| Meme10Memu a întrebat:

Ce e mai credibil, niste interpretari asupra catorva oase sau implinirea vizibila a profetiilor biblice din prezent?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Cuvântul lui Dumnezeu e mai credibil, evident.

96 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Trebuie sa-ti pui mintea la contributie cand citesti Biblia. Nu ma contrazic. Ia mai gandeste-te.

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Cine ti-a zis ca doar niste oase te lumineaza?

| Frank51 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da. Totul se explica prin matematică și fizică. Eu nu am exclus existența unei divinități niciodată, ți-am spus doar să începi să gândești.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

Parcă ne îndemnai să citim biblia nu să gândim. Hotărăște-te

| Apokales a răspuns:

Cand vine vorba de raspunsul corect, aici este important ceea ce vrei tu sa crezi. Cum ar fi fost sa fi sunat intrebarea in felul urmator: Ce este mai credibil, NISTE interpretari asupra unor fapte adunate intr-o carte sau raspunsurile oferite de catre savantii care si-au stros creierii pentru a gasi adevarul?
Ai formulat intrebarea aiurea si ai asteptat raspunsul care sa-ti convina. Well done!

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

"| Frank51 a răspuns Totul se explica prin matematică și fizică"

nu prea e așa (sorry)

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca ai gresit tag-ul.

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Nu totul se explica prin matematica si fizica. Daca era asa nu mai era chimie, biologie, etc. Mai gandeste-te. Daca faceai numai mate si fizica la scoala puteai sa-ti explici atatea lucruri? Daca toti ar sti numai mate si fizica unde ar ajunge lumea asta? S-ar duce de rapa. Iti spun sigur. Acum cine gandeste? Tu sau eu?

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

?

| Frank51 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chimia explică elemente, biologia explică ce se întâmplă cu organismele si organele, fizica și matematica explică pe ce lume trăim. Ăsta e ultimul meu post aici, mă dau bătut.

| FreddieM a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mai memememo, mi-ar place sa am un dialog pe tema asta, dar te-as intreba. Esti in gradul sa dezvolti asa subiect in maniera decenta si civilizata? Si mai ales ai caruta incarcata ca sa mergi pe asa drum?
Din onomatopeele pe care le-ai gangurit pana acum, am unele indoileli, dar iti dau totusi o sansa.

| Wr3nch a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Buna gluma. Sa ghicesc ca si PC-UL sau telefonul de pe care comentezi e tot o teorielaughing

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Pe ce lume traim afli la stiri nu doar studiind niste formule de mate si fizica.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da imi permit sa cred ca o carte cu povesti scrisa de ''profeti'' care au trait la sute de ani dupa evenimentele discutate e mai putin reala ca dovezi concrete si palpabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că interpretarea unui os făcută de un câine este mai credibilă decât cartea aia care este doar un manual foarte bun, pentru unii, de a învăța ce înseamnă manipularea.
Dar cu toate ăstea vă respect opinia.

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

"What is the rationale for distorting the scriptures so flagrantly? Well, the answer, of course, is obvious: the gospel writers were desperate to prove that their man Jesus was the Messiah who had been promised in the Old Testament. Since there really were no prophecies of a virgin-born, crucified, resurrected Messiah in the Old Testament, they had to twist and distort to give the appearance that Jesus was the long-awaited one."
— Farrell Till, Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Studierea istoriei, inclusiv a istoriei biblice, este bazată pe naturalism metodologic. Critica istorică nu poate crede pe cuvânt relatările intervențiilor supranaturale, deoarece a face astfel ar fi o violare la legilor naturii din cadrul istoriei. Critica istorică nu poate porni de la premiza că Isus ar fi îndeplinit profețiile mesianice, iar apoi să considere această împlinire drept o dovadă a faptului că el ar fi fost într-adevăr Mesia; există de asemenea cercetători care caută să armonizeze credința proprie că Isus ar fi îndeplinit proorociile cu rezultatele exegezei critico-istorice prin a face loc acelei credințe în interiorul metodei academice, dar nici asta nu constituie cercetare istorică validă.

| RAY a răspuns:

Tipic noaptea minti,nu trebuie sa gandesti,trebuie sa crezi, crede dar nu cerceta, ignoranta totala, e usor sa raspunzi Dumnezeu, orice intrebare gata dumnezeu, sa inteleg ca dz ne prea creduli, ignoranti sa nu ne folosim mintea

| Algo098 a răspuns:

Exista foarte multe dovezi care dovedesc existenta lui DZ. De exemplu, milioanele de oameni din spitale si oameni aflati in situatii grele ne arata maretia lui Dz care este atotstiutor, atotputernic si foarte iubitor. De aceea el nu precupeteste nici un efort si ii ajuta pe toti datorita bunatatii, iubirii si puterii nelimitate pe care o are. Cred ca deja spitalele sunt pustii si asta o datoram lui Dz care ne iubeste enorm.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Frank51):

Biologie, chimie si altele nu sunt stiinta?

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Dz a spus ca vor fi epidemii inainte de Armaghedon.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu pe creștinii care prezic venirea Armageddonului i-aș excomunica. Evangheliile sunt foarte clare că data nu poate fi știută.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Stii macar cand a fost terminata Biblia?

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Eu nu am zis nici o data a sfarsitului.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu cunosti nici o profetie ca sa te arunci si sa spui ca nu s-a implinit.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Frank51):

Si cine a fost primul matematician si fizician? Nu Creatorul a tot ceea ce exista si care le-a aranjat după niste calcule care daca s-ar modifica ar fi dezastru?

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Mate si fizica e pana la big bang. Mai incolo e Dz. Inainte nu erau telefoane. Ce nu are inceput nu se termina. PC-urile au un inceput si evident un sfarsit. La fel si mate fizica. Daca stii mate fizica te crezi buricul pamantului? N-ai motive sa te consideri astfel.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Domnul Isus ne cere sa urmărim semnele sfârșitului pe care le enumera in profeție. Cine nu veghează la acestea vor pati ca fecioarele cărora li se terminase undelemnul din candela.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Dz vrea sa ne folosim mintea la un nivel mai inalt decat doar examinarea unor oase.