| KKarl a întrebat:

Ce face un „ipodiacon"?

Răspuns Câştigător
| krazzy a răspuns:

Ipodiaconul este o treapta inferioara a clerului, o mica functie care se da unui m curat in Biserica pentru a sluji episcopul si a fi de ahitor diaconilor, dar nu are voie sa slujeasca, el este hirotesit si nu hirotonit, ipodiaconul tine carja sau toiagul Episcopului, el ajuta la impachetarea si aranjarea vesmintelor si a altor lucrui trebuincioase slujirii episcopale!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Suge bani de la naivi, ca şi restul paraziţilor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mananca,bea,se mai scarpina la oo, se duce la baie etc.

| VelaJohnny a răspuns:

Ce face un diacon. E tot un ajutor de preot, doar ca no, conform DEX-ului cica e de grad mai mic ca diaconul.

https://dexonline.ro/definitie/ipodiacon/paradigma

| BiciPliz a răspuns:

Bani cu sacul