| soimos a întrebat:

Ce este de fapt Isus?
Messiah sau Dumnezeu?

Din ce cauza povestea nasterii lui Isus din Treime nu se gaseste in Biblie?
Cine a inventat aceasta poveste cu Treimea ?
Nu cumva Diavolul?
Intrebare legitima pentru ca aceasta tema nu se gaseste in "sfanta scriptura" denumita si Cuvantul lui Dumnezeu, si totusi fiecare crestin stie ca Isus s-a nascut din Treime!

Tinand cont de faptul ca povestea cu Treimea este cea care il legitimeaza pe Isus ca fiind Dumnezeu, din ce cauza nu gasim in Biblie aceasta poveste despre Treimea din care s-a nascut Isus?

Nu cumva din cauza ca Diavolul si-a bagat coada si vrea sa il credeti pe cel care isi spune singur Lucifer ca fiind Dumnezeul?

Chiar nu stiti ca Isus a fost slavit in biserica sa timp[ de 1500 de ani cu numele de Lucifer?

Răspuns Câştigător
| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus a fost un evreu din Galil, care a predat judaismul in maniera lui Rabbi Hillel, s-a mantuit singur, a murit pe cruce dintr-o eroare politica regretabila a Marelui Preot Caiafa si nu a mai inviat. Iisus a fost propriul sau Mesia (versiunea evreilor Reformei).

62 răspunsuri:
| xXGaBiXx a răspuns:

Eu stiu doar ca Iisus este fiul lui Dumnezeu si cred ca Messiah inseamna fiul lui Dumnezeu

| raluk27 a răspuns:

Iisus este Dumnezeu, este Mesia.
Iisus nu s-a nascut din Treime, pentru ca face parte din ea. Nu te poti naste din ceva din care faci deja parte. Povestea nasterii o gasesti in Biblie. Ca un crestin ortodox (presupun ca asta esti) ar trebui sa stii ca Treimea inseamna Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Toti 3 sunt egali, nu e unul mai "Dumnezeu" decat altul.
PS: Nu-ti mai pune atatea intrebari. Daca ai de crezut, crede, daca nu, nu. Risti sa o dai in alte chestii.

| soimos explică (pentru xXGaBiXx):

Nu draga!
Messiah in traducere Christosul inseamna cel UNS!

Iar acest UNS se refera la UNSULK intr-o functie administrativa inalta, de ex. cea de Rege, (Si Mihai a fost uns ca rege) sau uns intr-o functie ce tine de cler!
Evreii l-au asteptat pe Messiah, adica un rege providential care sa le schimbe soarta si sa-i scape de ocupatia straina!

Isus este "dumnezeu" doar conform povestii cu nasterea sa din "Sfanta Treime", dar despre aceasta poveste nastrusnica cu Tata Dumnezeu=Treimea, nu gasim in Biblie niciun cuvintel!

Deci de unde dracul este luata povestea cu Sfanta Treime?
Nu cumva din Biblia lui LaVey?

| cristin a răspuns:

Imi place catu cauti raspunsuri dar nu ti le da si singur mai bine ai citi si din rugaciuni ca acolo gasesti raspunsuri mult mai bune si mai ales un preot ca sa te spovedeasca si ai sa vezi toate raspunsurile fara sa iti mai chinui mintea

| soimos explică (pentru raluk27):

Si vrei sa te cred pe tine pe cuvant?
Nu-i asa?
Eu am intrebaty pe ce baza cred oamenii o asemenea porcarie, pentru ca in Biblie nu scrie nimic despre faptul ca Isus s-a nascut din "Sfanta Treime" care a regulat-o pe nefecioara Maria care era deja gravida cu soldatul roman Caius Iulius Abdes Pandira

| xXGaBiXx a răspuns (pentru soimos):

EU iti zic doar asta SUNT BAIAT. Restul vezi tu la alte raspunsuri.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Deja aberezi. Daca ai venit sa ne "poluezi" cu erezii, blasfemii si alte aberatii, mai bine abtine-te. Daca nu crezi, n-ai decat. Stai la secta ta si gata. Nu ne pune sa-ti raspundem la niste prostii. A crede in Dumnezeu inseamna sa o faci fara dovezi. Crezi si atat.

| soimos explică (pentru raluk27):

Prostii sunt minciunile pe care le crezi tu!
Eu te-am rugat sa ne povestesti de unde este povestea cu "Sfanta Treime" ca despre aceasta in Biblie nu gasimn nici un cuvintel!?

