| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce dovada vreti pentru a va convinge ca dumnezau nu exista?

71 răspunsuri:
| EkaBuBu a răspuns:

Dumenezeu exista! daca tu nu esti crestin asata nu inseamna ca trebuie sa ii impingi si pe ceilalti in prostie! Eu stiu ca exista pentru ca de fiecare data cand am avut nevoie de un semn sau de ajutorul Lui a fost cu mine si m-a ajutat! atatia oamneni marturisesc ca Il iubesc si vine unu care spune cea mai mare tampenie si toata lumea il credehappyEu nas prea crede omule pune mana si citeste ca nu e bine ce zici! pentru ca va veni ziua cand vei merge in ceruri si atunci iti va veni judeacata si iti va parea rau pentru ce ai spus acum!

| Dandanache a răspuns (pentru pisicutzamik):

De ce exista temple sintoiste? de ce exista samani? De ce exista si alte culte? Argumentele tale sunt circulare. Esti inca necoapta pentru discutia asta.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Demonstreaza-mi matematic ca tu existi!

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Sa scriu o fomula ce-mi descrie tot corpul, toate functiile din organism, nu pot, sa scriu o formula ce arata ca interactionez cu mediul (adica exist) pot.

| Dandanache a răspuns (pentru catablondu):

Amice, nu sunt ateu, dar genul asta de intrebari nu demonstreaza decat ca unii crestini chiar nu stiu ce e ala evolutionism. Trebuie sa inveti sa pui intrebari bune daca vrei sa primesti raspunsuri pe masura.

| CristiB93 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Catlina draga, nu iti mai pierde vremea vorbiind cu ateii pentru ca vorbesti degeaba, nu ai cum sa convingi un ateu ca exista Dumnezeuwinking, crede-ma!

| pisicutzamik a răspuns (pentru CristiB93):

kisskiss

| CristiB93 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Ma pupi laughing, multumesc happy dragut din partea ta kiss

| IoanieCriminalul explică (pentru Silviuloan):

Sunt multe dar daca ti le zic no sa intelegi.Sunt termeni prea grei pentru tine

| IoanieCriminalul explică (pentru catablondu):

Deci in primul rand tu habar nai cei aia evolutie.Pamantul are aprox. 4, 6 miliarde de ani, iar maimutele au evoluat milioane de ani pentru a ajunge la forma de azi, adica omul.Nu stiu de ce ma chinui sa-ti explic poti citi si singur

http://ro.wikipedia.org/wiki/Evoluție

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Haha, nimeni nu incearca sa dovedeasca "inexistenta" unui personaj imaginar.
Tocmai asta e problema, nu incearca nimeni sa demonstreze ca visele voastre nu exista, incercam sa va demonstram ca is doar vise, imaginatie si indoctrinare. Asta'i tot.

| MishuD a răspuns (pentru catablondu):

"Amice... esti idiot!"
Caldura Mare - Ion Luca Caragiale, 1899.

| MishuD a răspuns (pentru sodobar):

Faci pariu ca strang mai multe "dovezi" ca Zeus exista? Sau oricare alt zeu al oricarei alte religii antice.
Miturile si povestile nu's dovezi.
La fel de bine poti sa'l venerezi pe Fat Frumos si cei sapte pitici.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista atunci noi de unde am iesit? Din pietre?

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru MishuD):

Dumnezeu nu este un personaj imaginar si invata sa scrii corectwinking

| IoanieCriminalul explică (pentru RoseOfTheFire):

Lol ce gandire pot avea uni!

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Oricum o am mai buna decat a ta copile mai bine intoarce-te la san andreas decat sa postezi intrebari de prost gust pe site si oricum daca era sa fie ceva neexistent atunci de unde vorba despre Dumnezeu, tu poti vorbi despre ceva ce nu exista?

| MishuD a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ei nu este... daca nu e imaginar atunci ce'i?
Si daca ai avea bunavointa sa'mi arati ce nu am scris corect poate tin minte data viitoare si nu mai fac.

