| TrentonChase a întrebat:

Ce explicatii rationale se pot da in cazul minunilor savarsite de Arsenie Boca, Sf.Nectarie...etc.? Daca nu stiti la ce ma refer puteti sa faceti un search pe youtube.

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Existenta minunilor depind de superstitia oamenilor, de slabiciunile lor, de incapacitatea lor de a intelege sau de a le da o explicatie rationala si realista evenimentelor, de credinta lor. Case bantuite, oameni posedati, astrologie, ghicit in carti, cafea, etc. Astea sunt tot "minuni", dar cele care nu sustin convingerea religioasa nu sunt atat de sustinute ca cele religioase. Omul tinde sa caute motive pentru a-si sustine convingerea, vrea sa aiba dreptate pentru a nu crede in zadar, dar se amageste inconstient. Trebuie sa-i dai doar un impuls, sa faci un truc sau sa sustii ceva pe placul lui, iar el iti da dreptate, mai mult, face din tantar armasar. In rest, este vorba de efectul placebo.

44 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Pentru mine faptul ca nu i-a crescut nici unui amputat mana sau piciorul la loc, e dovada clara ca nu exista astfel de minuni.

| Al99 a răspuns:

Mecanica cuantica ne va oferi aceste raspunsuri in viitorul apropiat.

| TrentonChase explică (pentru Thunderstruck):

Este adevarat ce spui...pana acum nu au fost inregistrate cazuri care sa se abata fragrant legilor naturale si totusi nu stiu daca oamenii care fac astfel de "marturii" au intentia sa minta

| neaivan a răspuns:

Nu compara pe Sf Nectarie cu Arsenie B. Nu mai fa propaganda pentru A.B.

| TrentonChase explică (pentru neaivan):

Sunte ateu...

| TrentonChase explică (pentru neaivan):

Adica *sunt* scuze de greseala

| Mădă0611 a răspuns:

Autosugestie, credinta oarba ca x poate vindeca. De ce nu-i vindeca pe toti? Pentru ca nu cred cu adevarat ca ii poate vindeca, astfel autosugestia nu ii lasa sa se (auto)vindece.

| TrentonChase explică (pentru Mădă0611):

Si "minunile" alea in care cica ei se gandeau la ceva si le-a citit gandurile?

| TrentonChase explică (pentru Alphawolf):

Te consider elocvent si as vrea sa imi raspunzi si la urmatoarea intrebare: Este adevarat ca moastele "sfintilor" 1. Izvorasc mir 2. Au un miros placut ( Pentru ca o profesoara de religie afirma ca desi mai sunt si cazuri in care au fost gasite trupri de oameni normali care s-au pastrat in aceleasi conditii cadavrele acelor oamenii nu au un miros placut pe cand cele ale "sfintilor" au un miros de balsam.)

| Mădă0611 a răspuns (pentru TrentonChase):

Poti sa citesti oamenii daca esti atent si inteligent, mai ales daca vezi multi oameni care iti spun problemele lor, dupa un tip asociezi microexpresiile cu gandurile.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Credinta e peste logica nu ai cum sa explici rational, te cam contrazici

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred cu tarie ca nu existe explciatii rationale.Cred cu tarie ca sunt MINUNI! Sunt MILIOANE de MARTURII cu MINUNI in intreaga lume.Sa zicem ca minte unul, mint 100 dar nu mint MILIOANE! Sunt sute, mii de Sfinti care fac minuni si exista multe multe multe marturii.Au fost cazuri(am vazut documentare sau am citit in unele carti) cand doctorii au recunoscut ca e o minune si nu isi puteau explica rational.
Sa nu uitam ca Hristos este Calea, Adevarul si Viata.Chiar Mantuitorul a facut primele minuni.Nu exista explicatii rationale la momentul actual, chiar unii oameni de stiinta(unii)au zis asta.Ei le trec la lucruri de neexplicat, care nu pot avea explicatie la momentul actual.
Doamne ajuta!

| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru cei ce nu stiu, sunt marturii cu vindecari de cancer si de tumori care nu au putu fi explicate rational si stiintific.Cautati pe internet despre MINUNILE SFANTULUI NECTARIE! De asemenea mai sunt si alti multi multi Sfinti care fac minuni.Dar cautati despre acesta si despre Insula Eghina. Sfantul Nectarie este un Sfant contemporan si este considerat unul dintre cei mai mari Sfinti facatori de minuni din toate timpurile.A murit in 1920 si a avut o VIATA DE APRECIAT!

| Alphawolf a răspuns (pentru TrentonChase):

