| RAY a întrebat:

Ce este adevarul? Cum poti sa mai ai incredere intr-o persoana dogmatica?
Adevarul asta presupune ca poti dovedi ceea ce afirmi cu dovezi,dar cand un dogmatic,o persoana religioasa spune stiu ca exista Dumnezeu dar nu poate dovedi prin dovezi el spune adevarul sau minte?

Daca spune adevarul inseamna ca absolut tot ce afirma cineva fara a putea dovedi este adevarat,daca este minciuna inseamna ca ceea ce crede el este o minciuna,eu inteleg credinta ofera o stare de confort mintal omului,o speranta,viata de apoi etc, dar de ce nu se raspunde la intrebarea asta? Nu stiu, desigur a spune ca big bang, evolutia sunt false nu dovedeste ceea ce afirmi nici argumentul complexitatii nu dovedeste nimic pentru ca un creator cere complexitate si creatorul lui din start.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Pilat I-a zis: "Ce este adevarul?" Dupa ce a spus aceste vorbe, a iesit iarasi afara la iudei si le-a zis: "Eu nu gasesc nicio vina in El."" (Ioan.18:38)
"...Izbavirea s-a intors inapoi, si mantuirea a stat deoparte; caci adevarul s-a poticnit in piata de obste, si neprihanirea nu poate sa se apropie." (Isaia.59:14)
Pentru credincioși, adevărul este absolut, este o Persoană, după cum este scris: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața."
Dar pentru cei necredincioși, chiar și adevărul este relativ, și nimic nu este stabil sub picioarele lor.

| RAY explică (pentru anonimg):

Sa inteleg ca nu trebuie sa dovedesti ceea ce afirmi, cool

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Nu este de datoria mea să dovedesc existența lui Dumnezeu. Eu le spun oamenilor despre dovezile pe care Dumnezeu ni le-a arătat.

| RAY explică (pentru anonimg):

Si eu sunt extrem de curios ce dovezi sunt fiind ateu, sa ne intelegem biblia nu e o dovada istorica nici nu se vrea a fi, sunt culegeri ale unor persoane cu multi autori anonimi, moise ti a scris propia moarte, deci care dovezi dovedesc ca exista dumnezeul tau adventist?

| Bondarel99 a răspuns:

Persoana dogmatica? Și tu ce ești? Noi cum putem sa mai avem încredere intr-un ateu?
Dacă ai o părere păstrează-o pentru tine, nu poți sa o impui, poți cel mult sa o afirmi. E evident ca războiul asta dintre creștini și atei nu o sa se termine niciodată pentru ca nu exista dovezi clare dar nu va mai purtați de parca le știți pe toate doar pentru ca ați citit și voi o carte scrisă de nu știu cine.
Tu afirmi ceva, eu afirm ceva, eu nu te-am întrebat pe tine de ce, așa ca nu ma întreba nici tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu impun nimic, nu ar trebui sa impunem nicio părere. Suntem liber sa credem ce vrem.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Albinuto nu vorbeam despre tine, cum sa nu am incredere in sotia mea

| BlackRose03 a răspuns:

Ai o mare problema cu religia.De curiozitate, cu ce te ajuta faptul ca ai pus zeci de intrebari legate de credinta?
Nu reusesti sa demonsttezi nimic.Fiind ateu presupun ca stii ca viata e scurta si dupa nu mai e nimic, deci foloseste-ti timpul intr-un mod util.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Ce rea esti, am sa i spun la miau, miau ca ai fost rea cu mine