| VasiloviciMihaiRadu a întrebat:

Buna ziua, Sunt un creștin ortodox și sotia catolica, cununia am facut-o in biserica catolica, eu merg la biserica ortodoxa ca înainte, am dubiul ăsta, pot sa ma rog in biserica ortodoxa sau o data cununat sunt înscris la biserica catolica

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te rogi unde vrei, nu există o poliție a religie să te opreasca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți. Religia este acceași, doar popii diferă.

| anonimg a răspuns:

Dintre cele două alege... biserica adventistă de ziua a șaptea. Doar atunci vei vedea diavolul cu armata lui împotriva ta.
Dacă mergi la biserica ortodoxă sau catolică va fi liniștit pentru că știe că ești deja al lui.
Dar cel rău se agită prin agenții lui umani dacă cumva vrei să pleci din rândurile lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Nu numai la adventiști.

| Holiday a răspuns:

Pana la 1184 ritualul mistic crestin numit "cununia", nu a existat. Apoi, timp de sute de ani era organizat doar cand se casatoreau nobili, sau persoane instarite.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca n-ai facut cununia in Biserica Ortodoxa nu se considera ca esti cununat si atunci traiesti cu ea în desfrânare. Trebuie sa te spovedesti si sa faci cununia in Biserica Ortodoxă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu te oprește sa mergi la ce biserica vrei tu

| lucianz32 a răspuns:

Eu sunt ortodox si 15 ani am fost duminica doar la catolici deoarece era cea mai apropiata biserica, cea ortodoxa unde preotul era un pedofil renumit era la 80km distanta.