| OctavianDanielMaria a întrebat:

Se pare ca habar nu avea Dumnezeu ca Soarele e chiar o stea, nu credeti? https://prnt.sc/upqja8

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fost scrisa in ebraica omule

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar poate nu incerca sa explice chiar totul din prima, ci sa o ia pe intelesul tuturor la acea vreme big grin

| SasaSasa2000 a răspuns:

;-) Dumnezeu a creat tot ce vezi tu. Femeia care a ales sa fie cu##ă, Bărbatul care a ales sa se creadă fată, tot.
Nu știu sigur de ce nu ai dat un simplu copy & paste.
19Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicându-ţi* ochii spre cer şi văzând soarele, luna şi stelele, toată oştirea** cerurilor, să fii târât să te închini† înaintea lor şi să le slujeşti, căci acestea sunt lucruri pe care Domnul Dumnezeul tău le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, sub cerul întreg.

Nu înțeleg afirmația ta.
Ai putea să o explici puțintel mai bine?

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu înțeleg ce vrei sa spui.
Da,Soarele este o stea.
Poate te referi la asta.
Însa sunt mai multe cuvinte care pot însemna stea in limba română, gen:corp ceresc, astru.
Iar fiind că Biblia a fost scrisă în limba greacă... E bine cunoștințele mele despre Greacă nu există...
Deci pot presupune că la început scria doar " văzând stelele cerului"
Însă după traducerea în... Italiană
din italiană in rusă, din rusă în română. a apărut acesta traducere
"văzând soarele, luna şi stelele, toată oştirea** cerurilor", Tu la asta te refereai?
Și doresc sa precizez că în limba română exista cuvinte care în alte limbi (inclusand greacă veche) nu există/existau.
Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu au habar de biblie