| Meme10Memu a întrebat:

Ce dincolo de intunericul din univers, Dz?

13 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Nu stie nimeni ce este dincolo de Univers. D-zeu este energie, forta si este pretutindeni.

| RAY a răspuns:

De ce trebuie sa fie fix dumnezzeu tau acolo? sau de ce trebuie sa fie un creator? dincolo de intuneric? in mare parte din univers e intuneric, e materie care calatoreste prin spatiu, universul se extinde mereu, ce e acolo dincolo de extindere, pai nu stim, dar daca mereu dz e ras la toate ce rost are sa ne mai intrebam

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Savantii se abtin sa spuna ce era inainte de big-bang. Insa religia e mereu cu un pas inainte cand vine vorba de estimari suprastiintifice. Cand Pavel si Moise au vazut acea lumina orbitoare e clar ca le-a fost deschisa o cale de a transcede dincolo de intunericul ce invaluie universul material. Ceea ce a cauzat big bangul e necesar sa fi fost cu o energie mult mai mare decat materia rezultata din big bang. E o deductie cat se poate de logica.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

La tine toate intrebarile au acelasi raspuns dumnezeu

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Pana la Dz vin si cu explicatii.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Toate explicatile inseamna dumnezeu atat, de ce sa iti folosesti mintea, de ce sa fii curios, noaptea minti, nu e de mirare ca suntem ultima din UE cu mentalitatea asta

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

La tine toate explicatile inseamna evolutie atat.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu este pretutindeni, chiar și dincolo de întuneric.
Dar când folosim Numele Sfânt ar trebui să o facem cu respect, fără prescurtări sau alte apelative neonorabile, o fac ateii destul.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Dumnezeu este un nume pagan nicidecum sfant.

| Meme10Memu explică (pentru mentholinks):

Pagan nepagan Dz e Cel suprem peste orice putere.

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Conform Bibliei Dumnezeu nu e pretutindeni in persoana ci prin Spiritul Sau Sfant.

| Totenkampf a răspuns:

Dacă "întunericul din Univers" este infinit, cum poate creierul tău uman să conceapă ceva dincolo de infinit, din moment ce nici ideea de infinit nu îți e prea clară, lucrurile de pe Pământ fiind finite?

| Meme10Memu explică (pentru Totenkampf):

Universul material e finit. Ca sa intelegi ce vreau sa spun imateria sau golul din jurul galaxiei noastre este mult mai infinit decat materia concentrata din galaxie. Multi spun ca intunericul e absenta luminii. E posibil ca intunericul sa fie mai mult decat doar atat.

Pornind de la premisa ca big bangul a fost ceva finit e cat se poate de logic sa credem ca universul e si el finit. Daca am considera universul infinit atunci big bangul nu a existat sau nu a avut loc. Prin definitie big bangul a fost ceva finit.
13 miliarde de ani de expansiune este o cifra finita. Din ceva finit nu poate rezulta ceva infinit. Din big bang finit nu poate rezulta univers infinit. Densitatea din big bang nu putea fi infinita. Limita densitatii critice e finita. Densitatea critica este limita maxima pana la care poate fi condensata masa-energia sau energia sau masa sau materia sau cum vrei sa-i spui.