| soimos a întrebat:

Dumnezeirea lui Isus este justificata prin povestea nasterii sale din "Sfanta Treime".

Oare de ce nu gasim nimic scris in Biblie despre "acest lucru?

La cat de multe crime si vorbarie goale se afla in Biblie, din ce cauza oare a fost trecuta sub tacere "taina nasterii lui Dumnezeu"?

Nu cumva pentru ca aceasta poveste este o "minciuna preoteasca"?

Nefiind descrisa in Biblie, asta nu inseamna oare ca Isus nu a fost un Dumnezeu, si implicit ca si Noul Testament este doar o poveste idioata fara nicio valoare, scrisa de niste excroci si sarlatani care au dorit sa prosteasca lumea ca sa traiasca bine in carca prostilor?
Ce parere aveti?

Daca Isus a fost un om martir si nu un Dumnezeu, nu cumva moartea lui nu a fost pentru salvarea pacatelor noastre!

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Iti raspund tot printr-o intrebare. Crezi ca daca ar fi fost "descrisa in Biblie" (povestea), s-ar fi schimbat cu ceva situatia? Am fi avut atunci temeiuri sa o credem?

| soimos explică (pentru sabin89):

Evident ca nu!
Dar asa macar ar fi fost scuzabila naivitatea celor care isi bazeaza viata pe Biblie!
Dar asa cum nu exista nici macar in Biblie aceasta "miraculoasa poveste" se pune in mod justificat intrebarea": Cine dracul le-a bagat in cap o asemenea porcarie idioata care nu-i se gaseste in "Cuvantul lui Dumnezeu"?
Nu cumva Diavolul?

| Zeroosi a răspuns:

Tot ce scrie in Biblie e adevarat, ea a fost scrisa de Dumnezeu prin oameni care au fost inspirati de Duhul Sfant.2 Timotei 3:16 "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire," Daca nu crezi roaga-te sincer lui Dumnezeu si spune-i asta, spune-i ca tu nu poti sa crezi lucrurile astea, spune-i ca daca e adevarat sa-ti dea lumina si intelepciune si sunt sigura ca El va privi spre tine cu mila si indurare Crede numai!

| soimos explică (pentru Zeroosi):

Poi eu accept ca totul este adevarat ca Biblia a fost scrisa de Dumnezeu!

Dar nu inteleg de ce nu scrie nimic in Biblie despre "miraculoasa nastere a lui Isus din "Sfanta Treime"?

Oare crestinii au sarit de pe fix si de aberati ce sunt, in halucinatiile lor de drogati vad textul cu nasterea lui Isus din "Sfanta Treime"?

Oare cata vodca trebuie sa beau sa fiu atat de smintit la creier incat sa gasesc "taina Treimii" ascunsa in Biblie?

Ca om normal, marturisesc ca oricat am citit-o si rasfoit-o, zau ca nu am gasit nimic despre idiotenia cu "Sfanta Treime"!

Tu ai gasit?

Daca da...da ne si noua un link sa vadem cu ochii nostri!

| soimos explică (pentru Zeroosi):

Asta este cea mai nerusinata si ordinara minciuna!
Biblia este de fapt un furt intelectual prin care textul religiei mozaice, scris de rabinii acestei religii, a fost furat din contextul lui natural, si prezxenta prostilor ca fiind "cuvantul lui Dumnezeu"!
Oare cat de prost trebuie sa fi incat sa crezi ca un text furat de la autorii care l-au scris si si l-au asumat, devine "cuvantul lui Dumnezeu" doar prin schimbarea titlului?

| sabin89 a răspuns (pentru soimos):

Despre treime nu spune, dar zice ceva despre nasterea miraculoasa. Un inger a venit la Maria si i-a spus ca ce se va naste din ea va fi de la duhul sfant...

| Zeroosi a răspuns (pentru soimos):

Nu-i minciuna! e de ajuns ce este scris in Matei si in Luca despre nasterea lui Isus... daca nu intelegi Dumnezeu sa-ti dea pricepere!

| soimos explică (pentru sabin89):

Poi ala era "ingerul intors"!
Fara textul biblic Isus nu este Dumnezeu ci doar Lucifer!
Si asta nu o spun eu ci au spus-o sute de milioane de crestini in biseica lor timp de peste 1500 de ani!

| soimos explică (pentru Zeroosi):

Cine e matei sau Luca?
Sunt cumva Dumnezei?
Poi cum ar fi sa asculti si de ce spune Parpanghel, Purandel sau Romburak?

| Zeroosi a răspuns (pentru soimos):

Ei au fost oameni folositi de Dumnezeu. oameni care au ascultat de Dumnezeu, au facut voia Lui si au ramas ascultatori de El si Dumnezeu i-a folosit in lucrarea Lui, uite de exemplu sa scrie carti ca azi tu sa citesti si daca vei crede vei fi mantuit

| soimos explică (pentru Zeroosi):

Dumnezeu nu a vorbit decat cu Moise!
Prin urmare acei oameni de care vorbesti tu au vorbit cu "Dumnezeul veacului acesta"! ...adica cu Diavolul!