Oare nu cumva tu si altii ca tine comit o erezie atunci cand cred asa a proasta ca Isus ste Dumnezeu?
Ce dovada, macar biblica, sustine parerea gresita pe care o aperi tu?

| soimos explică (pentru xXGaBiXx):

Din partea mea poti fi nsi hermafrodit pentru ca persoana ta nu ma intereseaza catusi de putin!
Eu am pus aceasta intrebare din titlu tocmai din cauza ca nu am primit niciun raspuns rational si bazat pe argumente!

| coco514 a răspuns (pentru raluk27):

Raluk27 raspunsul tau este foarte bun dar nu poti sa il faci sa accepte pe un om care refuza sa creada este o pierdere de timp in schimb in biblie spune asa : " Credinta ta te va mantui" daca tu crezi foarte bine daca el nu crede si refuza sa inteleaga nu te obosi pe langa faptul ca pierzi timp poate vei ajunge ca si el

| soimos explică (pentru coco514):

Dumnezeu nu zice niciunde ca "credinta ta te va mantui"
Dumnezeu zice ca vei fi judecat/mantuit dupa FAPTE!

Minciuna pe care o plasezi tu aici este lansata de un criminal ca Pavel care stie ca nu poate fi mantuit de Dumnezeu prin Fapte, pentru ca faptele sale sunt CRIME care incalca porunca divina sa nu ucizi!
Si acest Pavel a facut pact cu Diavolul ca toti criminalii curvele si talharii sa fie mantuiti "prin credinta" de cel care se lauda ca detine cheila Iadului, adica de Christosul care a fost slavit peste 1500 de ani cu numele de LUCIFER!

| raluk27 a răspuns (pentru coco514):

Ideea e ca sunt satula de copii de astia psihopati, cu probleme existentiale, care debiteaza tot felul de prostii si incearca sa-i "strice" pe altii ca merele putrede. Deci soimos, nu am ce sa dovedesc, nici nu ma intereseaza sa o fac. E problema mea ce si cum cred. Nu o sa vii tu acum sa imi schimbi conceptiile.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Dar tu ce dovezi ai sa sustii ultima propozitie? aia cu 1500 de ani.

| RazviiSalvatorul a răspuns:

Da tu din ce clasa esti? De pui intrebari de astea o stie tuata lumea.Este fiul lui Dumnezeu.Si nu se gaseste in biblie findca asta se scrie in biblia pentru copiii.Ai inteles?

| soimos explică (pentru raluk27):

Eu nu iti schimb tier conceptiile, si nici nu vreau sa fac asta, ci vreau sa le arat celor care ne citesc ca conceptiile tale nu au o alta baza decat "credinta a proasta" adica bazata nu pe documente ci pe irationalitate, si tu prin raspunsul tau mi-ai dat exact apa la moara!
Deci este treaba ta ce crezi tu, doar ca merele imputite sunt exact in mintea ta care refuza sa judece si sa se documenteze!

| unknownn a răspuns:

Martorii astia a lui Iehova...nici pe TPU nu scapi de ei.
Credem in ce vrem noi nu ne poate impune gunoaie ca tine in ce sa credem.
Asa ca jet tie si tuturor ca tine!

| soimos explică (pentru RazviiSalvatorul):

Da?
Pai nu stiam ca Dumnezeu a scris o biblie speciala pentru copii?

O fi fost cumva Dracu care a scris aceasta Biblie?

