacă vrei să înveți logică, citește Biblia. Cu cât găsești mai multe greseli în ea ( poetul Mihai Codreanu le spune cu duioșie, pioasele minciuni), cu atât devii mai înțelept, cu atât de apropii mai mult de Dumnezeu, de acel ce declară despre el însuși, Eu sunt cel ce sunt. Adică nada, nimeni sau nimic din nuvela Un loc curat și bine luminat, de Ernest Hemingway. Sau cel din nuvela mea. Citește și luminează-te la minte.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/02/eu-sunt-cel-ce-sunt.html

| Algo098 a răspuns:

Din 43 rezulta ca Iisus nu era Dz, ci era fiul lui, daca e sa-l credem fara a face un test genetic de paternitate.
Din 46 rezulta ca personajul Dz e fie lipsit de orice putere, fie e indiferent cu privire la Iisus.
In lipsa unui test de paternitate care sa impuna o probabilitate apropiata de 1 (sau 100%), nu se poate trage o concluzie certa cu privire la indentitatile celor 2 personaje din poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect. Asa cum a facut cu fiul lui care il iubea pe dz cel mai mult dintre toti, fiind iubirea dintre fiu si tata si nu i-a dat nici un ajutor, tot asa va face si cu ceilalti care il iubesc pe dz happy nu-i va ajuta cu nimic.

| Algo098 a răspuns:

Daca e sa tinem cont ca e o poveste fantezista, e acceptabil intr-o poveste lipsita de logica si coerenta ca tatal = mama = fiul = matusa = verii si lista poate continua, deci intr-o poveste de genul asta e OK sa zicem Dz = Iisus.

| Algo098 a răspuns:

Pe mama n-au bagat-o la egalitate cu Dz din cauza sexului ca nu era dotata cu ce trebuie. Daca si mama era de sex masculin, cu siguranta aveam Dz = Mama = Fiul,...

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adevarat happy

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Dupa ce mama l-a crescut ca Dz avea alta treaba, pe mama au eliminat-o din circuit, si a ramas Dz cel atotputernic si iubitor si cu fiul lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect, eu tot il sar ca e si mai invizibil decat ceilalti 2. Ceilalti 2 mai apar in poze, dar de duhulet stiu ca era unul in Lampa lui Aladin care era mai vizibil happy

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns:

El, măcar că* avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a** crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, filipeni 2
- Isus face parte din Dumnezeire cai si Duhul sfant, ce-i 3 sunt una in marturisire dar nu si in trup...
De ex : Dupa casatorie tu si sotia deveniti un singur trup ( marturisiti acelasi lucru ) familia. sigur ca trupuri diferite, constiinte diferite etc.

Zeci de exemple arata ca Isus este Fiul si nu este egal sau aceeasi persoana cu Tatal sau cu Duh sfant.

Branhamisti au teoria ca TATAL FIUL SI DUHUL ar fi aceeasi persoana ceea ce este eronat, nu o spun eu CI Biblia in zeci poate si sute de verset

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Imi zice clar, ca Dzeu si-o intros fata de la Isus dar de ce? Totuşi El* suferinţele noastre le-a purtat şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit. Dar El era străpuns* pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.

Scopul intruparii Mantuitorului acesta a fost, daca Dzeu ar fi intervenit noi nu mai vorbeam acum. Sa nu uitam ca atunci cand si-a dat duhul iSUS a spus ( TATA IN MAINILE TALE IMI INCREDINTEZ DUHUL) DUMNZEU IL ASTEPTA E CLAR... In gradina ghetimani la fel ( rugaciunea Dl Isus nu e ascultata ) deci voia TATALUI de mantuire a fost facuta desavarsita prin FIUL

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alo Isus sa rasculat impotriva statului? Isus de fapt a implinit toata legea ceea ce ei nu faceau (erau doar morminte varuite ) adica se dadeau sfinti si ca implinesc pe dinafara nu si in realitate. Isus a venit: galateni 4 Dar când* a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut** din femeie†, născut sub†† Lege, CU SCOPUL ca să* răscumpere pe cei ce erau sub Lege, pentru ca** să căpătăm înfierea...
EVREI 10
7Atunci am zis: ‘Iată-Mă (în sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!’"
8După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit şi n-ai primit nici jertfe, nici prinoase, nici arderi-de-tot, nici jertfe pentru păcat" (lucruri aduse toate după Lege),
9apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinţează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua.
10Prin* această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin** jertfirea trupului lui Isus Hristos, o dată pentru totdeauna.

