| soimos a întrebat:

Ce este de fapt Isus?
Messiah sau Dumnezeu?

Din ce cauza povestea nasterii lui Isus din Treime nu se gaseste in Biblie?
Cine a inventat aceasta poveste cu Treimea ?
Nu cumva Diavolul?
Intrebare legitima pentru ca aceasta tema nu se gaseste in "sfanta scriptura" denumita si Cuvantul lui Dumnezeu, si totusi fiecare crestin stie ca Isus s-a nascut din Treime!

Tinand cont de faptul ca povestea cu Treimea este cea care il legitimeaza pe Isus ca fiind Dumnezeu, din ce cauza nu gasim in Biblie aceasta poveste despre Treimea din care s-a nascut Isus?

Nu cumva din cauza ca Diavolul si-a bagat coada si vrea sa il credeti pe cel care isi spune singur Lucifer ca fiind Dumnezeul?

Chiar nu stiti ca Isus a fost slavit in biserica sa timp[ de 1500 de ani cu numele de Lucifer?

Răspuns Câştigător
| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus a fost un evreu din Galil, care a predat judaismul in maniera lui Rabbi Hillel, s-a mantuit singur, a murit pe cruce dintr-o eroare politica regretabila a Marelui Preot Caiafa si nu a mai inviat. Iisus a fost propriul sau Mesia (versiunea evreilor Reformei).

| soimos explică (pentru ileanaadrianastan):

In mare parte sunt de acord cu raspunsul tau, cu exceptia "erorii politice".
Caiafa la fel ca si stapanirea romana isi apara interesul, iar Isus a creat o secta noua, si vezi ca nici in prezent, preotii ortdocsi nu sunt incantati de sectanti.
Iar stapanirea romana a avut interesul sa il elimine pe Isus pentru ca dorea sa devina Messia, iar Messia nu inseamna un Dumnezeu ci un conducator providential care isi elibereaza poporul de sub ocupatia straina, vezi cazul adevaratului Messia pe nume Simon Kochba. in concluzie Isus a fost arestat de Florii, adica la intrarea lui in Ierusalim ca REGE, al iudeilor, ce probabil visa sa fie!

| coco514 a răspuns (pentru ileanaadrianastan):

De fapt tot ceea spui tu nu poti dovedi prin nici un fel de relatare istorica dar povestea invierii Domnului se regaseste in Biblie care este de altfel si istoria evreilor.

62 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Iisus a fost cuvantul Domnului happy Iisus este puterea lui Dumnezeu pusa intr-un om si poate nu ma intelegi dar daca stam atent si citim oare ce scrie:

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. (Ioan 1:1-3)

Primul verset din Evanghelia după Ioan, ne arată clar că Domnul Isus Hristos, care este Cuvântul, a fost de la început. Atunci când nu exista nimic afară de Dumnezeu, El exista. De ce? Pentru că acelaşi verset spune că Isus (Cuvântul) este Dumnezeu. Sa citim mai departe:

Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. – (Ioan 1:14)

Cuvântul, care este Dumnezeu şi care nu avea un trup cu ceva mai mult de 2000 ani în urmă, s-a făcut şi trup şi s-a născut într-o iesle din Betleem,

Si Musulmani afirma ca Iisus este Cuvantul lui Dumnezeu :Acesta este Iisus, fiul Mariei. Cuvântul Adevărului de care ei se îndoiesc încă!(Sura 19:34) Altceva ce scrie in cartile lui Allah uite: O, oameni ai Cărţii! Nu întreceţi măsura în credinţa voastră! Nu spuneţi despre Dumnezeu decât Aevărul! Da, Cristos! Iisus, fiul Mariei, este trimisul lui Dumnezeu, Cuvântul Lui pe care l-a aruncat Mariei, un Duh de la El… (Sura 4:171)

Ps. cele cu Sura fac parte din cartile Musulmanilor big grin

| seagate a răspuns:

Soimos poate pune într-o ora mai multe întrebari decât poate raspunde un întelept în sapte ani.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Jalnică întrebare!
Aveai răspunsurile la toate aceste întrebări dacă citeai cartea Originea Creștinismului Eseuri Critice
G. Ory.

| soimos explică (pentru alabalaportocala2011):

Explica cumva acolo cum s-a nascut Isus din "Sfanta Treime"?

