| Meme10Memu a întrebat:

Ce e mai credibil, niste interpretari asupra catorva oase sau implinirea vizibila a profetiilor biblice din prezent?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Cuvântul lui Dumnezeu e mai credibil, evident.

96 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca Dz e atat de bun si puternic, n-are nevoie de Armaghedon, deci e mai slab decat se zice. Nu ne putem baza pe el.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Ca are sau nu nevoie El decide cum vrea. Nu esti in masura sa spui ca nu are nevoie. Daca El asa vrea, poti avea tu ceva impotriva? Dz distruge si treptat si brusc precum la Armaghedon. Deci poate orice.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Nu ti se pare o contradictie in domeniul academic? Savantii sunt rezervati sa spuna ce si cum cand vine vorba de prezent si viitorul apropiat dar cand vine vorba de trecut si chiar viitorul indepartat nu mai sunt rezervati si baga din burta milioane, miliarde de ani mai ceva ca Dz. Probabilitatea ca un prost sa ajunga destept si invers este cu atat mai mare cu cat ar trai mai mult miliarde de ani chiar sau chiar mai mult. Daca am gandi astfel unde mai e stiinta exacta daca se ajunge la stiinta relativa? Unde mai e matematica si fizica exacta?

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta e prost ca nu prea se vede prezenta lui. Eu il vad ca inexistent. Ceea ce poate el nu se vede si nu imi foloseste la nimic. Ar trebui sa se spuna despre el ca nu are bunatate, nu are putere, nu e vizibil, nu iubeste pe nimeni, n-are morala, n-are logica si ar fi mai credibil.

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Acum iti spun sa o citesti si sa o si studiezi adica sa intelegi ce scrie acolo nu doar sa citesti ca unu de clasa I care nu prea intelege ce citeste.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Daca ai gandi la un nivel mai inalt ai putea iesi cu mintea si sa vezi exteriorul cubului in care te aflii si nu doar interiorul cubului. Asa e si cu Dz. Daca privesti doar de jos in sus n-ai sa poti crede in Dz si n-ai sa poti sa-L intelegi corect. Doar daca te transpui in locul Lui vei putea intelege armonia dintre dragoste si suferinta. Un astfel de gandire superioara te ajuta sa fii mai fericit, mai implinit in ciuda oricarui obstacol. Capu sus.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar de ce nu pui tu mana pe o carte si vei afla ca in viitor, peste vreo 10-20 de ani, printre cele mai mici probabilitati de a nu mai exista pe piata munci este meseria de arheolog, pentru ca nu este o stiinta exacta si un computer inca nu este capabil sa interpreteze informatia cu toate datele la dispozitie, INCA. Si totusi arheologia aduce date irefutabile si inca exista cate unul care sa vina sa spuna: "Dar stai domn'le, de unde stim noi ca asa a fost cutare lucru?!". Si cu dovezile pe masa tu tot vei crede in Dumnezeu, nu stiu de ce ai pus intrebarea, doar daca nu faci concurs cu dany1988. Tu esti unul din acei indivizi care nu vor accepta, iar cand va fi un om mort de lingurita preotului plina de coronavirus vei spune: "A fost un pacatos, merita sa moara. Dumnezeu a decis asta". Nu te vei trezi niciodata sa spui: "Am fost un prost, am crezut in lucruri de basm, suntem niste criminali", nu. Veti continua sa visati si veti continua sa faceti lucruri idioate doar ca sa va pastrati iluzia.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu atat vad, niste carti scrise de oameni cu cateva sute de ani in urma, care sunt rescrise si astazi tot de oameni, carti care vorbesc de o divinitate invizivila si la propriu si la figurat. Logica din ele lipseste, faptele sunt incredibile, neverificabile, emotie cat cuprinde si seamana mult cu reclamele de la tv pentru produse inutile care nu fac nimic. Vad numai o incercare de a explica lucruri fara cercetare, fara verificare, doar prin presupuneri neverificabile. Si cand citesc o carte legata de stiinta, tot nu-i acord credit imediat si 100%. Comparand o carte de stiinta cu una religioasa, cea religioasa imi pare mai aproape de fantezie decat de realitate.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Manut aproape tot ce exista in prezent se poate explica stiintific. Ca tu nu vrei sa crezi e alta, e opinia ta si o respect. Dar nu o arde cu atitudine de aia superiora pe care o au ''crestinii'' care cred ca doar ei stiu adevarul si restul is fraieri.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"spun sa o citesti si sa o si studiezi" - in ce calitate îmi spui TU?

