| soimos a întrebat:

Tinand cont de faptul ca religia trebuie sa se bazeze intotdeauna pe cuvantul lui Dumnezeu
Oare din ce cauza crestinii nu accepta ultimul cuvant al lui Dumnezeu cel care ne-a trimis o noua "Sfanta scriptura" pe nume Coranul?

redeti cumva ca Dumnezeu si-a pierdut timpul a proasta scriind aceasta noua scriptura?
Sau poate nu a fost multumit de faptul ca cel slavit cu numele de Lucifer a ajuns sa fie slavit in biserici cu numele de Dumnezeu, aceasta fara sa existe nicio baza Biblica care sa dovedeasca faptul cum Isus s-a nascut din "Sfanta Treime"?

29 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Unde apare in Biblie faptul ca Dumnezeu a trimis credinciosilor o Sfanta Scriptura numita Coranul si nu Biblia? Aberezi la greu.

| soimos explică (pentru morningstar):

Ha ha hahaha!
Ce logica stramba.

Poi daca punem problema asa cum o pui tu, unde zice Dumnezeu lui Moise ca va da oamenilor o Biblie?

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Boy, comentezi in gol. Nu ai de unde sa imi stii 'chipul si asemanarea mea', asa ca ciocul mic! Probabil te refereai la tine.
Sunt multe versete in Biblie in care scrie ca Dumnezeu ne lasa Biblia ca mesaj, ca ghid, etc. Numai ca de astea ai sarit. Iti las placerea sa le descoperi singur, vezi ce amabila sunt? Iar in cazul in care chiar nu le gasesti ( nu m-ar mira), sa nu mai afirmi niciodata ceea ce ai afirmat in postare ca te faci de ras big grin

| soimos explică (pentru morningstar):

Unde sunt acele versete?
Nu cumva in visul pe care l-ai avut tu aznoapte?
Nu esti amabila ci doar penibila ca orice mincinos care isi ghideaza viata numai dupa minciuna.
Imi permit sa te caracterizez pentru ca vad "roadele" mintii tale in raspunsurile pe care le dai!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Tu vrei sa faci pe psihologul, dar nu iti iese.
Stii, la fel mi-ai raspuns si tu cand ti-am cerut sa imi dai versete pentru nu stiu ce aberatie sustineai. Acum ti-am lasat eu bucuria de a le cauta. Ele exista, versetele, dar numai cei care citesc Biblia le pot descoperi. Tu nu ai cum sa le vezi pentru ca tu iei doar materiale din cartile unor atei si postezi totul aici. Deci daca din motivul asta eu sunt mincinoasa, vezi de fapt ca tu esti pentru ca situatia asta s-a mai intamplat anterior dar invers. big grin
Si inca ceva: nu am nevoie de caracterizarea facuta de tine, nu ti-am cerut-o pur si simplu poti spune verzi si uscate ca nu imi pasa.

| OOOLEOOO a răspuns:

Invata sa citesti un raspuns ca sa intelegi mesajul acestuia, nu sa citesti doar ce vrei si sa ramai cu aceleasi intrebari in gandbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| protos87 a răspuns:

După ce citești "Istoria Religiilor", vino și pune întrebări. Nu mai posta întrebări idioate. Din tot ce ai postat până acum realizez că nu ai citit mai nimic la viața ta.

| soimos explică (pentru protos87):

Si tu de atata citit de istoria religiilor esti asa de "dshstept" incat nu stii sa raspunzi la niste intrebari proaste, nu numai asa ca sa imi dai mie peste nas cu "dashteptaciunea" ta, ci sa vada tineretul TPU-ist cat de dashtept esti tu!