Adica ne este povestit mai pe larg cum Isus a insamantat-o pe viitoarea sa mama inainte de a se naste, si ca din incestul comis nu s-a nascut copilul lui Isus ci chiar Isus cel care a insamantat-o?
Daca gasim in bibliografia data de tine aceasta poveste Diabolica, sa stii ca inca nu e greu si nici tarziu sa o citesc!

| unknownn a răspuns:

Martorii astia a lui Iehova...nici pe TPU nu scapi de ei.
Credem in ce vrem noi nu ne poate impune gunoaie ca tine in ce sa credem.
Asa ca jet tie si tuturor ca tine!

| xXGaBiXx a răspuns:

Eu stiu doar ca Iisus este fiul lui Dumnezeu si cred ca Messiah inseamna fiul lui Dumnezeu

| soimos explică (pentru xXGaBiXx):

Nu draga!
Messiah in traducere Christosul inseamna cel UNS!

Iar acest UNS se refera la UNSULK intr-o functie administrativa inalta, de ex. cea de Rege, (Si Mihai a fost uns ca rege) sau uns intr-o functie ce tine de cler!
Evreii l-au asteptat pe Messiah, adica un rege providential care sa le schimbe soarta si sa-i scape de ocupatia straina!

Isus este "dumnezeu" doar conform povestii cu nasterea sa din "Sfanta Treime", dar despre aceasta poveste nastrusnica cu Tata Dumnezeu=Treimea, nu gasim in Biblie niciun cuvintel!

Deci de unde dracul este luata povestea cu Sfanta Treime?
Nu cumva din Biblia lui LaVey?

| xXGaBiXx a răspuns (pentru soimos):

EU iti zic doar asta SUNT BAIAT. Restul vezi tu la alte raspunsuri.

| soimos explică (pentru xXGaBiXx):

Din partea mea poti fi nsi hermafrodit pentru ca persoana ta nu ma intereseaza catusi de putin!
Eu am pus aceasta intrebare din titlu tocmai din cauza ca nu am primit niciun raspuns rational si bazat pe argumente!

| Alex a răspuns (pentru xXGaBiXx):

De ce in Coran scrie ca Iisus NU este Fiul lui Dumnezeu?

| soimos explică (pentru xXGaBiXx):

Evident ca asa crezi tu, pentru ca tu te bazezi pe credinta, si nu pe Cunoastere!
Daca nu ai fi certata cu Documentatia, si te-ar interesa sa STII in loc sa crezi, ai stii si faptul ca Messia este una si Dumnezeu este cu totul altceva!

| raluk27 a răspuns:

Iisus este Dumnezeu, este Mesia.
Iisus nu s-a nascut din Treime, pentru ca face parte din ea. Nu te poti naste din ceva din care faci deja parte. Povestea nasterii o gasesti in Biblie. Ca un crestin ortodox (presupun ca asta esti) ar trebui sa stii ca Treimea inseamna Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Toti 3 sunt egali, nu e unul mai "Dumnezeu" decat altul.
PS: Nu-ti mai pune atatea intrebari. Daca ai de crezut, crede, daca nu, nu. Risti sa o dai in alte chestii.

| soimos explică (pentru raluk27):

Si vrei sa te cred pe tine pe cuvant?
Nu-i asa?
Eu am intrebaty pe ce baza cred oamenii o asemenea porcarie, pentru ca in Biblie nu scrie nimic despre faptul ca Isus s-a nascut din "Sfanta Treime" care a regulat-o pe nefecioara Maria care era deja gravida cu soldatul roman Caius Iulius Abdes Pandira

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Deja aberezi. Daca ai venit sa ne "poluezi" cu erezii, blasfemii si alte aberatii, mai bine abtine-te. Daca nu crezi, n-ai decat. Stai la secta ta si gata. Nu ne pune sa-ti raspundem la niste prostii. A crede in Dumnezeu inseamna sa o faci fara dovezi. Crezi si atat.

| soimos explică (pentru raluk27):

Prostii sunt minciunile pe care le crezi tu!
Eu te-am rugat sa ne povestesti de unde este povestea cu "Sfanta Treime" ca despre aceasta in Biblie nu gasimn nici un cuvintel!?

