| Inferno a întrebat:

Ce este moralitate?
(nu schimbati categoria.)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MORALITÁTE s. f. Însușirea a ceea ce este moral (I 1); natura, caracterul, valoarea unui fapt, a conduitei unei persoane sau a unei colectivități din punct de vedere moral. ♦ Comportare, conduită, moravuri în conformitate cu principiile morale; cinste, bună purtare. – Din lat. moralitas, -atis, fr. moralité.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca utilizand dictionarul au scris marii filosofi, precum Aristotel, tezele asupra moralitatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ceea ce este in dictionar explica tot. Mi se pare de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capacitatea de-a distinge binele de rau, care la randul lor sunt concepte destul de ambiguu. In orice caz moralitatea e un set de valori ale unui individ. Problema e ca chestiunea morala nu universala, in ce priveste chestiuniile externe, dar devine universala cand e implicata empatia.

| 63161616163 a răspuns:

Moralitatea este o ceva relativ, subiectiv, mecanic si contradictoriu, i se potriveste ce ni se potriveste si noua.Niste valori de "bine" si "rau" raportate la noi insine.