Pune mana si citeste Biblia, nu uita esti in sectiunea RELIGIE. daca vrei sa ne dam parereri deale noastre facem o alta sectiune separat. deci SOLA SCRIPTURA " MA " vb ta

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ispasirea pentru pacat in VT se facea prin jertfe animale, deci e foarte clar in versetele mai sus ce ti le-am dat ca Domnul Isus a venit sa se aduca jertfa pe Sine insusi pentru pacat. 1 demonstrandusi iubirea ( nu ne-a lasat acolo ) * plata pacatului este moartea. 2- Sa adus jerta o singura data ( nu miliarde de jertfe ca in VT ) pentru pacatul omeniri. ( oricine vine la ISUS poate fi iertat prin jertfa sa ). Nu a fost o ucidere ci o bunovointa ca eu si tu sa avem intrare sloboda in imparatia cerurilor prin jertfa sa.

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se vede ca harry potter ai citit dar Biblia deloc. Singura carte care iti poate schimba gandirea, trairea si scopul in viata

Răspuns utilizator avertizat
| 1man1 a răspuns:

În profeția din Isaia 9:6 Isus Cristos este numit în mod profetic ʼEl Gibbốr, „Dumnezeu Puternic" (nu ʼEl Șaddái [Dumnezeu Atotputernic], titlu folosit cu referire la Creator în Geneza 17:1.
Răspunsul la întrebarea ta este acela că Isus la monumentul rostirii acelor cuvinte era om ( perfect, dar om), ulterior învierii sale și ridicării la cer el devine din nou spirit. El nu a pretins niciodată că ar fi egal sau mai mare decât Tatăl.

Răspuns utilizator avertizat
| 1man1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Întrebarea ta a avut că bază relatarea din Geneza, iar răspunsul meu a fost bazat pe ce este consemnat acolo. Sa spui " povesti " e ca și atunci când ai un schimb de scrisori cu cineva și fără a analiza răspunsul lui arunci scrisoarea la coșul de gunoi.

| 1man1 a răspuns (pentru 1man1):

Scuze. Prima parte nu o lua în considerare.

Răspuns utilizator avertizat
| 1man1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E opinia ta. Dacă e o carte de povesti ai citit-o măcar? Nu de alta dar văd că te pasionează discuțiile pe teme biblice.

Răspuns utilizator avertizat
| 1man1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Admit faptul că nu e o carte ușor de citit și înțeles. Desi m-am născut într-o familie creștină nu am luat Biblia de la sine înțeles. Am căutat argumente ale veridicității ei. Citesc din ea pentru a înțelege mesajul ei, nu cu ideea preconcepută că ar trebui sa îmi spună ce vrea eu sa cred. Deși pare greu de crezut e carte fascinată, exactă și logică.

| 1man1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred că așa ușor devine cineva ateu. Mai degrabă sunt o mulțime de acumulări... Revenind la incest, această noțiune, apare la aproximativ 2500 de ani după evenimentele despre căsătoria lui Cain. Prin Lege sunt interzise căsătoriile între rude apropiate. De ce erau permise la începutul istoriei umane și ulterior sunt interzise astfel de uniuni. Biblia consemnează că la crearea lor Adam și Eva erau perfecți fără a cunoaște boala și moartea, fără defecte genetice. La 2500 de ani distanță omenirea era, din punct de vedere al sănătății departe de începuturi. Legea împotriva incestului a fost dată tocmai pentru a proteja națiunea Israel de probleme care ar fi putut apărea prin consangvinitate. Pe de altă parte la atâția ani distanță erau suficienți oameni pe pământ de unde să îți alegi un partener.

Răspuns utilizator avertizat