Oare nu cumva tu si altii ca tine comit o erezie atunci cand cred asa a proasta ca Isus ste Dumnezeu?
Ce dovada, macar biblica, sustine parerea gresita pe care o aperi tu?

| coco514 a răspuns (pentru raluk27):

Raluk27 raspunsul tau este foarte bun dar nu poti sa il faci sa accepte pe un om care refuza sa creada este o pierdere de timp in schimb in biblie spune asa : " Credinta ta te va mantui" daca tu crezi foarte bine daca el nu crede si refuza sa inteleaga nu te obosi pe langa faptul ca pierzi timp poate vei ajunge ca si el

| soimos explică (pentru coco514):

Dumnezeu nu zice niciunde ca "credinta ta te va mantui"
Dumnezeu zice ca vei fi judecat/mantuit dupa FAPTE!

Minciuna pe care o plasezi tu aici este lansata de un criminal ca Pavel care stie ca nu poate fi mantuit de Dumnezeu prin Fapte, pentru ca faptele sale sunt CRIME care incalca porunca divina sa nu ucizi!
Si acest Pavel a facut pact cu Diavolul ca toti criminalii curvele si talharii sa fie mantuiti "prin credinta" de cel care se lauda ca detine cheila Iadului, adica de Christosul care a fost slavit peste 1500 de ani cu numele de LUCIFER!

| raluk27 a răspuns (pentru coco514):

Ideea e ca sunt satula de copii de astia psihopati, cu probleme existentiale, care debiteaza tot felul de prostii si incearca sa-i "strice" pe altii ca merele putrede. Deci soimos, nu am ce sa dovedesc, nici nu ma intereseaza sa o fac. E problema mea ce si cum cred. Nu o sa vii tu acum sa imi schimbi conceptiile.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Dar tu ce dovezi ai sa sustii ultima propozitie? aia cu 1500 de ani.

| soimos explică (pentru raluk27):

Eu nu iti schimb tier conceptiile, si nici nu vreau sa fac asta, ci vreau sa le arat celor care ne citesc ca conceptiile tale nu au o alta baza decat "credinta a proasta" adica bazata nu pe documente ci pe irationalitate, si tu prin raspunsul tau mi-ai dat exact apa la moara!
Deci este treaba ta ce crezi tu, doar ca merele imputite sunt exact in mintea ta care refuza sa judece si sa se documenteze!

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Cine zice ca e proasta? Un sectant ca tine? Ti-am zis, credinta nu sta in dovezi si documente. Nu mai arata nimic nimanui. Chiar nu intereseaza pe nimeni.Te-ai trezit tu acum sa ne luminezi mintile. Lasa-ne pe noi in incertitudini si irationalitate si cerceteaza acasa la tine cat vrei.

| Alex a răspuns (pentru raluk27):

De ce in Coran scrie ca Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu?

| soimos explică (pentru raluk27):

Deci recunosti ca credinta sta nu in dovezi si rationalitate ci in credinta a proasta?

| raluk27 a răspuns (pentru Alex):

Altul...Pentru ca, Coranul e diferit de Biblie. De aia. Fiecare religie are ideologiile si dogmele sale. De ce nu-si vede fiecare de treaba? Eu, ca ortodox imi vad de Biserica mea si nu ma duc sa bat pe la usi sau scriu blasfemii pe site-uri incercand sa dovedesc prin documente ca ceea ce multi cred este gresit. Si nici nu cataloghez o credinta ca "proasta".

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Ori nu stii sa citesti, ori nu intelegi. Soimos nu am ce sa recunosc. Vezi-ti de treaba ta. Studiaza documentele si ereziile acasa la tine.

| soimos explică (pentru raluk27):

Hallo, Coranul este ultima scriptra trimisa de Dumnezeu nu pentru religii ci pentru oameni!
Faptul ca pentru tine religia este mai imp[ortanta decat "Cuvantul lui Dumnezeu" este o dovada ca esti o victima a sarlatanilor de preoti!
Tu cam cine crezi ca te va judeca?
Preoti, biserica sau Dumnezeu?

| Alex a răspuns (pentru raluk27):