| EmaS a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

In plus fata de argumentele Bibliei cu privire la existenta lui Dumnezeu, exista si argumente logice. In primul rand, exista argumentul ontologic. Cea mai cunoscuta forma a argumentului ontologic utilizeaza conceptul de Dumnezeu pentru a demonstra existenta lui Dumnezeu. Cel de-al doilea argument este cel teleologic. Argumentul teleologic consta in aceea ca intrucat universul ne arata o conceptie atat de uimitoare, incat trebuie sa existe o Persoana Divina care sa il fi conceput. De exemplu, dacă pamantul s-ar situa la numai cateva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi in masura sa aiba viata pe el asa cum se intampla acum. Daca elementele din atmosfera terestra ar avea proportii diferite cu numai cateva procente, orice vietuitoare de pe pamant ar muri. Probabilitatea de aparitie a unei singure molecule de proteina este de 1 la 10243 (adica 10 urmat de 243 zerouri). Pe de alta parte, o singura celula este formata din milioane de molecule de proteine.Al treilea argument logic cu privire la existenta lui Dumnezeu este denumit argumentul cosmologic. Fiecare efect trebuie sa aiba o cauza. Universul si orice exista in el reprezinta un efect. Trebuie, deci, sa existe ceva care sa fi cauzat aparitia si existenta acestuia. In sfarsit in acest sir, trebuie sa existe ceva "ne-cauzat" care sa fi fost sursa a tot ceea ce a aparut si exista. Acest ceva "ne-cauzat" nu poate fi decat Dumnezeu. Al patrulea argument este cunoscut si sub numele de argumentul moral. Fiecare popor din istorie a avut o forma sau alta de norme sau legi. Toti au avut o perceptie asupra binelui sau raului. Crimele, minciuna, hotia si imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu raul. De unde am putea sa avem acest simt al binelui si raului daca nu de la un Dumnezeu Sfant? In ciuda a tot ce am prezentat mai sus, Biblia ne spune că exista si vor exista oameni vor refuza aceste argumente clare si de netagaduit cu privire la Dumnezeu si vor crede minciuni in locul lor. Romani 1:25 declara: "caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin." Biblia arata de asemenea ca oamenii nu au nici o scuza pentru necredinta in Dumnezeu: "In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui, se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati" (Romani 1:20).Da-mi voie sa iti ofer un ultim argument pentru a arata ca Dumnezeu exista. Cum stiu eu ca Dumnezeu exista? Stiu ca Dumnezeu exista pentru ca vorbesc cu El in fiecare zi. Nu Ii aud vocea efectiv, prin sunete, dar Ii simt prezenta, Ii simt calauzirea, Ii cunosc dragostea pentru mine, Ii doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut in viata mea si care nu au alta explicatie posibila decat ca sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mantuit si mi-a schimbat viata intr-un mod atat de miraculos incat nu pot face altceva decat sa recunosc si sa laud existenta Lui.

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru MishuD):

E adevarat logic cum sa fie imaginar si in legatura cu scrierea cuvintelor analizeaza mai bine ce ai scris si ai sa vezi ca acele cuvinte ar fi avut cu totul alt inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este fara sens.Dovezile se dau pentru existenta.Inexistenta,in cazul de fata nu poate fi "dovedita" decat prin lipsa dovezilor existentei.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
o dovada mai buna ca noi existam?
am trecut prin multe necazuri, am trecut pe langa moarte de 2 ori, iar el, bunul Dumnezeu a facut ca eu sa raman langa familia mea, prin post si rugaciune, am reusit sa inving si sa trec cu bine peste tot, acolo unde medicina nu imi dadea sanse..fiecare e liber in gandire si sa gandeasca cum doreste, nu cau, nu vreau sa cercetez daca El este ori nu, eu stiu ca pentru mine si familia mea EXISTA!
O zi minunata sa aihappy

| IoanieCriminalul explică (pentru RoseOfTheFire):

Dupa cum vorbesti dai dovada de prostie si negandire. Daca tu preferi sa crezi ca te-a creat un zeu in lut treaba ta, eu am intrebat cam ce dovezi ati dori.Eu cred ca tu esti copilul nu eu, te da de gol poza de la avatar.Toate cele bune!

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Barem eu am pus o poza cu mine si nu imi e rusine tu poate esti un copil care sta 24 de ore pe computer si cu toate astea tot nu inveti nimic de pui intrebari ca astea altceva mai bun de facut nu ai iesi si tu afara e mai cald acum ti sa intoxicat de tot creierul ala asta daca ai unulwinking

| IoanieCriminalul explică (pentru RoseOfTheFire):

Ma judeci gresit, de fapt ce ai zis tu de mine este opusulwinking

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Era o metafora in caz ca nu stiai ai idee ce e aia o metafora? Sau nu prea ai frecventat scoala?

| IoanieCriminalul explică (pentru RoseOfTheFire):

Sincer nu prea merg la scoala mai mult de 4 ore nu stau

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

E clar nu are nici un rost sa mai continui conversatia cu tine nu ajung la un numitor comun asa sa ai o zi buna.

| Gabbriell a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista si eu cred in El, nu pierd nimic insa daca El exista si eu nu cred in El atunci am pierdut totul...

| Claudiuu a răspuns:

E ilogic sa demonstrezi ca ceva nu exista. Si chiar daca exista de ce iti bati capul...