| Superior a întrebat:

Exista atei carora le-ar place sau nu le-ar place daca ar primi confirmarea ca Dumnezeu exista? De ce?
Ce fel de dovada v-ar convinge?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista crestini carora le-ar place sau nu le-ar place daca ar primi confirmarea ca zeus exista? De ce?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Da,ar fi o furnica in fata lui Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Care dumnezeu omule?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

E un singur Dumnezeu..citeste biblia.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Omule exista 3 religi avramice
iudaism
islam
crestinism
astea sunt impartite in multe religi, secte, credinte diferite, de ce dumnezeu vorbesti?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

In toate e același Dumnezeu doar ca, calea spre mântuire diferă de la o religie la alta

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

In toate pe naiba,iahve este diferit fata de alah iar iisus este complet diferit de iahve,alah, dar, cum nu ai citit biblia normal ca nu stii, e o blasfemie sa afirmi asemenea tampeni, iahve are un singur popor cel evreu atat, iahve nu ti a trimis nici un copil pe pamant nici alah

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Toate astea se refera la acelasi Dumnezeu dar au dogmele diferite.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Iar minti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Salut!
Raspunsul tau este irelevant. Crestinul crede in ceva absolut, Zeus nu este absolut. Crestinul crede in ceva, ateul neaga ceva deci nu inteleg ce legatura are raspunsul tau cu întrebarea. confused

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu stii ce inseamna absolut, serios, esti mare filozof banuiesc, crestinul crede in ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca "absolut" este un cuvant greu din perspectiva ta...; Daca intrebi "crestinul crede in ceva?"... este clar.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Termenul este unul care nu are legatura cu biblia

| Holiday a răspuns:

"Le-ar placea", nu "place".

Ti-e ti-ar placea sa iti confirme cineva ca esista Zana Maseluta? Nici nu are rost sa te gandesti la asta, e pierdere de timp, nu? La fel e si cu spiridusul numit Dumnezeu. N-are nici un sens sa-ti pierzi timpul cu intrebari de genul "cum ar fi daca?", atata timp cat acel "daca" e doar o fantezie.

| Sn4k3 a răspuns:

Cui nu i-ar placea sa stie adevarul? Si e logic ca i-ar convinge o dovada care sa le arate ca exista. Te gandesti mult la intrebarile astea laughing?

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista posibilitatea sau probabilitatea unei astfel de confirmari, simplu pentru ca zeul evreilor nu exista. Asta-i o certitudine, nu o probabilitate. Daca speli pe creier un copil de la nastere cu dogme si concepte crestine, asta n-o face in niciun fel o religie adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Dubios este cum unii atei isi dedic timpul demonstrând ca Dumnezeu nu exista.
Daca le-ar iesi si oamenii nu ar mai crede in nimic spiritual, Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu, ar fi sistemul de supraveghere. laughing

Serios, cum sa iti dedici timp demonstrând ca ceva ce nu se vede, aude, simti in general nu exista? laughing Este evident pentru cel ce nu vrea sa creada. Invers e mai complicat, demonstreaza ca exista Dumnezeu prin afirmatii istorice, logice, chimice, biologice, fizice si matematice in general si ATUNCI ai respectul de intelectual.
Cum ar fi sa vina cineva la mine sa-mi demonstreze ca vidul cuprinde nimic cu masa? Pana mea, stiu si eu asta, spune-mi la ce ma raportez când il introduc intr-o ecuatie!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Care atei fac asta omule?

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Salut, eu cred că ne.a făcut cineva dar nu cred în Dumnezeul asta biblic însă as vrea sa existe că sa de-a explicații pentru multe lucruri ce se întâmplă pe pământ da nu să zică :" totul a făcut parte din planul meu " și că planul lui este divin și el nu greșește și blana bla bla bla. Dacă ar exista cred că întâi ar trebui să îl iertam noi pe el și asta daca merita. Și singurul lucru care m.ar convinge că există ar fi el în persoană și atât. Nu icoane că plâng sau mai știu ce ce babe care visează sfinți și din astea. Astea nu sunt dovezi sunt înșelăciuni ai delirari.