Stii ce parere au evreii si musulmanii despre crestinism? Ei cred ca crestinismul este o religie falsa.
Stii ce parere au musulmanii despre Biblie? Ei cred ca Biblia este o carte corupta de evrei si crestini.
Stii ce parere au evreii despre Iisus? Ei cred ca Iisus este un fals profet, nu este Mesia si nici Fiul Lui Dumnezeu.
Musulmanii il considera pe Iisus numai Mesia si profet, dar nu este considerat Fiul Lui Dumnezeu.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

In primul rand nu ai raspuns la intrebarea de mai sus. Te bati cu pumnul in piept ca ai nu stiu ce documente, dovezi dar nu spui care sunt. Ocolesti raspunsurile si te faci ca nu intelegi, dai replici care n-au legatura cu ceea ce s-a spus, doar ca sa eviti adevarul. Tragi concluzii total gresite si ne faci sa citim toate tampeniile.
Da, pentru mine conteaza religia, atat timp cat am fost botezata intr-una (ma refer la cea ortodoxa). Numele de Ortodoxie vine din limba greacă, de la ορθο (ortho - drept, corect) și δοξa (doxa - slăvire sau, într-un înțeles mai general, opinie), traducându-se deci literal "dreaptă-slăvire", cu înțelesul de "credință, opinie corectă". Asa ca nu o sa vii tu sa-mi spui ca e proasta credinta mea. Ca ortodox, nu pot sa accept sa fiu de acord cu toate lucrurile urate pe care le scrii despre Maica Domnului si Dumnezeu.
In al doilea rand, ai folosit cuvantul drac de 10 ori pana acum. Est satanist sau ce?

| raluk27 a răspuns (pentru Alex):

Ei bine, ca o coincidenta, nici ortodocsii n-ai o parere foarte buna despre musulmani. Deci "simpatia" e reciproca. Insa nu vad rostul acestei discutii, acestor ostilitati gratuite. De ca nu sta fiecare cu religia/credinta lui?

| Alex a răspuns (pentru raluk27):

Ai dreptate. Fiecare are dreptul de a crede sau a nu crede in religie. Ziceai ca crestinismul este o religie adevarata. De asta te-am intrebat. Nu totii au aceesi parere despre Iisus. Oamenii nereligiosi cred ca Iisus si Fecioara Maria sunt copiate dupa 2 personaje din mitologie egipteana.

| soimos explică (pentru raluk27):

Ma bucur pentru tine pentru faptul ca ti-ai gasit "calea" dar retine ca tu vei fi judecata la urma de Dumnezeu si nu de ortodoxie, si indiferent cat de "dreapta" este credinta ta, ea nu va fi NICIODATA mai dreapta decat adevarurile sustinute de argumentatie bazata pe realitate.

Evident ca calitatea de "ortodox" iti interzice sa gandesti si sa crezi totul asa a proasta, nici macar daca nasterea lui Isus din Sfanta Treime nu este luata din Biblie, si atunci este si normal sa imi pun problema daca aceasta poveste a nasterii lui Isus nu o gasim in Cuvantul lui Dumnezeu, poate ortodoxia ta a luat-o din cuvantul Diavolului!
Asa ca este si normal sa folosesc cuvantul Drac, asta cu batat mai mult cu cat Tatal ceresc il denumeste DIAVOL pe Christosul pe care l-a aruncat pe pamant, iar Christosul tau se recunoaste singur ca fiind Lucifer, ba chiar a fost slavit timp de 1500 de ani cu numele de Lucifer!
Oare asta nu te pune pe ganduri?

| soimos explică (pentru raluk27):

Pentru ca religiile sunt vfacute de cler, iar cuvant
ul lui umnezeu este pentru toata lumea!
Orice om cu ratiunea la purtator prefera sa se ghideze dupa Cuvantul lui Dumnezeu si nu dupa religiile popilor!

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Ai o obsesie pentru "credinta a proasta". Ai invatat o expresie si o folosesti fara rost.Pentru a 3-a oara.Ce dovada ai sa sustii cele de mai sus? Am inteles, ai zis chestia cu Lucifer de n ori pana acum, dar CUM O SUSTII? Hristosul meu? Ce, nu e si al tau? A, stai ca tu faci parte din tabara cealalta.Cum se numea?:? A, da...sectant. Ca sfat: vezi porunca 3 si nu mai spune prostii ca te bate Dumnezeu.

| coco514 a răspuns (pentru soimos):

