| Panteras a întrebat:

Ce este pietismul din punct de vedere ortodox si ce atitudine are biserica ortodoxa fata de asta?

Funda pentru cel mai rapid si cel mai bun raspuns xD

2 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Pietismul este o doctrină ascetică a unei secte protestante, care promovează respectarea cu rigurozitate a practicilor religioase, pietatea și misticismul extrem.
Ortodoxia combate tot ceea ce tine de secte protestante.

| Admunssen a răspuns:

Pietismul nu este tocmai agreat de Ortodoxie. Pietismul apartine protestantilor si consta in legatura directa dintre credincios si Dumnezeu si nu prin preot sau duhovnic.