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a se putea raspunde la intrearea ta, ar trebui stiut in prealabil:1.Ce intelegi tu prin D-zeu? 2.Cum de ai ajuns la concluzia ca "ultimul cuvant" al D-zeului, pe care ni-l vei preciza, a fost Coranul? 3.In momentul in care pui intrebarea cu pierderea de timp, inseamna ca tu ai macar o presupunere.Care este aceasta si cum ti-ai format-o? 4Ultima parte a postarii tale este de genul:daca eu mananc ceva ce nu-mi place, dar persist pe aceasta linie, nu-i asa ca eu sunt vinovat ca persist si mai si cer si parerea altora?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dece nu raspunzi nimic SAIMOS? Nu te simti in stare? Vad ca sa jignesti ai timp.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

1) Prin Dumnezeu inteleg Zeul Tenebrelor si al intunericului, care la Creatie nici macar atat nu a stiut, ca Lumina este buna!
2) Ptr ca Coranul a fost vestit de acelasi arhanghel care a anuntat-o pe fecioara Maria ca e gravida cu soldatul din vecini, pe care l-a trimis Dumnezeu sa o reguleze in numele Lui!
3) Referitor la timpul pierdut pentru scrierea Coranului este chiar existenta Coranului scris, care ca orice alta scriptura necesita efort intelectual si timp.
4) Fara povestea Sfantei Treimi Isus nu are origine divina si cum in Biblie nu gasim nimic despre povestea nasterii sale din Duh, rezulta ca Isus nu este Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Nu-mi place la tine felul patimasi si vocabularul injurios folsit,specific celor care in lipsa unor argumente plauzbile cauta sa intimideze.Tu, prin atitudinea maifestata, faci un deserviciu celor care sustinem prioritatea stiintei in fata religiei.Dar hai sa vedem daca raspunsurile tale sunt la nivelul cuiva care pune stiinta drept contra argument religiei: 1.Motivatia pentru. care il numesti Zeul Tenebrelor si al Intunericului, eu personal il consider foarte subtire.Cel care a redactata pasajul respectiv(tine cont si cand a fost redactat)a vrut sa arate preocuparea lui D-zeu de a crea conditii cat mai bune viitoarei creatii.Omul,creat ulterior, nu avea cum sa stie ca lumina este buna daca nu ar fi cunoscut-o.Si in ultma instanta afirmatia despre "bunatatea luminii nu-i apartine lui D-zeu ci omului care a redactat pasajul respectiv.Deci invectvele tale, sunt cel putin rautaciose. 2.Chiar daca am admite ca te-ai referit la arhanghelul Mihail,atunci cand atribui Coranul ca "ultmul cuvant" al lui D-zeu,inainte de a accepta acest lucru trebuie sa ne gandim, logic:putea oare acelasi D-zeu sa faca doua recomandari diferite? Nu cumva a fost la mijloc interventia "mijlocitorului", sau a celui care a redactat una din cele 2 carti? Dece sa-l acuzam pe zeu, fara a ne pune si aceasta intrebare? 3.Nici Biblia, nici Coranul nu au fost redactate de catre zeul in cauza deci nu putem invoca pierderea lui de timp, decat fortand nota. 4. Facand parte din Treime,nici nu se pune problema nasterii sale din Sfanta Treime. Daca ar fi existat anterior o Sfanta Doime,puteai pune problema respectiva. In concluzie, hai sa fim mai analitici, daca vrem sa convingem