Te rog sa nu imi spui ca daca esti ateu vei ajunge in rai daca crezi cu adevarat in dumnezeu iti va ierta orice pacat vezi pilda cu talharul de pe cruce unul a spus doamne Isuse Cristoase Fiul Lui Dumnezeu mantuieste-ma caci am pacatuit Isus raspunzand-ui Credinta ta te-a mantuit

| Alexandra145 a răspuns (pentru raluk27):

Aici te sustin.

| soimos explică (pentru coco514):

Nu am cum sa ajung in Rai pentru ca raiul lipseste din oferta lui Dumnezeu Creatorul, motiv pentru care nu le promite Raiul nici celor din religia sa, adica aia mozaica!

| soimos explică (pentru coco514):

Tu uiti ca Biblia nu este recomandata nici macar de Isus, darami-te de Dumnezeu!
Asa ca versetul tau nu are absolut nicio valoare, cum de fapt nici Biblia nu are, pentru ca daca ar fi importanta macar Dumnezeu ar pomeni de ea si Isus ne-ar cere sa respectam ce scrie acolo!

| soimos explică (pentru coco514):

Tu crezi ce zice cel care a fost slavit ca Lucifer timp de peste 1500 de ani?

| coco514 a răspuns (pentru soimos):

Isus nu avea sa cum sa fie slavit ca Lucifer si Dumnezeu de asemenea nu avea cum cand si in Codex Gigas ( pentru tine draga a tot stiutorule ) spune ca Lucifer a fost un inger ( automat sub Dumnezeu) deoarece Dumnezeu a creat ingerii si a ajuns sa fie izgonit din gradina eden rai sau cum vrei sa ii zici pentru ca s-a gandit sa devina mai puternic decat Dumnezeu da sunt de acord ca Biblia nu este recomandata de Dumnezeu sau Isus dar Biblia a fost scrisa pe baza celor 10 porunci care au fost create de Dumnezeu si pe baza faptelor facute de Isus ca om. Dumnezeu daca nu promite raiul promite in schimb credinciosilor viata vesnica, si inca cv nu mai veni cu link-uri de pe Wikipedia deoarece acolo toti inculti pot adauga orice

| soimos explică (pentru raluk27):

Unde dracu in Biblie este descris faptul ac Isus se naste din Treime?
Si eu cred ca Isus s-a nascut din? Doime"adica s-a nascut iesind din cele doua buci ale curului (paraca asa scrie in DEX ca se spune cur si nu fund), NU?

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Prefer sa nu-ti raspund la aceasta intrebare vulgara.

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Iisus este fiul lui Dumnezeu.

| Tudorand a răspuns:

"Priveste iubitorule de intelepciune,
Ce lucreaza Domnul pentru tine
Se naste din Fecioara mai presus de fire,
Spre a noastra a tuturor inoire,
Ca alt mai mare lucru nou faptura n-a vazut
Ca Fecioara Maria pe Dumnezeu l-a nascut

Vazand iubitorul de oameni, Dumnezeu ca neamul omenesc este asuprit de diavolul,s-a milostivit si-a trimis pe Arhistrategul sau Gavriil sa zica celei de Dumnezeu Nascatoare:
-Bucura-te cea plina de dar,cu tine este Domnul.
Si cand Maria Fecioara a zis ingerului:
-Iata roaba Domnului sunt,faca-se mie dupa cuvantul tau,indata Domnul nostru Iisus Hristos,adica Cel facut om,Fiul si Cuvantul cel vesnic al lui Dumnezeu,S-a zamislit in cinstitul si preacuratul ei pantece prin puterea Duhului Sfant.Iar daca s-ai implinit noua luni de la zamislirea ei, a iesit porunca de la cezarul August sa se inscrie toata lumea, fiecare in cetatea sa de nastere.Deci a plecat si Iosif,ocrotitorul Domnului,dimpreuna cu Nascatoarea de Dumnezeu ca sa se inscrie in Betleem,amandoi fiind din casa si din neamul lui David.
Si era vremea sa nasca Fecioara si nefiind salas din pricina multimii oamenilor veniti sa se inscrie,au intrat intr-o pestera saraca.
Si acolo Fecioara a nascut fara de stricaciune, pe Domnul nostru Iisus Hristos si L-a infasat ca pe un prunc si l-a pus in ieslea dobitoacelor pe Ziditorul tuturor, Cel ce venise sa ne mantuiasca pe toti de pacatele noastre. (din Proloage)

Eternitatea are o singura caracteristica : ea consta numai din prezent. Dumnezeu a zis despre Sine : "Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul" (Apoc. I, 8). Dum­nezeu fiind etern si omniprezent, inaintea Lui totul este prezent. Pentru El nu exista trecut si viitor. Acestea exista numai pentru creaturi. Oamenii L-au numit pe Dumnezeu prin mijlocirea unor numeroase atribute. Dar Dumnezeu, cand s-a numit pe Sine, a zis : "Eu sunt Cel ce sunt".

