| anonim_4396 a întrebat:

Ce e meditatia transcedentala? Cum se face? Ce simti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Meditatia transcendenta este o meditatie prin care te relaxezi. Aceasta a aparut in India. Cica s-a demonstrat ca reduce riscul de a face atac de cord cu pana la 50%. EU nu am practicat asa ceva si nici nu stiu cat de adevarate sunt lucrurile astea.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca-mi permiteti un preambul, ca sa-mi fac inteleasa ideea. Meditatia, prin chiar definitia ei, inseamna depasirea stadiului in care ne aflam si nu ne convine. Atunci apelam la meditatie care in termeni frusti vorbind, ne ajuta sa trecem de situatia in care ne aflam si nu ne convine.Transcendentul este un fel de sarire peste situatiile cu care nu suntem de acord.
Tanscendentarea situatiei noastre se face, evident prin meditatie. Sa mai spun cum se face si asta?
Mai pot spune ca orice situatie greain care ne aflam, poate fi inlaturata prin meditatie si transcendenta.
Acum:A aparut in vremurile mai grele necesitatea 'meditatiei transcedentale" Mi se pare formularea putin, daca nu mai mult pleonastica. Apoi a devenit, ca sa trecem rapid prin istoria ei un fenomen social, colectiv. Grav.
Se intalneau oameni de anumite categorii sociale si meditau in grup!
Fenomen foarte periculos. Meditatia se face de unul singur, e vorba de problema ta, chiar daca seamana si cu problemele altora. Apoi a degenerat, ca consercinta si i aberatii, ce e in grup poate deveni nociv.S-a ajuns la aberatii sexuale, si-a pierdut de fapt atat scopul cat si rezolvarea de a transcede situatiile periculoase.In care toti ne aflam la un moment dat.
Ce simti? Daca se face meditatia singur, cum as recomanda-o, simti putere si armonie! Dac o faci la modul degenerat, in colectiv, simti la fel, mai usor capatat, care in timp devine nociv, in sensul ca nu-ti apartine, vei cadea intr-o primejdie si mai mare decat la inceput, cand era 'prima disperare'.Vei avea deziluzii mai mari. Sper ca am creionat, cat m-am priceput ideea. Alegerea este a ta.
CU RESPECT
DORIN