| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce dovada vreti pentru a va convinge ca dumnezau nu exista?

71 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Mie daca-mi dai o dovada matematic ca exista sau nu Dumnezeu m-ai lamurit.
Tot ce vreau este o dovada bazata pe un rationament matematic.
Nu vreau demonstratii cu P si nonP, pentru ca acele nu pot fi incluse la aceasta categorie, sunt mai mult un paradox logic.
Vreau o formula, asta-i tot.

| pisicutzamik a răspuns:

Mie una chiar mi-a dovedit Dumnezeu ca exista, de cate ori ma rog pentru ceva el de acolo de sus ma ajuta, ar trebui sa ne rugam in fiecare seara inainte de a pune capul pe, perna nu doar atunci cand avem nevoie! Iar pentru cei care nu cred ca Dumnezeu exista am o intrebare! DE CE CAND AVEM UN NECAZ STRIGAM LA DUMNEZEU? DOAMNE AJUTA-MA? astept raspuns

| Generalul a răspuns:

Eu stiu ca nu exista, insa pe un credincios care a fost spalat pe creier de mic, nu il vei convinge niciodata. Indiferent ce dovezi i-ai arata, ar spune ori ca vin de la diavol, ori ca nu stim noi planul lui god happy De exemplu cumnatul meu e fizician, a lucrat si pe la acceleratorul de particule, insa fiind crescut de mic cu povestile astea, acum e un ortodox convins, cu toate ca invatuturile "sfintilor parinti" contravin drastic cu descoperirile stiintifice...

| EmaS a răspuns:

Nu vei putea sa dovedesti inexistenta lui Dumnezeu.Stii de ce, pentru ca El exista! happy

| pisicutzamik a răspuns (pentru Generalul):

Tu spui ca nu exista, dar ai fost botezat oare dc?

| FuckTWorld a răspuns (pentru pisicutzamik):

Scuze o sa-ti raspund eu, ca ai zis ca astepti un raspuns.Rugaciunea este o forma de a spera a celui ce nu este in stare sa spere singur.Eu cred in mine, stiu ca daca cred in mine is mai puternic ca orice ''Zeu,, numa asa pot sa-mi ating potentialul maxim si sa ma autodepasesc."Fii tu insuti schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume." - Mahatma Gandhi.Eu vreau ca oamenii sa ajunga sa-si cunoasca potentialul adevarat si ca merita tot ce ii mai bun pe lumea asta. Oamenii nu stiu cu adevarat cine sunt si de ce sunt capabili daca au increde in ei si ajung sa se cunoasca cu adevarat.Ce conteaza cu adevarat ii greu de gasit, cand toti sunt preocupati sa dea sens la nimic.DE CE CAND AVEM UN NECAZ STRIGAM LA DUMNEZEU? DOAMNE AJUTA-MA? Pentru ca nu esti in stare sa te ajuti singur si nu poti sa fii stapanul vietii tale si strigi la cer.Numai bine!

| pisicutzamik a răspuns (pentru FuckTWorld):

Poate ca ai dreptate nu te contrazic,dar daca nu exista Dumnezeu, de ce mai exista biserici la scoala avem aceasta materie religia sa ne invete, dc ne botezam si de ce cand murim intram in casa domnului pentru o slujba, am multe de spus cand murim dc nu ne arunca in acea groapa fara preot fara slujba, ai sa-mi raspunzi ca asta ar fi un "ritual", ma rog fiecare cu idealul lui in viata! Dar cand o sa ne dam toti seama ca Dumnezeu exista o sa fie prea tarziu pentru noi! si iti multumesc pentru raspuns o zi frumoasa in continuare kiss

| Generalul a răspuns (pentru pisicutzamik):

Cu siguranta nu aveam capacitatea de decizie la varsta la care am fost botezat. happy Cam asa obtin BORatii fonduri: chiar daca pe parcurs oamenii se desteapta si nu mai cred in prostiile lor, ei au 98% din populatie botezata tongue

Catalina, daca parintii tai erau adeptii unei secte africane si te botezau in sangele unei capre, ar fi insemnat ca zeul lor exista? laughing)))

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru EmaS):

Și tu, presupun că ai o formulă bazată pe adevăr ca să spui că D-zeu există.
Eu personal cred și nu cred în D-zeu. Sunt la mijloc...Dar mi-ar face mare plăcere să îmi spune-ți câte ceva despre existența sa.

| IoanieCriminalul explică (pentru EmaS):

Nici tu nu vei putea sa dovedesti ca exista.Sti de ce? Pentru ca nu exista!

| pisicutzamik a răspuns (pentru Generalul):

Nu mi-as fi dorit asa ceva, sa nu crezi ca eu judec pe cineva pentru ca nu crede in Dumnezeu, fiecare cu credinta sa, eu doar mi-am exprimat opiniakiss

| FuckTWorld a răspuns (pentru pisicutzamik):