Intrebarea care se naste este aceasta : a existat vreodata Divinitate primara, primordiala, unica, care s-a treimizat ulterior, sau Dumnezeirea a existat de la in­ceput, dintotdeauna, ca divinitate treimica, ca Sfanta Treime?

A admite ca a existat un Dumnezeu unic, primordial, inseamna a comite ineptia de-a aplica notiunea timpului nostru cosmic, material, creat, Divinitatii eterne, imateriale, necreate.

Nu se poate vorbi des­pre "aparitia" Prea Sfintei Treimi, adica a unui moment cand s-ar fi produs deose­birea Divinitatii unice, primordiale, in trei persoane divine, deoarece Prea Sfanta Treime nu s-a format candva, ci exista din veci ca Treime Prea Sfanta. Ea exista din eternitate in modul acesta treimic al unui singur Dumnezeu in trei persoane, Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Mai exista in misterul Sfintei Treimi inca un punct delicat si cu totul greu de inteles. Este vorba de problema cauzalitatii. Este Dumnezeu-Tatal cauza a Fiului si cauza a Duhului Sfant, daca atat unul cat si celalalt "s-a nascut" si "purcede" din Tatal? S-ar parea ca da. Unii Sfinti Parinti vorbesc clar despre Tatal drept cauza, singura cauza, unicul principiu si izvor in Dumnezeire.

Sfintii Parinti spun ca Fiul s-a nascut "din Tatal", iar nu din Sine, si Duhul Sfant purcede "din Tatal", iar nu din Sine. Tatal apare deci si este in Divinitate prin­cipiu, izvor si cauza, si anume singurul principiu, izvor si cauza din Divinitate.

Notiunea de cauza nu trebuie niciodata sa ne deruteze. Categoria de cauza tine exclusiv de "creatie". Tot ce exista in cosmos e subordonat si patruns de categoria cauzei, a cauzalitatii, tocmai fiindca este cauzat, creat. Dar ea inceteaza in pragul Divinitatii, acolo unde inceteaza creatia, timpul, spatiul, miscarea. In Divinitate nu mai exista cauza si cauzalitate in intelesul cosmic al acestora pentru ca acolo nu mai exista creatie. Dumnezeu este necreat si necauzat. El este cauza altora, dar nu Siesi. Dumnezeu nu s-a cauzat si nu s-a creat nici pe Sine, nici pe Fiul si nici pe Duhul Sfant in sensul in care cauzeaza, ci exista din eternitate ca Tata, Fiu si Duh Sfant.

Dar in cuprinsul lui Dumnezeu persoanele nu apar printr-o astfel de cauzalitate. Noi vorbim numai impropriu de nastere si purcedere deoarece nu avem alt termen prin care sa facem inteleasa originea lor in Tatal ca principiu.

Trebuie sa intelegem ca nu este vorba aici de nastere si purcedere ca moduri de aparitie a unor persoane divine ulterioare dintr-o Divinitate unica primordiala Tatal.

In concluzie, putem afirma ca Persoanele divine exista din eternitate, dincolo de orice inceput.

| soimos explică (pentru Tudorand):

Si cum etern nu este nimic, nici in in Univers si nici in Plurivers, rezulta pe cale logica ca nici personaje divine eterne nu exista!