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Cine zice ca e proasta? Un sectant ca tine? Ti-am zis, credinta nu sta in dovezi si documente. Nu mai arata nimic nimanui. Chiar nu intereseaza pe nimeni.Te-ai trezit tu acum sa ne luminezi mintile. Lasa-ne pe noi in incertitudini si irationalitate si cerceteaza acasa la tine cat vrei.

| Alex a răspuns (pentru xXGaBiXx):

De ce in Coran scrie ca Iisus NU este Fiul lui Dumnezeu?

| Alex a răspuns (pentru raluk27):

De ce in Coran scrie ca Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu?

| Alex a răspuns (pentru RazviiSalvatorul):

De ce in Coran scrie ca Iisus Hristos NU este Fiul lui Dumnezeu?

| soimos explică (pentru raluk27):

Deci recunosti ca credinta sta nu in dovezi si rationalitate ci in credinta a proasta?

| raluk27 a răspuns (pentru Alex):

Altul...Pentru ca, Coranul e diferit de Biblie. De aia. Fiecare religie are ideologiile si dogmele sale. De ce nu-si vede fiecare de treaba? Eu, ca ortodox imi vad de Biserica mea si nu ma duc sa bat pe la usi sau scriu blasfemii pe site-uri incercand sa dovedesc prin documente ca ceea ce multi cred este gresit. Si nici nu cataloghez o credinta ca "proasta".

| soimos explică (pentru Alex):

Pentru ca Coranul este ultima scriptura trimisa de Dumnezeu, tocmai ca sa inlocuiasca Noul Testament scris de Dracu

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Ori nu stii sa citesti, ori nu intelegi. Soimos nu am ce sa recunosc. Vezi-ti de treaba ta. Studiaza documentele si ereziile acasa la tine.

| soimos explică (pentru raluk27):

Hallo, Coranul este ultima scriptra trimisa de Dumnezeu nu pentru religii ci pentru oameni!
Faptul ca pentru tine religia este mai imp[ortanta decat "Cuvantul lui Dumnezeu" este o dovada ca esti o victima a sarlatanilor de preoti!
Tu cam cine crezi ca te va judeca?
Preoti, biserica sau Dumnezeu?

| Alex a răspuns (pentru raluk27):

Stii ce parere au evreii si musulmanii despre crestinism? Ei cred ca crestinismul este o religie falsa.
Stii ce parere au musulmanii despre Biblie? Ei cred ca Biblia este o carte corupta de evrei si crestini.
Stii ce parere au evreii despre Iisus? Ei cred ca Iisus este un fals profet, nu este Mesia si nici Fiul Lui Dumnezeu.
Musulmanii il considera pe Iisus numai Mesia si profet, dar nu este considerat Fiul Lui Dumnezeu.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Jalnică întrebare!
Aveai răspunsurile la toate aceste întrebări dacă citeai cartea Originea Creștinismului Eseuri Critice
G. Ory.

| soimos explică (pentru alabalaportocala2011):

Explica cumva acolo cum s-a nascut Isus din "Sfanta Treime"?

Adica ne este povestit mai pe larg cum Isus a insamantat-o pe viitoarea sa mama inainte de a se naste, si ca din incestul comis nu s-a nascut copilul lui Isus ci chiar Isus cel care a insamantat-o?
Daca gasim in bibliografia data de tine aceasta poveste Diabolica, sa stii ca inca nu e greu si nici tarziu sa o citesc!

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

In primul rand nu ai raspuns la intrebarea de mai sus. Te bati cu pumnul in piept ca ai nu stiu ce documente, dovezi dar nu spui care sunt. Ocolesti raspunsurile si te faci ca nu intelegi, dai replici care n-au legatura cu ceea ce s-a spus, doar ca sa eviti adevarul. Tragi concluzii total gresite si ne faci sa citim toate tampeniile.
Da, pentru mine conteaza religia, atat timp cat am fost botezata intr-una (ma refer la cea ortodoxa). Numele de Ortodoxie vine din limba greacă, de la ορθο (ortho - drept, corect) și δοξa (doxa - slăvire sau, într-un înțeles mai general, opinie), traducându-se deci literal "dreaptă-slăvire", cu înțelesul de "credință, opinie corectă". Asa ca nu o sa vii tu sa-mi spui ca e proasta credinta mea. Ca ortodox, nu pot sa accept sa fiu de acord cu toate lucrurile urate pe care le scrii despre Maica Domnului si Dumnezeu.
In al doilea rand, ai folosit cuvantul drac de 10 ori pana acum. Est satanist sau ce?