Te intreb eu:
tu porti mască și mănuși să te protejezi de viruși?

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Asta e rubrica Religie unde toata lumea dezbate si e interesata de Biblie cu inflacarare.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Cum e cu steaua polara? Una batrana una tanara?

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Biblia e sumarul la toate manualele de mate-fizica si descoperirile stiintifice. Daca nu stii rezumatul sau sumarul nu vei putea intelege mare lucru din descoperirile stiintifice.
Vei ajunge de nu mai stii care e stanga si care dreapta.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Aia cu 10-20 de ani de care spui e profetita. Lumea se va strica tot mai mult adica va fi din ce in ce mai egoista si mai imorala. Pe calculatoare se vor afisa in timp real toate detaliile cum unul ii da in cap la altul, cum fura unul pe altul, cum moare unul si altul, vor fi puse pe calculatoare toate informatiile bune dar mai mult rele. Sa furi va fi ceva obisnuit. Cu mediatizarea tot mai mult a relelor a face rau va fi ceva banal la ordinea zilei. Va fi din ce in ce mai rau. Tu spui ca va fi mai bine. Starea de lucruri va fi tot mai rea pana la punctul culminant Armaghedonul. Tehnologia va fi doar ca un catel care latra la urs - ursul fiind necazurile din lume care se vor inmulti.

Tehnologia nu va starpi cresterea demografica si colapsul socio-economic cu cele cateva locuri de munca in minus preluate de cate o papusa calculator comparativ cu rata cresterii demografice. Daca ai trai in Asia vei intelege ce spun. In Europa natalitatea estein scadere insa Europa este un mic continent in comparatie cu restul continentelor.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aia cu 10-20 de ani este o statistica in care exista loc de erori, ideea era ca in 10-20 de ani sunt 0.9% sanse ca arheologia sa ramana un domeniu care nu poate fi luat de catre AI. Oricum tehnologia nu poate fi oprita, iar Biserica oricat ar fi de conservatoare nu ii va face fata. Au existat intotdeauna temeri cu privire la viitor si totusi suntem aici, mai lipsiti de griji ca niciodata. Daca in trecut foamea era o problema, astazi nu mai este, desigur exista grija zilei de maine cu privire la cei pui pe masa, dar nu exista foame, exceptie fac statele din Africa, dar acolo nu foamea ucide, ci politica prost facuta.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

In Biblie spune ca va fi o bruma de prosperitate adica cei bogati contruiesc palate si restul majoritatii traiesc in cutii de chibrite adica in blocuri sau apartamente. Astea inainte de Armaghedon. Inainte de potopul din 2370 i.Hr. lumea era prospera dar in acelasi timp foarte corupta si imorala ceea ce i-a adus sfarsitul meritat acelei civilizatii.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Inegalitatea va exista, a existat din totdeauna. Lumea trece printr-o spirala, dar in continua ascensiune. Lumea a gandit din totdeauna asa, ca totul se duce dracu', insa cu cat oamenii cred intr-un viitor sinistru cu atat sunt luate masuri de prevenire a potentialului dezastru. Profetia ta ridica o intrebare, nu cumva si ei treceau prin ceea ce trecem noi astazi, dar la un alt nivel?

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Imi place ca ai ajuns sa contrazici Biblia.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Asta e rubrica Religie unde..."
gata ai epuizat argumentele?

E un forum public, incerc să te ajut. Când formulezi o intrebare spune și tu: DOAR pentru habotnici!

| doctorandus a răspuns:

Stiu ca fraza e anistorica, dar reda foarte bine ideea: "Am mai multa incredere intr-o umbra de pe Luna decat in Biserica lui Hristos."