Chiar aseara am urmarit un documentar stiintific precum ca Explozia Finala, adica inversul Exploziei primare se va intampla in cca 70 de miliarde de ani.

| Tudorand a răspuns:

La Dumnezeu nu exista timp (pentru ca EL a facut timpul)... deci nu exita timp divin, ci doar timp in creatie (iar acesta este relativ nu constant).

zilele creatiei nu aveau 24 de ore pentru ca soarele care determina durata temporala a zilei a fost facut abia in a 4-a zi. timpul nu precede creatia si nu este absolut (fix, constant) ci relativ. Timpul face parte din creatie fiind facut in acelesi timp cu spatiul la Big bang (in prima "zi" a creatiei). ziua si timpul si intreg universul e facut pentru om si nu omul pentru ele. omul e centrul universului, ca scop, finalitate. Universul nu are centru spatio-temporal.

Ca timpul e relativ o arata clar Sfanta Scriptura cand spune ca omul "grabeste ziua venirii Domului" (II petru 3, 12) desi aceasta data doar Dumnezeu o stie (marcu 13, 32) pentru ca EL a fixat-o. Pare un paradox la prima vedere insa nu este asa. La Dumnezeu nu exista timp (timpul este in Dumnezeu nu Dumnezeu este in timp), deci EL priveste timpul din creatie asa cum vrea EL (de la inceput la sfarsti si de la sfarstit la inceput, mai rapid sau mai lent, intocmai cum noi oamenii prvim o cladire inalta de la parter la ultimul etaj si de la ultimul etaj la parter).

daca ai avea reabdare sa studiezi teoria relativitatii ai vedea de ce durata zilei pe pamant (la nivelul solului) are aproximativ 24 de ore. Cu cat creste altitudinea cu atat apare o dilatere temporala intre cesurile observatorilor (cel de la nivelul solului si cel aflat la o anumita altitudine).

| soimos explică (pentru Tudorand):

Timpul s-a nascut odata cu Big-Bangul!
Pune mana pe cartea de fizica si lasa dracului Biblia ca ai mai patit-o odata pe baza ei atunci cand te-au internat la glumeti, tudorele!

| Tudorand a răspuns:

SOIMOS, daca tot te dai mare cunoscator cum poti pune niste intrebari atat de prostesti si lipsite de logica, adica: Cum sa fie nascut Isus din Sfanta Treime? REMEMBER: Sfanta Treime = Tatal, FIUL si Sfantul Duh. Deci mai pe romaneste FIUL este parte a Sfintei Treimi.Incearca Capra cu trei iezi ca nu este atat de grea. Si te rog nu mai comenta raspunsurile mele ca nu ma intereseaza parerea ta.Te suspectez ca esti mai mult decat un simplu ateu si nu are rost ca cineva sa-ti mai raspunda ca oricum nu tii cont de parerea nimanui. Pui intrebarile sperand ceva, dar in curand o sa identific si acel ceva. No offence.

| soimos explică (pentru Tudorand):

Pai Isus nu s-a nascut ca om la Betlehem in grajd ca vitele?
Trecand peste caracterizarile taloe naroade referitor la persoana mea, te intreb:
Poi cine a fost tac-su lu Isus?
Cumva soldatul roman pe nume Tiberius Abdes Pandira?
Poi daca are un tata soldat, atunci de ce sa fie Isus fiul lui Dumnezeu si nu fiul caprarului?

| soimos explică (pentru Tudorand):

Ma da natafletz mai esti?
Poi dupa parerea ta, cine a lasat-o gravida pe fecioara Maria?
Soldatul roman Tiberius Abdes Panthera, asa cum zic eu si Celsus, sau Treimea care a vioalat-o pe biata fecioara indragostita de soldatul roman din vecini?
Vad ca nu te-ai insanatosit de loc ma tudoerele!

| cryaotic a răspuns:

Aici e mana ghiavolului!

| cristin a răspuns:

Imi place catu cauti raspunsuri dar nu ti le da si singur mai bine ai citi si din rugaciuni ca acolo gasesti raspunsuri mult mai bune si mai ales un preot ca sa te spovedeasca si ai sa vezi toate raspunsurile fara sa iti mai chinui mintea

| Alexandra145 a răspuns:

Parerea mea este ca :
1.Nu este adevarat faza cu Iisu a slavit lui Lucifer.
2. Eu cred in Iisus Hristos ca fiind Fiul Lui Dumnezeu.
3.Merg in fiecare duminica la biserica si nu am auzit in viata mea ceva de genul asta [ ca
Iisus a slavit lui Lucifer]
4.In primul rand in Biblie scrie de Sfanta Treime. Poate tu esti de alta religie... SI de asta nu scrie.
Povestea este ca atunci cand Sfantul Ioan Botezatorul l-a botezat pe Iisus, a venit un porumbel cu o crenguta in cioc, si statea deasupra lui Iisus. Eu una asa stiu. Si asta ar fi Sfanta Treime.

