| sandra2012 a întrebat:

Ce dovezi ati vrea din partea lui Dumnezeu ca sa va demonstreze ca exista?

Răspuns Câştigător
| ML001 a răspuns:

Sa vina odata apocalipsa sa-i vad pe toti necredinciosii cum se bat cu pumnul in cap de oftica ca au avut ocazia sa se impace cu Dumnezeu si nu au facut-o!

| sandra2012 explică (pentru ML001):

Bravo, bun raspuns, imi place. Funditahappy

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru un necredincios, oricate dovezi as aduce, nu sunt suficiente.Credinta necesita nu doar consimtamantul mintii, ci si al vointei.Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, am descoperit ca inca si mai multi par sa se impotriveasca crestinismului la nivelul vointei lor.Cu alte cuvinte,problema nu e ca nu ar avea dovezi suficiente ca sa creada, ci mai degraba, nu vor sa creada.Insa pentru cel credincios, este suficient sa priveasca la creatia lui Dumnezeu si sa exclame:Mare este Dumnezeu!

| EmaS a răspuns:

Va veni, insa ca Judecator.Atunci fiecare isi va primi rasplata pentru binele sau raul pe care l-au facut, pe cand traiau in trup.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema ce dovezi ai tu ca exista?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am convins ca exista.El este viu in inima mea.Imi raspunde la rugaciuni.Lui ii pasa de mine,imi poarta de grija, ma vindeca, m-a mantuit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Si mos craciun a convins multi copii ca exista asta il face real?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti liber sa alegi cui doresti sa slujesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu are rost sa pierd timpul cu tine tu nu intelegi ce inseamna neutru

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

NÉUTRU ~ă (~i, ~e) 1) (despre state) Care nu aderă la nici una dintre părțile aflate în conflict; care promovează o politică de neutralitate. 2) (despre persoane) Care nu este de partea nimănui. 3) Care este lipsit de proprietăți bine pronunțate; lipsit de expresivitate; fad; palid; inexpresiv; șters. Stil ~. 4) lingv.: (Gen) ~ gen gramatical al numelor care nu este nici masculin, nici feminin. 5) chim. Care nu are caracter nici de acid, nici de bază. [Sil. ne-u-; Acc. și neútru] /

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da ema vezi ca sti da nu intelegi (despre persoane Care nu este de partea nimănui. )

| sandra2012 explică (pentru anonim_4396):

Care nu "sunt" de partea nimanui Ray

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt parintii iti zic can esti mic ca exista Mos Craciun. Parinti pacatosi isi mint copii fara motiv, ar putea sa le dea cadouri si fara Mos Craciun.

| EmaS a răspuns:

Nimeni.M-am convins singura de existenta lui Dumnezeu.

| FucktheSystem a răspuns:

Să vină să-mi vorbească față în față și să-mi dea unele explicații.

| Urzi23 a răspuns:

IntrebariIntrebatoare a răspuns:

Sa plece fanaticii de pe TPU.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Dumnezeiestile Scripturi ne invata asa : 'Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi "
Eu nu sunt de acord ca ateii sa paraseasca forumul, eu sunt tolerant si ii tratez ca pe niste copii slabi de minte care sunt in perioada "de ce ".

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Citind raspunsurile ateilor mititei voi incepe cu explicatia in sens invers
Oamenii îşi justifică lipsa credinţei în Dumnezeu pentru că nu ar fi "ştiinţific" sau pentru că "nu ar exista dovezi". Adevăratul motiv este că odată ce oamenii ar recunoaşte că Dumnezeu există, ei ar trebui să recunoască şi că există şi o relaţie de responsabilitate faţă de Dumnezeu, şi în felul acesta că au nevoie de iertare din partea lui Dumnezeu (Romani 3:23; 6:23). Dacă Dumnezeu există, atunci suntem responsabili pentru faptele noastre înaintea lui Dumnezeu. Dacă Dumnezeu nu există, atunci noi am putea să facem orice dorim fără să fie cazul să ne îngrijorăm în privinţa judecăţii lui Dumnezeu. Eu cred că acesta este motivul pentru care evoluţionismul este atât de puternic promovat de către atât de multe persoane din vremurile noastre – pentru a le da oamenilor o alternativă la credinţa într-un Dumnezeu Creator. Dumnezeu există şi toţi ştim la urma urmei că El există. Simplul fapt că unele persoane promovează atât de agresiv necredinţa în existenţa lui Dumnezeu este de fapt un argument al existenţei Sale.

