| ChicaIdiota a întrebat:

Ce este Dumnezeu? Adica nu inteleg.Ce este o persoana, ce e?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Buna

Raspunsul la intrebare nu il afli cautand definitia in Dex (sincer nu stiu daca exista), ci simtind in propria ta fiinta. Daca crezi in ceva sau cineva,la un moment dat simti ceva special si ai o legatura speciala cu acel ceva. Pe de alta parte,daca nu crezi,chiar si atunci poti trece in viata prin situatii care te fac sa simti ceva special cu referire la Dumnezeu,prin absurd.

Dumnezeu poate fi o energie pura, o inteligenta mult evoluata in cea mai pura stare in Univers.
Unii il vad cu chip de batran asa cum ne-a fost infatisat in icoane din cele mai vechi timpuri pana azi. In Biblie scrie ca suntem dupa chipul si asemanarea Lui. Aici se poate referi ori la trup fizic ori la cel spiritual,adica la suflet,forma sufletului si intensitatea cu care straluceste el(energia lui).
Altii il simt pur si simplu ca fiind energie pura, energia care iti da forta atunci cand te rogi, gol fiind pe dinauntru, pustiit in suflet, fara speranta.In urma cuvintelor izvorate din suflet si indreptate catre El,primim inapoi si ne incarcam cu energie si speranta,lumina si caldura nemarginita si nemaiintalnita,gasim in noi puterea de a continua indiferent de cat de greu ne-ar fi in momentul acela, ne ridicam si plecam mai departe pe drumul vietii.

Tu il poti simti si experimenta in orice fel iti este mai usor si mai accesibil, dar asta doar in urma incercarii tale si dorintei de a-l gasi si de a-l simti in tine si langa tine, protejandu-te.

Acum ma intreb eu, crezi in El sau nu? pentru ca am observat in poza ta de profil cartea aceea care este corespondentul Bibliei la crestini. E vorba despre "Cele noua porti ale Regatului Umbrelor" publicata de Aristide Torchia in 1666 bazata pe invocarea Intunericului, incantatii si ritualuri satanice si care se presupune ca a fost scrisa de insusi Lucifer.
Aceasta carte este pentru satanisti asa cum este Biblia pentru crestini.
Nu stiu daca erai in tema sau nu despre asta, dar tu alegi.

Numai bine

35 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este o persoana reala cu corp spiritual.Ioan4:24.Este Creatorul nostru si Tatal tuturor. Romani1:20

| Thunderstruck a răspuns:

Exact acelasi lucru cu Mos Craciun.

| Clouds a răspuns (pentru Thunderstruck):

Adv...niki unu nu exista. laughing)

| Kaℓi a răspuns:

E prima data cand ai auzit notiunea asta? happy

| RAY a răspuns:

Un produs al imaginatiei, nevoilor umane

| Liviu a răspuns:

Nu cred in el, cred in ceea ce vad,parerea mea stricta.
am zis 'parerea mea' sa nu imi sara toti cre(s)tini in cap. daca ar fi existat asemenea divinitati pna acum eram morti happy nu toti dar marea majoritate, in plus cum sa traiesc cu frica de ceva ce nu vad?
preoti sunt niste paraziti, preoti spala mintea poporului. ce pot spune. viata merge inainte, eu pe drumul meu, iar cei cred in divinitati si in zana maseluta pe drumu lor.
eh asta e.

| Lizzu a răspuns:

E clar ca la capitolul credinciosi-atei vor exista intotdeauna si vesnic intrebari si probleme happy

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu,este infinit, este ceva ce nu putem percepe pentru ca suntem finiti si limitati, Dumnezeu este totul, el este autorul care a scris povestea omenirii, este omniprezent, omniscient si omnipotent.Nu are inceput, pentru ca el a creat timpul, nu este materie pentru ca el a creat-o, stie tot pentru ca tot ce trebuia stiut a fost facut de El.

| AdycuThebest a răspuns (pentru suffarstar):

Dumnezeu nu este infinit...el este mi mult decat infinit. Oameni cu mintea lor si cu gandirea lor nau cuvinte sa spuna despre dumnezeu cat de mare e si cat de maret. Oameni stiu acest cuvant "infinit"...da oercum nimeni nu poate intelege cat de mare ia Dumnezeu big grin

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns (pentru andreidu):

Am spus ca Dumnezeu este infinit deci nu poate fi curins in limitele noastre, nu ca nu il inteleg.A fost o greseala de-a mea trebuia sa scriu "in totalitate".
La matematica nu se cunoaste ultimul numar si totusi notiunile +infinit si -infinit sunt destul de uzuale.
Nu vad de ce sunt nesimitit si de ce ar trebui sa-ti dau eu tie explicatii, care te bagi in vorba fara sa zici macar "ziua buna!"
Stai jos si du-te inapoi la jucarii.

