| soimos a întrebat:

Ce este de fapt Isus?
Messiah sau Dumnezeu?

Din ce cauza povestea nasterii lui Isus din Treime nu se gaseste in Biblie?
Cine a inventat aceasta poveste cu Treimea ?
Nu cumva Diavolul?
Intrebare legitima pentru ca aceasta tema nu se gaseste in "sfanta scriptura" denumita si Cuvantul lui Dumnezeu, si totusi fiecare crestin stie ca Isus s-a nascut din Treime!

Tinand cont de faptul ca povestea cu Treimea este cea care il legitimeaza pe Isus ca fiind Dumnezeu, din ce cauza nu gasim in Biblie aceasta poveste despre Treimea din care s-a nascut Isus?

Nu cumva din cauza ca Diavolul si-a bagat coada si vrea sa il credeti pe cel care isi spune singur Lucifer ca fiind Dumnezeul?

Chiar nu stiti ca Isus a fost slavit in biserica sa timp[ de 1500 de ani cu numele de Lucifer?

Răspuns Câştigător
| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus a fost un evreu din Galil, care a predat judaismul in maniera lui Rabbi Hillel, s-a mantuit singur, a murit pe cruce dintr-o eroare politica regretabila a Marelui Preot Caiafa si nu a mai inviat. Iisus a fost propriul sau Mesia (versiunea evreilor Reformei).

62 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Prefer sa nu-ti raspund la aceasta intrebare vulgara.

| coco514 a răspuns (pentru ileanaadrianastan):

De fapt tot ceea spui tu nu poti dovedi prin nici un fel de relatare istorica dar povestea invierii Domnului se regaseste in Biblie care este de altfel si istoria evreilor.