Dă-mi voie să îţi ofer un ultim argument pentru a arăta că Dumnezeu există. Cum ştiu eu că Dumnezeu există? Ştiu că Dumnezeu există pentru că vorbesc cu El în fiecare zi. Nu Îi aud vocea efectiv, prin sunete, dar Îi simt prezenţa, Îi simt călăuzirea, Îi cunosc dragostea pentru mine, Îi doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut în viaţa mea şi care nu au altă explicaţie posibilă decât că sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mântuit şi mi-a schimbat viaţa într-un mod atât de miraculos încât nu pot face altceva decât să recunosc şi să laud existenţa Lui. Totuşi, nici unul dintre aceste argumente nu pot să convingă pe nimeni dintre cei care refuză să recunoască ceea ce este atât de clar. În final, existenţa lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credinţă (Evrei 11:6). Credinţa în Dumnezeu nu reprezintă un salt în întuneric, ci este un pas sigur catre lumina

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa se aratethinking

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca ii voi acorda prezumptia de nevinovatie, ca are destui avocati.

| Dumnezău a răspuns:

Sa-mi aduca un Cola rece,si dupa sa ma lase in locul lui,pentru ca, fara indoiala, m-as descurca mult mai bine.

| Rapunzell a răspuns:

Necredinciosului poti sa-i spui si sa-i arati ca cerul e albastru, ca el tot verde o sa-l vada. Si va mai striga si in gura mare acest lucru.

| Rapunzell a răspuns:

Hristos deja a fost pe pamant si a facut ceva supraomenesc: a inviat pe altii si a Inviat El Insusi! Si chiar daca au vazut aceasta, tot nu au crezut. Soldatii care pazeau mormantul au vazut si au mintit in fata tuturor ca nu e adevarat. Asta e necredinciosul.

| Rapunzell a răspuns:

Si tu chiar nu vrei sa pricepi ca orice-ai face, oricat ai nega, oricat ai injura si ai huli, tot doua optiuni exista: Rai si iad! Atat!

| wales a răspuns:

Dacă îți dorești suficient de mult să nu crezi, vei găsi o modalitate de a nu crede, iar dacă vei dori să crezi, Dumnezeu îți va arăta suficiente dovezi, atât cât este nevoie pentru a crede în El. Apostolul Pavel spunea:

'' În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Așa că nu se pot dezvinovăți;'' Romani 1:20.

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Da-i funda Emei

| KodrutZ a răspuns (pentru William):

Da-i un coran sa studieze, mai bine. Daca te apuci sa o tragi cu vointa, exista si zina dintzisor, si spaghetti monster, si...
P.S. Ce dovada as vrea? Sa isi faca curatenie in departamentul de PR. Daca peste noapte voi auzi ca au murit 98% din personalul bisericii ortodoxe rrromane, voi sti ca dumnedzo' in sfirsit a catadicsit sa dea un semn. Pina una alta, avem de-a face cu o poveste care umple buzunarele unora si timpul altora (al meu inclusiv, ca am stat sa scriu postul asta).

| Inferno a răspuns:

Sa faca sa dispara toti prosti si ignorantii de pe fata pamantului.

| harciog a răspuns:

Nici dragostea nu ne-a dat nici o dovada logica si totusi"stim"ca exista.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Sa inchida TPU de tot. Pt mine ar fi dejuns!

| Stefan89 a răspuns:

Sa vina in persoana, sa pocneasca din degete si sa faca din nisip, ceva organic.In orice caz, nici asta nu cred ca ar fi de-ajuns ca sa cred ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sami explice cine la creat

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand trebuie sa inveti sa scrii, sau macar sa fii atent. Se scrie ''Sa-mi explice cine L-a cerat'' si in al 2-lea rand Dumnezeu a existat din totdeuna, nu L-a creat nimeni. Noi oamenii nu putem sa intelegem lucrurile astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

In primul rand explica tu aparita lui dumnezeul tau si ma apuc de scris corect