Hai sa-ti zic parerea mea, nu trebuie sa o accepti ca fiind buna si de urmat.Biserica ii singura institutie care a reusit sa il ingradeasca pe asa zisul ''Dumnezeu,, intre patru pereti.Preotii nici ei nu cred in ce predica crede-ma, ei nu slujesc pe nimeni, is slujesc propriul interes adica ''Banul,,(Suntem niste sclavi care avem nevoie de banii pentru a ne cumpara iluzia de libertate). Religia este o forma de control, indoctrinare si manipulare a populatiei.Ti se pare normal sa-ti zica ca un nou nascut este defect, pana nu se fac incantatii asupra lui.Ti se pare normal sa zici ca un nou nascut ii gata ''pacatos,, ca toti avem ''Pacatul stramosesc,,. Moartea=Banii, nu te lasa in groapa fara sa le dai dreptul de smecher.Cand mori ii un fel de aniversare echivalentul zilei tale de nastere, trebuie sa ii cinstesti.La scoala te indoctrineaza si te indobitoceste cu ''Religia,,.Iti dau un exemplu cand am facut eu Religie, spus de profesoara. Giorgel la batut pe Gigel. Dupa o ora Giorgel a picat cu bicicleta si si-a rupt mana,''Dumnezeu,, la pedepsit, asa educi copilul cu teama si frica sa il distrugi?''Dumnezeu,, era prezentat ca un personaj care daca faci rau, iti face rau inapoi si te pedepseste.Ei vor sa te modeleze dupa bunul lor plac sa traiesti dupa reguli impuse.Eu vreau sa ajut pentru ca tine de latura mea umana numa pentru a ma rasplatii un ''Zeu,,.Eu vreau sa-mi traiesc viata cu bune si rele.Eu vreau sa fiu stapanul jocului in viata mea. ''Dumnezeu,, este cea mai mare minciună pe care ai putea s-o găseşti vreodată, pentru că de minciuna asta depind mii de alte minciuni. Bisericile, organizaţiile religioase multiplică la infinit minciunile, numai pentru a proteja o singură minciună. Dupa parerea mea ''Dumnezeu,, este o creatie a omului primitiv din teama.El nu putea justifica fenomenele naturale:fulgere, tunete, ploi etc asa ca au inventat ''Zei,,. Cand tuna si fulgera pe cer ''Zeus,,''Dumnezeu,, etc.Numai bine! Si o zi frumoasa si tie.

| MMihai a răspuns:

Ce dovezi aduci tu privind inexistența lui Dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Eu sunt ateu negativ nu stiu daca exista dumnezeu daca tu poti dovedi ca nu exista bravo tie

| Zenicide a răspuns (pentru pisicutzamik):

Ai fost botezata cu acordul tau?

| pisicutzamik a răspuns (pentru Zenicide):

Nu.cum a spus si Generalul nu aveam aceasta capacitate, dar asa scrie in biblie ca devii crestin prin taina botezului.Deci vrem nu vrem cu totii suntem crestini(cei care suntem botezati), ca nu credem in Dumnezeu, mai tarziu asta este problema fiecarui individ!winking

| Demise a răspuns (pentru pisicutzamik):

Te-ai gandit ca poate la tine intervine paranoia? Poate nu te ajuta ci asa a fost sa sa intample.

| catablondu a răspuns:

Arata-ne o maimuta care evolueaza astazi in om, conform teoriei evolutioniste si te credem.

| IoanieCriminalul explică (pentru pisicutzamik):

Eu nu strig asa, imi rezolv singur problema

| pisicutzamik a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ok am inteles, dar majoritatea oamenilor asa fac, mai sunt si exceptii ca tine de exemplutongue

| Zenicide a răspuns (pentru pisicutzamik):

Deci devii crestin fortat. Esti un sclav.

| pisicutzamik a răspuns (pentru catablondu):

laughinglaughing

| Delicacy a răspuns:

Nu trebuie să-mi dovedeşti nimic, eu cred în ceea ce vreau eu, sau nu cred deloc.E alegerea mea.

| pisicutzamik a răspuns (pentru Demise):

Mai nu cred asta,am zis si mai sus fiecare face ce vrea, eu una cred in Dumnezeu, de altcineva nu ma intereseaza, eu nu pot si nici nu vreau sa te fac sa crezi in dumnezeu daca tu nu crezi, asa ca nici tu pe mine nu ma poti convinge sa nu cred ca exista!

| Demise a răspuns (pentru pisicutzamik):

Ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Adica a+b=c, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

give me proof

| sodobar a răspuns:

Spune tu cum s-a format lumea foarte clar, nu ma lua tu cu a explodat ceva din nimic si boom am aparut noi, au cazut din cer o femeie si un barbat? nu sunt un crestin fanatic dar spune si dupa mai vorbim, eu am dovezi ca Dumnezeu exista.

| Silviuloan a răspuns:

Ia zi o dovada ca Dumnezeu nu exista.

| pisicutzamik a răspuns (pentru Delicacy):

Bine spus!