| soimos explică (pentru Alexandra145):

Poi cum ar fi sa te documentezi, sau crezi ca eu vorbesc din burta?
Incearaca macar aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
uite mai exact unde:
Pe baza versetului 22:16 din Apocalipsa unde Isus vorbeste despre sine ca fiind Lucifer, Luceafar sau Steaua stralucitoare a diminetii(stella splendida matutina), primii creștini au folosit numele de Lucifer ca fiind un nume al lui Hristos, acest fapt este confirmat si in religios Carmen Aurora, dar si in numele unui episcop crestin sanctificat cu numele de Sanct Lucifer din Cagliari, in secolul 4 en
2) Ce crezi tu e treaba ta, faptul ca tu doar crezi este departe de a fi o garantie a unui adevar!
3) mMergi pe degeaba tocmai din cauza ca nu cunosti Biblia!
Daca ai citi Matei 6.5 vai vedea ca Isus este impotriva fariseilor care se roaga in biserici atunci cand au posibilitatea sa se roage acasa in camaruta lor!
Nu o zic eu ci o spune chiar Isus!
4) Unde scrie in Bibliue de Sfanta Treime care a insamantat-o prin Duh pe Maria?
Da un verset din Biblie pe care iti bazezi8 aceasta afirmatie!
Daca nu ai, nu te mai baga ca te autoblamezi

| soimos explică (pentru Alexandra145):

Poi cum ar fi sa te documentezi, sau crezi ca eu vorbesc din burta?
Incearaca macar aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
uite mai exact unde:
Pe baza versetului 22:16 din Apocalipsa unde Isus vorbeste despre sine ca fiind Lucifer, Luceafar sau Steaua stralucitoare a diminetii(stella splendida matutina), primii creștini au folosit numele de Lucifer ca fiind un nume al lui Hristos, acest fapt este confirmat si in religios Carmen Aurora, dar si in numele unui episcop crestin sanctificat cu numele de Sanct Lucifer din Cagliari, in secolul 4 en
2) Ce crezi tu e treaba ta, faptul ca tu doar crezi este departe de a fi o garantie a unui adevar!
3) mMergi pe degeaba tocmai din cauza ca nu cunosti Biblia!
Daca ai citi Matei 6.5 vai vedea ca Isus este impotriva fariseilor care se roaga in biserici atunci cand au posibilitatea sa se roage acasa in camaruta lor!
Nu o zic eu ci o spune chiar Isus!
4) Unde scrie in Bibliue de Sfanta Treime care a insamantat-o prin Duh pe Maria?
Da un verset din Biblie pe care iti bazezi aceasta afirmatie!
Daca nu ai, nu te mai baga ca te autoblamezi.
Aia cu ciocul si legatura cu treimea este ca legatura intre un fir de par pubian si ochii!

| coco514 a răspuns (pentru soimos):

Apocalpisa este scrisa de Ioan unul dintre apostolii lui Isus deci nu putea Isus sa zica ca este Luciferwinking ca sa stii

| killerul9741 a răspuns:

Casa fim sinceri, tu esti singurul realist nu prea sunt oameni care sa realizeze acest lucru!
99.8% dintre romani dau milioane de lei la biserica anual Penru ce?

| RazviiSalvatorul a răspuns:

Da tu din ce clasa esti? De pui intrebari de astea o stie tuata lumea.Este fiul lui Dumnezeu.Si nu se gaseste in biblie findca asta se scrie in biblia pentru copiii.Ai inteles?

| soimos explică (pentru RazviiSalvatorul):

Da?
Pai nu stiam ca Dumnezeu a scris o biblie speciala pentru copii?

O fi fost cumva Dracu care a scris aceasta Biblie?

| Alex a răspuns (pentru RazviiSalvatorul):

De ce in Coran scrie ca Iisus Hristos NU este Fiul lui Dumnezeu?

| soimos explică (pentru Alex):

Pentru ca Coranul este ultima scriptura trimisa de Dumnezeu, tocmai ca sa inlocuiasca Noul Testament scris de Dracu