| suffarstar a răspuns (pentru AdycuThebest):

Da,dar daca privim cu atentie ce inseamna infinit,este un element care il caracterizeaza pe Dumnezeu,pentru ca infinit inseamna fara inceput,fara sfarsit,nelimitat spatial,nelimitat temporal.
Bineinteles, Dumnezeu este pe langa astea, bun, iertator dar drept, fara pata etc.big grin

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns (pentru andreidu):

Nu ti-am spus ca esti nesimtit,acum tu dai vina pe mine?
"Nu vad de ce sunt nesimitit si de ce ar trebui sa-ti dau eu tie explicatii, care te bagi in vorba fara sa zici macar "ziua buna!"
Stai jos si du-te inapoi la jucarii. "
Nu ti-am spus ca esti nesimtit,ti-am spus altceva,citeste cu atentie.
Nu am spus ca pot spune ca ceva e infinit fara dovezi, citeste cu atentie:
"La matematica nu se cunoaste ultimul numar si totusi notiunile +infinit si -infinit sunt destul de uzuale."
Daca ai auzit de inecuatii, cand se cauta orice numar mai mare si egal decat trei, sa zicem, solutia este (3;+infinit],desi numeni nu poata sa spuna cu exacticitate cardinalul elementelor din multimea (3;+infinit].
Daca il cunoasteam in totaliate pe Dumnezeu nu mai pierdeam timpul pe aici.nu cunosti multimea numerelor,dar cunoasti anumite numere de care te folosesti, daca nu le cunosti pe toate, asta insamna sa nu le mai folosesti?
Nu am spus sa nu trimiti comentarii, dar vorbeste civilizat nu ma eticheta tu, ca nu am nevoie.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună seara, trebuie sa o iei de la 0. Sunt multe persoane care se întreb la fel, uneori nu şti ce răspuns să dai... Dacă tu eşti om şi el este om, el a creat lumea, şi tot ce ne înconjoară, chiar n-am buna dispoziţie să îţi scriu dar pot spune că mereu mi-a fost alături şi am trecut cu bine de toate necazurile.
Pace ţie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi suntem copii lui dumnezeu. tu ce esti?

| Weider a răspuns:

Esti dusa.

| Calininio a răspuns:

O inventie bine gandita.

| 7Dany a răspuns:

DUH, asta este Dumnezeu.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Este cineva superior noua.

| ArinaRya a răspuns:

Dumnezeu este duh intrucat lucreaza in domeniul spiritual.

Răspuns utilizator avertizat
| ArinaRya a răspuns (pentru andreidu):

Din domeniul spiritual s-a creat cel natural. Domeniul spiritual = Dumnezeu, ingeri, Satan...

Răspuns utilizator avertizat
| ArinaRya a răspuns (pentru andreidu):

Daca nu esti credincios nu am cum sa-ti demonstrez. Cine il recunoaste pe Isus il recunoaste si pe Satan

Răspuns utilizator avertizat
| ArinaRya a răspuns (pentru andreidu):

Nu ti-as demonstra, daca ai fi credincios ai sti ca ei exista, nu ar mai trebui sa iti demonstrez asta, la urma urmei nu esti degeaba CREDINCIOSlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| ArinaRya a răspuns (pentru andreidu):

Eu cred in Mantuitorul meu pentru ca am cuvantul Lui, pisica ta nu mi-a lasat nicio Biblie si nicio promisiune, pisica ta nu si-a dat viata pe Cruce pentru pacatele mele, in schimb Isus da. Ei bine, asta e credinta mea si in asta voi continua sa cred, in aceasta directie se indreapta sufletul meu

Răspuns utilizator avertizat
| ArinaRya a răspuns (pentru andreidu):

Istoria e toata plina de interpretari, mai mult ma bazez pe Biblie stiind ca a fost conceputa atat de proorocii Domnului cat si de oameni luminati si indrumati de El decat pe istorie razboaie si alte clisee unde nimeni nu a fost prezent. In fine, eu cred si gata, faptul ca tu nu intelegi de ce cred nu ma priveste, El ma iubeste chiar daca eu nu inteleg de ce pentru ca sunt atat de pacatoasa si L-am lasat de atatea ori happy

| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

"Daca ti-as da o carte ce ar sustine faptele pisicii mele magice ai crede?"

laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Noah4823 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, el pur si simplu este!