Redata ca: "Biserica spune că Pământul este plat dar eu știu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună și am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Apokales):

Preoții respectivi nu au citit Vechiul Testament. Dumnezeu a dat porunci lui Moise cu privire la o reforma sanitara. In Levitic 11 Dumnezeu face cunoscut care dobitoace pot fi mâncate si care nu. Cine nu asculta suporta consecințele: BOALA.
De asemenea tot in Levitic începând cu capitolul 13 da porumnci cu privire la felul cum sa procedeze in caz de infecție cu lepra. Cum trebuie sa fie izolați ( carantinati) o perioada de timp, departe de familie si comunitate. Cine nu respecta suporta consecințele (MOARTEA si contaminarea celor din jur).
Tot in Levitic in continuare Dumnezeu porumnceste cum sa ne comportam atunci când ne atingem de ceva care conține bacterii (mortăciuni, moaște) declarând omul necurat adică infectat si care trebuie sa respecte anumite reguli de izolare, de spălare atât a trupului cat si a hainelor si a locuințelor, cu alte cuvinte dezinfecția nu numai a corpului ci si a obiectelor din jur. Cine nu respecta suporta consecințele.
Unde vedeți voi indiferență lui Dumnezeu fata de creația Lui?
Neascultarea de poruncile lui Dumnezeu si de restrictiile autorităților statului a adus omenirea in situația de acum. Doar singur omul este vinovat!

| Apokales a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu nu vad indiferenta, eu nu-L vad pe Dumnezeu. Eu vad doar niste baieti cu Biblia in brate interpretand ce si cum. Daca nu stiai de microbi, nu veneai cu explicatia asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Apokales):

Pe Dumnezeu nu il poate vedea nimeni. In schimb poate fi simțit prin Duhul Sau cel Sfânt care locuiește in trupul omului. Fara Dumnezeu nu putem face nimic. Cei care nu il recunosc se considera ei fiind dumnezei. Dar vor constata in timp ca nu sunt decât oameni.

| Apokales a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asta-i atitudinea de care vorbeam. N-am ce comenta.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar "fierbeți apa de băut" și "fierbeți laptele" era prea complicat pentru ei.

| RAY a răspuns:

In concluzie nu ganditi, nu cercetati, fiti ignoranti, ca e ignoranta e sfanta, de asta Romania e ultima tara din ue cu asemenea mentalitati de pestera

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Vezi ca si in Canada e foamete

https://www.google.ro/......a-18727752

Si in Romania e foamete. https://paginiromanesti.ca/......a-foamete/

50% din alimente sunt aditivi sintetici. Asadar e foamete peste tot inclusiv in tarile bogate precum SUA, Germania, etc.

Necazurile se vor amplifica. Asa este profetit si asa se intampla. Ce spui tu e utopie.

Iar AI e o chestie care nu poate inlocui nici macar 1% din inteligenta omului. Nici un om normal nu se poate baza pe o papusa sau PC cu AI cand vine vorba de interpretarea realitatii in ansamblu. Catelul nu va ajunge urs niciodata.

Priveste si tu cat de multe probleme sunt in lume. Aceleasi ca acum 5-6 mii de ani: boala, batranete, moarte, razboaie, furturi, minciuna, inselatorii, imoralitate, etc. Te gandeai tu sau lumea ca va apare asa un virus mondial?

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

De fapt AI este net superioara cand vine vorba de inteligenta comparativ cu omul. Nu ne mai confruntam cu foamete in zilele noastre, ci cu coruptia care cauzeaza foametea si toate celelalte probleme. Si bate-ti capul cu asta, balanta dintre foamete si obezitate a ajuns la faza in care numarul de oameni care se confrunta cu obezitatea este mai mare decat a celor care se confrunta cu foametea, din nou este vorba de probleme politice, nu de lipsa hranei sau a potentialului de procura mancarea.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

AI e net inferioara in comparatie cu inteligenta omului. Sa presupunem ca tu ai fi un programator. Ti-ar placea sa consideri papusa facuta de tine cu AI ca e net superioara tie care ai facut-o?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Te contrazici singur. Daca nu ar exista foamete nu ar exista coruptie - "Nu ne mai confruntam cu foamete in zilele noastre, ci cu coruptia care cauzeaza foametea." Obezitatea e o boala cauzata de 50% aditivi sau/si mostenirea genetica.

Inteligenta nu inseamna doar sa aduni sau scazi niste biti cum face o papusa sau un PC dotat cu programe AI.