Poate fi adevar in afirmatia profesoarei(nu am de unde sti) dar eu nu cred ca are relevanta. Se stie ca trupurile si excrementele oamenilor difera ca miros iar asta chiar daca ei flosesc aceleasi cosmetice si masuri de igiena si consuma aceeasi mancare. In plus, mirosurile sunt relative si subiective, "gusturi" fara relevanta.
Eu cred ca diferenta trupurilor ca miros este in functie de caracterul omului(emotivitate, stres, nervi, etc), dar pot fi si alte aspecte, insa, eu personal, exclulud ca acei oameni au fost mai oameni decat altii sau decat noi, mai speciali. Aceste aspecte se aplica si cadavrelor.

| Alphawolf a răspuns (pentru Mădă0611):

Sau pot fi regizate, trucuri.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Alphawolf):

Poate e regizat 1, 100, 1000 dar nu si MILIOANE! SUNT MILIOANE DE MARTURII CU MINUNI, CU ACTE MEDICALE CA DOVEZI, CU CONVERTIRI, CU LUCRURI DE NEINTELES PENTRU STIINTA ETC.Ca sa zici ca sunt minciuni si trucuri trebuie sa dai dovada de ignoranta de mare pret.Si nu exista niciun interes.Nu uita ca un om nu inventeaza ceva si nu moare pentru un lucru daca stie ca nu-i adevarat.Nu inventeaza si traieste intr-o minciuna stiind asta.Am zis, mint 10, 100 dar nu MILIOANE! Cauta inca o data iti spun despre Minunile Sfantului Nectarie.Vei vedea ca au fost si oameni cu tumori si oameni cu cancer care au fost vindecati, au fost si doctori care s-au minunat si s-au convertit si nu si-au gasit explicatia etc.Nu mai trai intr-o eroare!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu ne cresc membrele amputate pentru ca Dumnezau nu ne-a creat regenerabili. Insa in cazul membrelor amputate si atasate la loc poate fi considerata o minune reutilizarea lor. Medicii folosesc cunostintele invatate si le aplica, dar revenirea la viata a acelui membru este datorata lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu mi-ai citit primul raspuns, citeste-l, daca l-ai citit mai mai fa-o pana intelegi... Nu veni la mine cu afirmatii, acte medicale sau doctori ca si ei sunt oameni, nici ei nu sunt scutiti de superstitii, nici ei nu au ajuns la apogeul cunoasterii. Eu nu zic ca mint acele milioane de oameni, ci ele cred la fel cum crezi tu, isi doresc sa creada pentru ca isi sprijina credinta cu acele "minuni", isi hranesc dorinta, caracterul superstitios.

| neaivan a răspuns (pentru TrentonChase):

Esti ateu pe dracu! Am intalnit o gramada ca tine.Iar cand te vei casatori vei face nunta la biserica si iti veiboteza copii si singura explicatie pe care ai sa o dai este,, sa fiu si eu in randul lumi!,,

| TrentonChase explică (pentru neaivan):

straight face Vorbesti de parca m-ai cunoaste...Din cate vad din comentariul tau nu sti absolut nimic despre mine...

| neaivan a răspuns (pentru TrentonChase):

Ai dreptate nu te cunosc!

| neaivan a răspuns (pentru TrentonChase):

Vad ca stii mai multa Teologie decat un ateu convins

| TrentonChase explică (pentru neaivan):

Si atunci cum poti afirma "am intalnit o gramada ca tine"?

| TrentonChase explică (pentru neaivan):

laughing Doua nume inseamna multa teologie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

De unde stii tu ca nu s-a intamplat asta niciodata? Cunosti tu toata lumea asta mare atat de bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Al99):

Esti yogin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TrentonChase):

Daca te iau la bani marunti nu mai ramane nici un ateu din tine ci un adolescent fara cunoastere care are trebuinta sa stie ca exista Dumnezeu si sa-L slujeasca.

| TrentonChase explică (pentru anonim_4396):

Astept sa ma uimesti...

| TrentonChase explică (pentru anonim_4396):

"De unde stii tu ca nu s-a intamplat asta niciodata? Cunosti tu toata lumea asta mare atat de bine?" Corect, nu stim daca s-a intamplat sau nu dar nu avem cazuri confirmate cel putin...asa cum nici tu nu sti daca vreun om s-a metamorfozat pana acum intr-un copac sau intr-o piatra.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, nu ma bate, OK? Acum serios, nu trebuie sa cunosti toata lumea, daca s-ar fi vindecat macar UN SINGUR DEGET, ar fi aflat toata planeta, asa nu, scuze.