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Nici mie nu-mi place la tine faptul ca ai coarne si solzi ca balaurii, si mai ales faptul ca nu esti logic in ceea ce afirmi
1) Fiind vorba de Creatie, adica prima din cartile lui Moise, se porneste de la ideea precum ca ele sunt vorbele lui Dumnezeu (desi asta este o prostie, dovedit fiind faptul ca textul Creatiei vine din filozofia populara greaca si a altor popoare din orientul mijlociu) Deci ramanem la faptul ca afirmatia ca Dumnezeu nu stia ce si cum este lumina, este valabila, si ca nu este o greseala de tehnoredactare.
2) Esti incult pentru ca nu Arhanghelul Mihail a anuntat cele 2 evenimente ci Arhanghelul Gavril!
2a)Si ilogic tot pe baza lipsei de cultura, pentru ca nu stii ca invaturile transmise de Isus au fost schimbate radical de ucigasul Pavel, si acest motiv este unul din care Dumnezeu ar fi motivat sa trimita oamenilor o noua scriptura, pentru ca Noul Testament este scris de oameni care lucrau cu puterile Satanei, (vezi Luca 10).
3) Nu asta este esential ci faptul ca a fost trimisa o noua scriptura ca sa le inlocuiasca pe cele anterioare!
4) Isus nu face parte din nicio Treime cu Dumnezeu, pentru ca era un om ca oricare altul, originea lui Divina este justificata prin nasterea lui din fecioara Maria care a ramas insarcinata cu soldat... aaaa am vrut sa spun cu Duhul Sfant si aceasta prostie-Blasfemie nu se regaseste in Biblie.
Isus nu s-a putut naste din doime pentru ca Treimea + fecioara Maria = 4!
In concluzie, esti micut si mai trebuie sa cresti, dar pentru asta trebuie sa bei multa laptica, ca poate te si prinzi pina la urma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Nu te supara(de fapt nici nu ma mai interesaza daca te superi),dar in afara faptului ca ai exploatat in mod josnic icurcarea de catre mine a numelui celor doi apostoli,din viteza si nu incultura,in rest tot ce spui dovedeste un dezechlibru psihic.Voi continua sa-ti urmaresc postarile si,daca vei continua cu folosrea de expresii si cuvinte suburbane, voi solicita organzatorului sa-ti interzica postarea, in baza prevederilor regulamentului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum ti-am promis am sesizat administratorul saitulu, care m-a asigurat ca va face o monitorizare solocitandu-mi sa-i semnalez puncual abateri.Intrucat constat ca in postarile tale din 23. 03, ora 10:08; 24. 03, orele 16:56, 17:00, 17:05 si 17:08, continui pe linia invectivelor si a jignirlor, ma vad nevoit ca in curand sa fac sesizarile punctual.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Poti sa faci tu sesizari si zece ani la rand in fiecare minut. pentru ca "jignirile" mele, bazate pe "dezechilibrul tau psihic" (asa cum ai spus TU cu limbajul tau suburban", nu sunt jigniri, ci ADEVARURI sustinute prin argumentatii, care ii fac pe cei inculti sa se supere, fie pentru ca nu au nivelul de a intelege despre ce se discuta, fie pentru ca nu le convin adevarurile pe care le aud!
Deci mingea "jignirilor" se afla in terenul tau, adica tine de cultura, respectiv incultura ta!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Ma "cultule" ai doi nu sunt apostoli decat in mintea ta!
In mintea oamenilor culti si normali aceia nu sunt apostoli ci sunt Arhangheli!

Nu e asa ca e jignitor sa fi dovedit ca incult, si ca in acest context fiecare vorba care arata cat de incult esti devine dintr-o data in ochii tai culti "limbaj suburban"!

| XxLorenaxX a răspuns:

Duhul Sfant este si el Dumnezeu
De aceea vă spun: orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.
(Matei 12, 3)
Faptul ca pacatuiesti impotriva Duhului Sfant arata clar ca el este Dumnezeu
Insa hula impotriva lui nu inseamna sa te dai drept el sau sa il injuri, sau sal blestemi
Nu, ci sa nu accepti chemarile Duhului Sfant
Hula impotriva Duhului Sfant inseamna sa nu accepti chemarile lui, Chemare lui Isus Hritos

| XxLorenaxX a răspuns:

Isus era si inante sa fi fost pe pamant el n-a fost creat,
Isus este Dumnezeu
La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
El era la început cu Dumnezeu.
Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.
(Ioan 1-8)

| XxLorenaxX a răspuns:

(Isus este Cuvantul)
Numai Isus, Dumnezeu putea sa moara in locul celui cea a pacatui, pacatos. Pentru ca, el era Dumnezeu si el putea sa se dea in locul creatiunilor sale iubite, Nu mai cel care a facut legea

| soimos explică (pentru XxLorenaxX):

Isus este intr-adevar cuvantul, dar problema este ca acel cuvant este o MINCIUNA!

| EmsityProtocol a răspuns:

Frate ce întrebări sunt astea? straight face

| soimos explică (pentru EmsityProtocol):

Intrebari care isi asteapta raspunsurile!